Akumulatorowa podkaszarka czy wykaszarka? Co wybrać do prac w ogrodzie? Poradnik RYOBI

Materiał informacyjny RYOBI
Ogrodnik kosi trawę trymerem w wiosennym ogrodzie
Ogrodnik kosi trawę trymerem w wiosennym ogrodzie 123rf
Dla wielu ogrodników różnica między podkaszarką a wykaszarką nie jest oczywista. Jak odpowiedzieć na pytanie, które z tych narzędzi bardziej przyda się do prac ogrodowych? A może w swoim garażu potrzebujemy zarówno podkaszarki, jak i wykaszarki?

Jak pielęgnować trawnik?

Pielęgnacja trawnika nie jest rzeczą tak prostą, jakby mogło się to na pierwszy rzut oka wydawać. Wymaga ona co najmniej kilku niezwykle istotnych zabiegów. Do najczęściej wymienianych należą między innymi:

  • regularne i obfite podlewanie,
  • prawidłowe nawożenie,
  • zapobieganie i zwalczanie chwastów,
  • regularne koszenie.

Ostatni z tych zabiegów wymaga odpowiedniego sprzętu, bowiem koszenie koszeniu nie zawsze jest równe. A mówiąc inaczej, do różnego rodzaju powierzchni będziemy potrzebowali innego sprzętu.

Koszenie trawnika – dlaczego takie ważne?

Koszenie trawnika jest ważne przede wszystkim ze względów estetycznych. Ale nie chodzi tylko o to, aby trawa była nisko przycięta. Koszenie jej wpływa również na gęstość i kondycję, jest także ważne dla pozbycia się szpecących trawnik chwastów.

Do koszenia trawnika wykorzystuje się między innymi:

  • Kosiarki - najpowszechniejszym narzędziem używanym do koszenia trawnika są oczywiście kosiarki, wciąż jeszcze te spalinowe, ale coraz bardziej wypierane przez te akumulatorowe. Dzięki nim można względnie szybko, a przede wszystkim dokładnie skosić trawnik czy działkę nawet o sporej powierzchni, gdzie nie ma dużych nierówności, przeszkadzających w prowadzeniu maszyny.
  • Wykaszarki - wykaszarki to sprzęt o innej niż tradycyjne kosiarki budowę. Posiadają względnie dużą moc i dobrze sprawdzą się przy wycinaniu gęstej trawy czy zarośli, na przykład na długo nieodwiedzanych działkach.
  • Podkaszarki - zdanie podkaszarek jest nieco inne. Są to przede wszystkim narzędzie o zwykle mniejszej mocy, które służą przede wszystkim do przecinania trawy w trudno dostępnych miejscach. Jeśli więc trawa rośnie przy budynkach, ogrodzeniach, krawężnikach czy drzewach dostęp do takich miejsc jest niemal niemożliwe dla tradycyjnej kosiarki. W zasadzie dla estetycznego utrzymania ogródka czy trawnika podkaszarka wydaje się być narzędziem wręcz niezbędnym.

Jaka podkaszarka akumulatorowa?

Podkaszarki do trawy akumulatorowe to coraz częściej wybierane rozwiązania do prac ogrodowych. Charakteryzują się one przede wszystkim wysoką mobilnością, bowiem nie są ograniczone przez kabel. Wśród głównych producentów narzędzi akumulatorowych na rynku, mających swojej ofercie również podkaszarki akumulatorowe, jest RYOBI®.

Podkaszarki tego producenta wyróżniają się przede wszystkim wydłużonym korpusem i ergonomicznymi uchwytami, dzięki czemu narzędzia łatwo dostosowują się do warunków fizycznych każdego ogrodnika. Ponadto akumulator wykorzystywany w podkaszarce należy do systemu ONE+™ jest kompatybilny z innymi narzędziami ogrodniczymi RYOBI®. Sprawdź ofertę podkaszarek akumulatorowych: https://pl.ryobitools.eu/narzedzia-ogrodowe/podkaszarki-i-kosy-do-trawy/ .

Wykaszarka – zalety przy pracach w ogrodzie

Wykaszarka to nic innego jak kosa mechaniczna, która służy do koszenia gęstej trawy i zarośli. trawników w ogrodzie. Posiada kilka istotnych zalet w porównaniu z tradycyjną kosiarką; wykaszarka świetnie radzi sobie na nierównych powierzchniach, z którymi tradycyjna kosiarka mogłoby mieć problemy.

Wykaszarki świetnie nadają się do przycinania trawy na działkach i w ogrodach, gdzie warunki byłyby zbyt ciężkie dla podkaszarek. Ponadto można je wyposażyć w różne tarcze i akcesoria, które ułatwią prace w określonych warunkach.

Zobacz także artykuł: Podkaszarkam wykaszarka i kosa – czym się różnią, do czego służą, ile kosztują?

Dwie osoby koszą trawę za pomocą podkaszarki

Źródo:123rf

Podkaszarka czy wykaszarka – co wybrać?

Kwestię tę trudno rozstrzygać w kategorii jedno albo drugie, bowiem zarówno podkaszarka, jak i wykaszarka spełniają nieco inne role. W zasadzie optymalnym rozwiązaniem byłoby posiadanie obu tych sprzętów w garażu. Jednak w przypadku konieczności wyboru jednego z nich trzeba w pierwszej kolejności przyjrzeć się warunkom, w których będziemy pracować.

Gęstość trawy i częstotliwość koszenia
W przypadku terenów, które kosimy dość rzadko i które zarastają gęstą trawą lepiej będzie wybrać wykaszarkę. Poradzi sobie nawet w przypadku występowania krzaków i nierównych terenów. Do małego, równego trawnika domowego przyda się zapewne mniej niż podkaszarka.

Trudno dostępne miejsca
Podstawowym przeznaczeniem podkaszarki jest przycinanie trawy w miejscach, gdzie tradycyjna kosa miałaby duże problemy z dotarciem. Jeżeli trawnik graniczy z ogrodzeniem, murem albo znajdują się na nim drzewa, podkaszarka będzie niezbędna do doprowadzenia go do porządku. Wykaszarka również sprawdzi się w tych zadaniach, ale ich podstawowe przeznaczenie jest nieco inne.

Podsumowanie

Zarówno podkaszarki jak i wykaszarki to przydatne narzędzia do pielęgnacji trawnika i ogrodu. Nie ma wątpliwości, że wzajemnie się uzupełniają, w zależności od zaistniałych warunków. Ponadto podkaszarki i wykaszarki są dostępne w wersjach akumulatorowych, co jeszcze bardziej podnosi komfort pracy. Zwłaszcza jeśli mówimy o takich produktach, jak system RYOBI® One+, w którym to akumulator można swobodnie wymieniać pomiędzy urządzeniami producenta.

RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl