Czy akumulatory do fotowoltaiki są opłacalne? Kalkulacje

Materiał informacyjny fotowoltaikaonline.pl

Akumulatory do fotowoltaiki mogą ograniczyć ilość prądu oddawanego do sieci energetycznej przez instalację fotowoltaiczną. Czy jednak są opłacalne? Sprawdźmy!

Po co Ci akumulator?

Akumulator do fotowoltaiki może spełniać jeden lub kilka ważnych funkcji:

● Może dawać zasilanie awaryjne lub pełen off-grid
● Może uodparniać instalację fotowoltaiczną na wyłączanie się w godzinach szczytu

I w tych dziedzinach akumulatory wypadają naprawdę świetnie. Szczególnie zasilanie awaryjne jest godne uwagi.

Jeśli chodzi Ci tylko i wyłącznie o zarabianie pieniędzy, to magazyn energii może Cię nieco rozczarować. I na tym się teraz skupimy.

Zarabianie na akumulatorze fotowoltaicznym

Przy obliczaniu opłacalności akumulatorów do fotowoltaiki w grę wchodzą cztery czynniki:

● Degradacja akumulatorów - która postępuje dość szybko
Koszt akumulatorów - który też jest niemały
Cena sprzedaży energii z fotowoltaiki
Cena zakupu energii z sieci

Sprawdźmy zatem opłacalność magazynów energii na przykładzie BYD HVS 10.2 o pojemności 10,22 kWh. Te akumulatory fotowoltaiczne mają dobrą gwarancję i są stosunkowo tanie. Czy są w stanie na siebie zarobić w czasie tej gwarancji?

Jak akumulator zarabia?

W jaki sposób magazyn energii w ogóle zarabia? Na dwa podstawowe sposoby:

Ładuje się, gdy fotowoltaika zasila Twój dom i zasila Twój dom, gdy fotowoltaika nie działa. To bardziej opłacalne użycie magazynu energii.
● W taryfie wielostrefowej ładuje się, gdy prąd w sieci jest tani (na przykład nocą) i zasila Twój dom, gdy prąd w sieci jest drogi. To mniej opłacalne użycie magazynu energii.

Większość prosumentów będzie korzystać wyłącznie z pierwszego sposobu, pomijając zupełnie drugi. Zresztą to mniej zyskowny sposób wykorzystania magazynu, zatem nie powinien mieć wpływu na tę symulację. Jakie zyski może przynieść akumulator do fotowoltaiki?

Wyliczenia

W ciągu dnia instalacja fotowoltaiczna generuje nadwyżki. Bez magazynu energii nadwyżki sprzedajesz swojemu sprzedawcy energii. W 2023 roku cena kupna energii elektrycznej powyżej limitu gwarantowanej ceny zapowiadanego przez rząd mogą wynieść nawet 2 zł/kWh. Z kolei cena sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki może wynieść nawet 0,8 zł za kWh.

Dzięki temu, że włożysz energię do akumulatora fotowoltaicznego, nie musisz tej energii kupować, ale też nie masz zysków z jej sprzedaży. Dodatkowo około 10% energii włożonej do magazynu tracisz ze względu na wewnętrzne zużycie prądu. W efekcie:

Zysk z 1 kWh wyciągniętego z magazynu energii = 90% x (cena kupna 1 kWh - cena sprzedaży 1 kWh)

W naszym przykładzie zysk z 1 kWh energii wyciągniętej z magazynu energii to 1,08 zł.

W tym trybie pracy magazyn energii ładujesz i rozładowujesz raz dziennie, czyli w ciągu roku zyski z magazynu energii o pojemności 10 kWh wyniosą 365 x 0,477 x 10,2 = 4 020 zł

Dla pełnego obrazu określmy, ile magazyn energii może zarobić w czasie trwania gwarancji?

Gwarancja wydajności na akumulator BYD HVS 10.2 kończy się, gdy w procesie rozładowania wyjdzie z niego 30 820 kWh energii elektrycznej. Zatem:

30 820 x 1,08 zł = 33 285 zł

Magazyn z przykładu kosztuje 30 000 zł, a w czasie gwarancji da Ci maksymalnie 33 285 zł zysku. Czyli - zarobi na siebie, ale nie przyniesie kolosalnych zysków.

Dodatkowe kwestie

W rzeczywistości sytuacja powinna wyglądać trochę lepiej dla akumulatorów do fotowoltaiki, ponieważ w grę wchodzą dodatkowe czynniki:

● Na magazyn energii możesz otrzymać dotację
● Nie da się przewidzieć, jak ceny energii będą się kształtować w 2023. Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach. Jeśli ceny spadną, opłacalność magazynu energii też spadnie. Z zasady im sytuacja gospodarcza gorsza, tym fotowoltaika i akumulator do fotowoltaiki są bardziej opłacalne!
Opłacalność magazynowania energii wzrośnie od 1 lipca 2024, gdy prosumenci będą sprzedawać energię po cenie z danej godziny, a nie po (zazwyczaj wyższej) średniej cenie miesięcznej

To fotowoltaika zarabia prawdziwe pieniądze!

Dla porównania pokażmy zyski z instalacji fotowoltaicznej. 6 kWp instalacji fotowoltaicznej generuje rocznie jakieś 10 000 kWh, które w najgorszym wypadku przyniosą Ci 6 480 zł rocznie. Fotowoltaika może też spokojnie działać przez 25 lat, a nie 10, jak akumulatory!

Szersze omówienie tego tematu znajdziesz w tym artykule o akumulatorach do fotowoltaiki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie