Automower® Nera – najbardziej zaawansowane technologie w robotach koszących

Materiał informacyjny Husqvarna

Mężczyzna obsługuje robota koszącego Husqvarna za pomocą aplikacji w smartfonie

Chcesz, aby Twój trawnik każdego dnia wyglądał niczym gęsty, zielony dywan? To możliwe! Wystarczy, że postawisz na najnowsze technologie, które oferuje Husqvarna. Poznaj rodzinę inteligentnych robotów koszących Automower® NERA i wybierz idealny model kosiarki automatycznej do swojego ogrodu.

Poznaj rodzinę robotów automatycznych Husqvarna Automower® NERA

Najnowsza seria kosiarek bezprzewodowych Husqvarna rozpoczęła nową erę w sektorze zautomatyzowanego koszenia. Roboty Automower® NERA oferują nowoczesne, rozwiązania technologiczne, dzięki którym koszenie trawy jest jeszcze łatwiejsze i przynosi doskonałe rezultaty. Trawnik każdego dnia wygląda idealnie, a z czasem staje się gęsty, równy i odżywiony. Przy tym jego pielęgnacja nie wymaga wiele czasu ani wysiłku.

Zaawansowane technologie w kosiarkach automatycznych Husqvarna Automower® NERA

Automower® NERA to roboty udoskonalone pod każdym względem. Zastosowano w nich najnowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym mogą one być instalowane w ogrodzie bez przewodów ograniczających i doprowadzających, lepiej radzą sobie w trudnym terenie i gwarantują doskonałe efekty pielęgnacji trawnika.

Tym, co wyróżnia kosiarki automatyczne Automower® NERA, jest kompatybilność z inteligentnym zestawem instalacyjnym Husqvarna EPOS™ składającym się modułu i stacji refencyjnej. Dzięki czemu mogą one korzystać z technologii bazującej na nawigacji satelitarnej, która umożliwia instalację robota bez konieczności rozkładania fizycznego przewodu ograniczającego. Zastępują go wirtualne granice (z dokładnością do 2–3 cm). Co więcej, dzięki technologii EPOS™ robot nie potrzebuje także przewodów doprowadzających, ponieważ automatycznie oblicza najbardziej wydajną drogę do i ze stacji ładującej. Zmienia także trasę, aby uniknąć pozostawiania śladów po kołach na trawniku.

Instalacja bezprzewodowa to także wiele zalet:

 • szybki i bezproblemowy montaż robota w ogrodzie,
 • możliwość montażu na trawnikach podzielonych przez twarde nawierzchnie, bez konieczności przeprowadzania prac budowlanych,
 • brak ryzyka uszkodzenia przewodów wskutek zabiegów pielęgnacyjnych, np. wertykulacji czy aeracji.

>>Dowiedz się więcej o technologii EPOS™

Robot koszący Husqvarna ma wyznaczony obszar roboczy pracy

Kolejną innowacją, jaką oferują roboty Automower® NERA, jest możliwość zarządzania wirtualną mapą ogrodu w czasie rzeczywistym. Dzięki funkcji kontroli stref użytkownik tworzy obszary robocze, a dla każdego z nich ustala porę i częstotliwość koszenia, a także wysokość przycinania trawy. Przykładowo, trawnik przed domem może być koszony codziennie rano na wysokość 3 cm, natomiast miejsce zabaw – we wtorki, czwartki i soboty wieczorem na wysokość 4 cm.

Na ekranie smartfona można wyznaczyć także obszary wyłączone (stale lub tymczasowo), które mają być omijane podczas pracy robota, takie jak np. nowo powstała rabata z jednorocznymi kwiatami lub miejsce, w którym aktualnie bawią się dzieci. Te rozwiązania dają dużą elastyczność i możliwość dostosowania koszenia do zmieniających się warunków w ogrodzie i potrzeb jego właściciela.

Robot koszący Husqvarna NERA ma wyznaczony obszar roboczy pracy

Roboty do koszenia trawy Automower® NERA zostały zoptymalizowane również pod kątem wygodnej obsługi. Można je zintegrować z systemami Smart Home, np. Amazon Alexa i Google Home. Oznacza to, że wystarczy wydać polecenie inteligentnemu głośnikowi, a Husqvarna Automower® rozpocznie zadanie, np. uruchomi się, zatrzyma czy zaparkuje. Roboty są także kompatybilne z apletami IFTTT. Ich zaletą jest funkcja FOTA, czyli możliwość automatycznej aktualizacji oprogramowania bezprzewodowo za pośrednictwem Automower® Connect.

Ponadto roboty autonomiczne Automower® NERA mają wszystkie znane już funkcje producenta:

 • czujnik mrozu – automatyczne przerywanie harmonogramu koszenia w przypadku niskich temperatur,
 • zegar pogody – dostosowanie czasu pracy robota do tempa wzrostu trawy i warunków atmosferycznych,
 • opcję spiralnego koszenia – tryb cięcia po spirali w celu wyrównania różnic w wysokości trawy,
 • obsługa wąskich przejść – pokonywanie przewężeń,
 • możliwość mycia wodą z węża ogrodowego
 • systematyczny sposób koszenia trawy w wąskich miejscach.

Czytaj także: Robot do koszenia trawy – jak działa, jakie ma zalety, jaki wybrać?

Kosiarki bezprzewodowe – Automower® NERA

Roboty Automower® NERA zachwycają nie tylko inteligentnymi technologiami, ale także ulepszoną konstrukcją. Projektanci Husqvarna zadbali, aby kosiarki autonomiczne jeszcze lepiej radziły sobie z koszeniem trudnych i dużych terenów. W Automower® NERA zastosowano oś przednią, która zapewnia doskonałą zwrotność i dobry kontakt kół z podłożem. Przekłada się to na lepszą przyczepność na pochyłościach i nierównym terenie. To z kolei zmniejsza liczbę nieplanowanych postojów. Dzięki tym cechom kosiarki automatyczne Automower® NERA mogą pracować na zboczach o nachyleniu aż do 50%.

Zasada działania robota koszącego Husqvarna NERA

Koszenie w trudnym terenie ułatwia także innowacyjna funkcja wykrywania i unikania obiektów. Technologia radarowa sprawia, że roboty wykrywają obiekty i unikają kolizji z nimi, co zapewnia precyzyjne koszenie i jednocześnie zmniejsza ryzyko nieplanowanych przestojów.
Rodzina Automower® NERA to trzy modele dostosowane do obsługi trawników o różnej wielkości i stopniu skomplikowania:

 • Automower® 320 NERA to wysoko wydajny model do trawników o powierzchni do 2200 m², który charakteryzuje się solidną konstrukcją i niezawodnym działaniem.
 • Automower® 430X NERA przeznaczony jest do skomplikowanych trawników o powierzchni do 3200 m². Wyróżnia się zaawansowanymi funkcjami, m.in. inteligentnym wykrywaniem i unikaniem obiektów. Automower® 430X NERA należy do linii X-Line, co oznacza, że wyposażony jest w pakiet funkcji X-Line, w tym Automower® Connect ze śledzeniem kradzieży przy wykorzystaniu GPS, nawigację wspomaganą GPS, reflektory LED, przedni gumowy zderzak i nadwozie X-Line.
 • Automower® 450X NERA to robot o największej wydajności powierzchniowej. Przystosowany jest do obsługi trawników o wielkości do 5000 m². Podobnie jak poprzedni model, ma funkcję wykrywania i unikania obiektów oraz pakiet funkcji X-Line.

Kosiarki automatyczne z GPS

Roboty do koszenia trawy Automower® NERA można zainstalować w ogrodzie również z użyciem przewodów ograniczającego i doprowadzających (zestaw instalacyjny Husqvarna EPOS™ jest wyposażeniem opcjonalnym). Nie oznacza to jednak, że tracą one przez to swoją innowacyjność – Husqvarna wyposażyła je bowiem w nawigację wykorzystującą GPS, co daje możliwość mapowania trawnika.

Nawigacja GPS sprawia, że roboty Husqvarna Automower® NERA serii 400 tworzą mapę ogrodu, uwzględniając elementy architektury oraz rozłożenie przewodów ograniczających i doprowadzających. Dzięki monitorowaniu swojej pracy wiedzą, które części ogrodu zostały skoszone, i odpowiednio dostosowują tryb pracy do tych informacji. W efekcie trawnik jest strzyżony w optymalny sposób, co przekłada się na perfekcyjne rezultaty pielęgnacji. Ponadto są wyposażone w funkcjonalność AIM, dzięki której użytkownik może podzielić trawnik na sektory i dla każdego wyznaczyć okres i wysokość koszenia według swoich potrzeb. Co ważne, roboty koszące z funkcją GPS wysyłają powiadomienia o swojej lokalizacji za pośrednictwem aplikacji Automower Connect®, gdy opuszczą wyznaczony obszar pracy. To rozwiązanie minimalizuje ryzyko kradzieży, a w przypadku ewentualnego zaginięcia maszyny pozwala śledzić jej położenie na ekranie smartfona.

Podsumowując, najnowsza seria robotów do koszenia trawy Husqvarna Automower® NERA sprawia, że pielęgnacja trawnika staje się jeszcze bardziej inteligentna. Kosiarki automatyczne nie tylko samodzielnie koszą, ale także poprawiają jakość murawy. Przy tym są łatwe w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl