Co można wysiać do gruntu już w lutym-marcu. Polecamy kwiaty i warzywa

Katarzyna Józefowicz
Jeśli pogoda to umożliwia, w marcu (a nawet lutym) możemy wysiewać pierwsze nasiona do gruntu.
Jeśli pogoda to umożliwia, w marcu (a nawet lutym) możemy wysiewać pierwsze nasiona do gruntu. JanMallander - pixabay.com
Niektóre kwiaty i warzywa można wysiać do gruntu już w marcu (a czasem nawet w lutym). Piszemy, co można siać tak wcześnie i na co zwrócić uwagę, żeby rośliny zeszły i dobrze rosły.

Po długiej zimie zwykle nie możemy doczekać się ciepłej i słonecznej wiosny, aby móc znów cieszyć się pięknem naszego ogrodu. Pierwsze prace ogrodnicze często można rozpocząć już na przedwiośniu (pod koniec lutego i w marcu). Bywa jednak, że jeszcze w marcu leży śnieg. Z siewami ruszamy, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, wysiać wprost do gruntu pierwsze nasiona roślin uprawnych. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na wcześniejsze zbiory warzyw i szybsze kwitnienie roślin ozdobnych.

Wczesny siew możliwy jest jednak wyłącznie w przypadku roślin odpornych na chłód i niekorzystne warunki pogodowe. Nie brakuje ich jednak wśród warzyw, a także roślin ozdobnych (głównie jednorocznych).

Zaczynamy od przygotowania ziemi

Pierwsze wysiewy najlepiej rozpocząć w warzywniku, gdy tylko ziemia rozmarzanie. Zanim przystąpimy do siewu, podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować, oczyszczając je z chwastów i resztek pożniwnych, zasilając kompostem, przekopując i grabiąc.

Warzywa, które można posiać w lutym-marcu

Na początku marca, a w wyjątkowo ciepłe lata nawet już pod koniec lutego, wprost do gruntu możemy siać wczesne odmiany pietruszki i marchwi, roszponkę i szpinak oraz wysadzić ząbki czosnku.

W połowie marca wprost do gruntu można siać rzodkiewkę, koper ogrodowy, pasternak, sałatę masłową, bób, szczypiorek, skorzonerę, groch, marchew, pietruszkę korzeniową i naciową.

Jakie kwiaty można wysiać na przedwiośniu

Marzec to również odpowiednia pora na siew wprost do gruntu niektórych roślin ozdobnych (głównie jednorocznych). Do gatunków dobrze znoszących niskie temperatury i nadających się do siewu już w drugiej połowie marca należą m.in. chaber bławatek, mak polny, miłek letni, czarnuszka damasceńska, gipsówka letnia, groszek pachnący, nagietek lekarski, maczek kalifornijski, ostróżeczka ogrodowa, powój trójbarwny, smagliczka nadmorska.

Wczesny wysiew nasion – na co zwrócić uwagę

Rozpoczynając wczesne siewy roślin wprost do gruntu trzeba jednak pamiętać, że przedwiośnie w naszym kraju to bardzo kapryśna pora roku, dlatego w pogodzie mogą zdarzać się jeszcze różne niespodzianki. Czasami już w lutym bywa ciepło i słonecznie, innym razem jeszcze w marcu na rabatach leży śnieg i doskwierają silne przymrozki.

Dlatego też nie zawsze powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących terminu siewu poszczególnych gatunków roślin, a raczej dostosować je do realnych możliwości, jakie stwarza nam panująca na zewnątrz pogoda. Jeżeli mimo złych prognoz wysiejmy nasiona do gruntu już w lutym, a w marcu nadejdą silne przymrozki i spadnie śnieg, kiełkujące siewki mogą tego nie przetrwać, nawet jeśli z natury są dość odporne na chłody.

Kiedy natomiast długoterminowe prognozy są korzystne i zapowiadają mnóstwo słońca, a my będziemy zwlekać z siewem - również możemy być stratni. Dotyczy to warzyw dnia długiego - rośliny mogą szybciej wybić w pęd kwiatowy kosztem plonowania (np. sałata, szpinak, rzodkiewka). Również rośliny ozdobne później zakwitną.

Mimo korzystnych warunków pogodowych wczesne siewy czasami mogą być jednak niemożliwe do przeprowadzenia, bo ziemia w ogrodzie nadal pozostaje zmarznięta.

O czym pamiętać, siejąc nasiona do gruntu

Bez względu jednak na sytuację pogodową, decydując się na wczesne wysiewy trzeba mieć pod ręką zapas włókniny, którą przykryjemy obsiane zagony w razie nagłych spadków temperatury, chroniąc w ten sposób siewki przez przemarznięciem.

Siejąc nasiona roślin wprost do gruntu o tak wczesnej porze roku, należy też odpowiednio wybierać ich odmiany. W przypadku warzyw odpornych na chłody mogą trafić się bowiem odmiany źle znoszące niskie temperatury (szczególnie odmiany późniejsze), dlatego należy szukać tych najbardziej odpornych i najwcześniejszych.

Trzeba też pamiętać, że siew nasion wprost do gruntu często wiąże się też z koniecznością przeprowadzenia przerywki. Kiedy rośliny wykiełkują i podrosną, zbyt gęste wschody należy przerwać, usuwając z rzędów najsłabsze rośliny i pozostawiając te najsilniejsze w odpowiedniej dla danego gatunku rozstawie. W przeciwnym razie zbyt gęsto rosnące warzywa wydadzą mniejsze plony słabszej jakości, a rośliny ozdobne będą słabiej kwitły i częściej chorowały.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie