Środki czystości jak smog. Nawet gdy myjemy nimi podłogę, drażnią nasze płuca. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i co robić

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Im bliżej mytej powierzchni, tym większe stężenie szkodliwych związków w powietrzu.
Im bliżej mytej powierzchni, tym większe stężenie szkodliwych związków w powietrzu. andreypopov/123RF
Używanie w domu chemicznych środków czystości jest źródłem takiego poziomu zanieczyszczeń powietrza, jaki panuje w okolicach dróg publicznych. Na podstawie nowych badań naukowcy ostrzegają przed chemią gospodarczą – sprawdź, dlaczego i dowiedz się, co robić, by zmniejszyć zagrożenie dla płuc.

Utrzymywanie czystości konwencjonalnymi sposobami obciąża nasze zdrowie. Dotyczy to nawet mycia podłóg!

Stężenie cząstek zanieczyszczeń w aerozolu powstającym podczas używania środków czystości sięga ich poziomu w spalinach samochodowych. Dowodzi tego badanie przeprowadzone wspólnie przez naukowców amerykańskich i francuskich, którego wyniki przedstawiono na łamach pisma „Science Advances”.

W ramach prac badacze pobierali i analizowali próbki powietrza po tym, jak w pomieszczeniu umyto podłogę mopem za pomocą wody z komercyjnym środkiem czystości. Produkty tego typu wyróżniają wyraziste zapachy, które mają wzmacniać poczucie świeżości. Po ich użyciu w powietrzu powstają jednak zawiesiny ich cząstek, które są określane jako wtórne aerozole organiczne (SOA z ang. secondary organic aerosols).

Zobacz także: Smog i nowe meble mogą być przyczyną alergii pokarmowej u dziecka. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko alergii nawet o 80 proc.

Wtórne aerozole organiczne są znane z właściwości drażniących płuca w przypadku ich wdychania. Ich głównym źródłem w naszym otoczeniu są silniki spalinowe, które na terenach miejskich w największej mierze przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i powstawania smogu.

Dowiedz się na temat:

Naukowcy zaznaczają, że SOA powstają łatwo z monoterpenów w zetknięciu z obecnym w powietrzu ozonem, który stanowi jedno z jego monitorowanych zanieczyszczeń. Monoterpeny są zaś składnikiem kompozycji zapachowych, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle.

Czytaj także: Niebezpieczne sprzątanie? Płyn do mycia podłogi czy blatów uszkadzają mózg

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładne wietrzenie pomieszczeń po myciu podłogi lub czyszczeniu innych powierzchni, w tym np. toalety. Nie należy przy tym używać więcej danego środka niż zaleca producent.

Najlepiej jednak zrezygnować z popularnych produktów chemicznych na rzecz tych z oznaczeniem jako „eko” i „naturalne”. Choć i one zawierają substancje myjące i zapachowe, przeważnie są mniej agresywne w stosunku do układu oddechowego czy skóry, jeśli dojdzie do przypadkowego z nią kontaktu. Takim wyborom sprzyja też dostępność tych produktów w sklepach.

Polecamy także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia