Jak oświetlić biurka dla dziecka – najważniejsze informacje

Materiał informacyjny Lampy.it
W pokoju dziecka montuje się mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe, by zbudować nastrojowy klimat oraz zapewnić młodszym domownikom komfort korzystania z tej przestrzeni. Biurka są zdecydowanie jednym z kluczowych miejsc, które wymaga specjalnej uwagi podczas wybierania lamp. Jak wybrać lampy na biurko do pokoju dziecięcego? Czym się kierować? O czym pamiętać, gdy dopasowuje się do nich źródła światła? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Lampa na biurko – do czego się jej używa?

Lampy w pokoju dziecięcym pełnią rozmaite funkcje, pozwalające na przyjemną zabawę, naukę i odpoczynek. Oprawy ustawiane na biurkach to zazwyczaj niezmiernie ważne oświetlenie zadaniowe. Używa się ich podczas rysowania, czytania albo rozwiązywania zadań domowych z przedszkola lub szkoły.

Równocześnie oczywiście lampki na biurko bywają używane jako oświetlenie boczne, a niekiedy nawet dekoracyjne, pozwalające na zbudowanie w pokoju dla najmłodszych przyjemnego i przytulnego klimatu, który pokochają ich użytkownicy.

Biurko w pokoju dziecka – jak ma być oświetlone?

Skoro lampki na biurko to zazwyczaj oświetlenie zadaniowe, należy znaleźć odpowiednie produkty, które zapewnią pełen komfort podczas użytkowania tej części pomieszczenia.

O czym pamiętać? Przede wszystkim, trzeba zadbać o to, żeby lampa równomiernie doświetlała cały blat do pracy. Nie powinny się na nim pojawiać żadne zacienienia ani odblaski światła. W ten sposób ogranicza się przedwczesne zmęczenie wzroku oraz gwarantuje bezpieczeństwo oczu podczas wielu godzin spędzonych przy biurku.

Jakie lampki na biurko wybrać?

Do tego celu idealnie nadają się produkty oświetleniowe z opcją regulacji kąta padania światła oraz wysokości całej lampy. Można je łatwo dopasować do bieżących potrzeb, by lampa dawała zawsze tyle światła, ile jest potrzebne.

Lampki na biurko dla dzieci powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Warto wybierać konstrukcje z tworzyw, które nie nagrzewają się mocno, co mogłoby grozić poparzeniem, przy przypadkowym dotknięciu obudowy.

Oczywiście, nie można zapominać o walorach estetycznych oprawy. Lampy na biurko muszą bowiem wpisywać się w całościową aranżację przestrzeni, a także odpowiadać upodobaniom małych użytkowników.

Rodzaje opraw do oświetlenia biurka

Do oświetlenia biurek w pokoju dzieci najczęściej stosuje się oprawy stojące stołowe. Umieszcza się je bezpośrednio na blacie, w najbardziej optymalnym miejscu, by równomiernie doświetlić całą przestrzeń.

Oprawy występują w wersji prostej oraz z łukowo wygiętym ramieniem, które pozwala rozjaśnić nawet większą powierzchnię do działania.

Czasami spotyka się oprawy biurkowe przykręcane do krawędzi blatu. Jest to dobre rozwiązanie do pokoju najmłodszych, minimalizujące ryzyko przypadkowego potrącenia i przewrócenia lampy. Inną opcją do oświetlenia biurka są lampy stołowe podłogowe, które można znaleźć w sklepie Lampy.it, stosowane okazjonalnie. Zazwyczaj w zależności od potrzeb używa się ich jako oświetlenia biurka bądź oświetlenia bocznego, uzupełniającego do pokoju. Niekiedy wykorzystuje się do oświetlenia miejsca do pracy oprawy wiszące, montowane bezpośrednio nad biurkiem – pojedynczo bądź w zespołach. Pozwala to zaoszczędzić miejsce oraz zwiększyć ustawność, co przydaje się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.

Źródła światła do oświetlenia na biurko

Każda lampa na biurko musi być wyposażona w odpowiednie źródło światła. Najlepiej zdecydować się na energooszczędne i nowoczesne produkty LED, wyróżniające się niskim zużyciem prądu, przy zapewnieniu optymalnych warunków oświetleniowych. Więcej w tym temacie można znaleźć na stronie http://www.budowlanyblog.com.pl/.

Blat biurka musi być oświetlony mocniej niż pozostałe części wnętrza. Warto zdecydować się na rozwiązania emitujące światło nie słabsze niż 300-400 lx. Dodatkowo, trzeba zwrócić też uwagę na temperaturę barwową. Najlepsze do pracy wzrokowej jest bowiem światło neutralne lub zimno białe, które wspiera koncentrację i poprawia efektywność działania.

Lampa na biurko dla dziecka – funkcjonalność i bezpieczeństwo ponad wszystko

Lampy na biurko dla dzieci muszą być przede wszystkim solidne i w pełni bezpieczne dla małych użytkowników. Należy dobierać je tak, by zapewniały optymalne warunki do pracy przy biurku. Równocześnie warto zadbać o to, żeby cieszyły wzrok i wpisywały się w estetykę całego wnętrza. Wówczas najmłodsi jeszcze chętniej będą spędzać czas przy biurku na nauce lub zabawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie