Lato w ogrodzie - jakie prace musimy wykonać w lipcu

Katarzyna Józefowicz
Lipcowy ogród  to obfitość kwiatów, owoców i warzyw. Ale też pewne prace do wykonania.
Lipcowy ogród to obfitość kwiatów, owoców i warzyw. Ale też pewne prace do wykonania. Jill111 - pixabay.com
W ogrodzie najwięcej pracy czeka nas wiosną i jesienią, ale latem także nie możemy narzekać na brak zajęć.Oto, co powinniśmy zrobić w ogrodzie w lipcu.

W lipcu poza systematycznym odchwaszczaniem rabat, musimy zadbać też o odpowiednie nawadnianie ogrodu, gdyż wysokie temperatury i susza są dla roślin bardzo niebezpieczne. Brak wody może spowodować u roślin więdnięcie, utratę intensywnej barwy i zahamowanie kwitnienia, a w sadzie i warzywniku zmniejszenie i pogorszenie plonu. Maj i czerwiec wprawdzie były deszczowe, ale nie w całym kraju.

Prace w ogrodzie w lipcu - kwiaty

Latem w ogrodzie czekają nas też prace związane ze zbiorem owoców, rozmnażaniem roślin, siewem i sadzeniem warzyw, cięciem drzew i krzewów oraz nawożeniem.

W ogrodzie ozdobnym w pierwszej połowie lipca powinniśmy przystąpić do wykopywania cebul tulipanów. Wprawdzie ich cebulki mogą pozostać w gruncie nawet kilka lat, ale wtedy zaczynają karleć, chorować i słabiej kwitnąć, dlatego lepiej jest je wykopać i pozostawić do przeschnięcia w przewiewnym, zacienionym i suchym miejscu aż do jesieni.

Na początku miesiąca siejemy nasiona kwiatów dwuletnich, takich jak bratki, stokrotki, laki, niezapominajki, malwy). Jeśli posialiśmy je wcześniej (można to było zrobić w czerwcu), to druga połowa lipca będzie dobrym czasem na pikowanie siewek.

Lipiec to także dobry czas na rozmnażanie i odmładzanie irysów (kosaćców bródkowych). W tym miesiącu wykopuje się ich kłącza, oczyszcza, dzieli na części i ponownie sadzi w nowym miejscu.

Odmładzanie bylin wykonuje się co 3 - 4 lata, dzięki czemu długo zachowują ładny wygląd i każdego roku bujnie kwitną. W tym czasie możemy też odmłodzić inne byliny, wykopując rozrośnięte egzemplarze i dzieląc je na mniejsze (np. floksy szydlaste, skalnice Arendsa i inne byliny kwitnące wiosną, które tego potrzebują odmłodzenia lub chcemy rozmnożyć).

Przycinanie krzewów w lipcu

W lipcu możemy też przycinać niektóre krzewy ozdobne (np. ligustr, bukszpan, tawuła japońska) oraz żywopłoty (np. z ligustru, grabu), przy okazji pobierając z nich półzdrewniałe sadzonki pędowe, niezbędne do rozmnażania.

W drugiej połowie miesiąca, możemy też przyciąć niektóre wcześnie kwitnące byliny (np. krwawnik, lawenda, ostróżka, niektóre gatunki szałwii ozdobnych), dzięki czemu w drugiej połowie lata lub wczesną jesienią zakwitną ponownie.

Czym nawozić w lipcu

W lipcu powinniśmy również zadbać o róże, dostarczając im nawóz potasowy, dzięki któremu krzewy staną się bardziej odporne na choroby grzybowe i niskie temperatury.

Połowa lipca to też ostatni moment na wykorzystanie w ogrodzie nawozów azotowych, gdyż już od początku sierpnia rośliny pozostające na zimę w gruncie (przede wszystkim krzewy ozdobne, byliny, trawy), zaczynają przygotowywać się do przetrwania chłodów. Późno zastosowany nawóz azotowy, może im to bardzo utrudnić, zmuszając rośliny do intensywnego wzrostu i osłabiając ich odporność na warunki zimowe.

Ogródek warzywny i sad - prace do wykonania

W lipcu sporo pracy czeka nas także w sadzie i w warzywniku. Druga połowa miesiąca to najlepszy czas na letnie przycinanie wczesnych odmian jabłoni (np. pocz. lipca: „Celeste”, „Piros”, „Early”, „Rubin”, druga połowa lipca: „Katja”, „Jerseymac”) oraz na cięcie wiśni i czereśni.

Pod koniec miesiąca, po skończonym owocowaniu, należy też wyciąć dwuletnie pędy malin owocujących latem oraz ściąć liście truskawek (z wyjątkiem truskawek powtarzających). Zabieg wzmacnia rośliny i pomaga ograniczyć rozwój chorób grzybowych.

Lipiec to też czas dojrzewania wielu owoców, dzięki czemu przez cały miesiąc możemy zbierać porzeczki, wiśnie, maliny, czereśnie, brzoskwinie i borówki, a pod koniec miesiąca również letnie odmiany jabłek.

Zbiory czekają nas też w warzywniku, gdyż w licu dojrzewają: cebula z dymki, ogórki, bób, groch zielony, cukinie, fasola szparagowa i pomidory. W tym czasie możemy też zbierać natkę pietruszki, koper, pory i wczesne odmiany marchwi, selera oraz buraka ćwikłowego. Na początek lipca przypada też zbiór wielu ziół np. tymianku, bazylii, mięty, majeranku, które mają szansę wydać ponowny plon w drugiej połowie lata.

Lipiec to także czas siewu. Na początku miesiąca możemy wysiać fasolę szparagową, marchew na zbiór jesienny, buraki ćwikłowe,  a od drugiej połowy lipca także rzodkiewkę, sałatę, koper i szpinak na zbiór jesienny, na przełomie lipca i sierpnia możemy też posiać pietruszkę naciową. W końcu lipca wysadzamy też do gruntu rozsadę warzyw na zbiór jesienny m.in.: jarmuż, brokuły, kalafior, brukselkę.

Dowiedz się więcej: Jakie rośliny wysiać w lipcu i jak to zrobić dobrze

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie