W Polsce rocznie zużywa się 50 mld sztuk zwykłych papierosów. Ekspertka ostrzega: palaczy przybywa, co jest dramatyczną informacją

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niemal 8,5 mln Polaków codziennie sięga po papierosy – mówi nam Maciej Powroźnik , Prezes Związku Pracodawców Branży Vapingowej i dodaje, że rocznie w Polsce zużywa się 50 mld sztuk zwykłych papierosów. Jako alternatywę wskazuje vaping, który ma być alternatywą dla osób, które zamierzają zerwać z nałogiem palenia. – W Polsce obserwowany jest trend wzrastający, jeżeli chodzi o liczbę palaczy, co jest dramatyczną informacją – mówi nam prof. Halina Car, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Spis treści

Legalnie sprzedawane liquidy muszą posiadać kartę charakterystyki.
– Każdy legalnie sprzedawany wyrób musi posiadać kartę charakterystyki, która jest przekazywana organom państwa – mówi nam ekspert. – Nie należy kupować produktów pochodzących z niewiadomego źródła, gdzie nie mamy pewności co do jego składu – dodaje. Unsplash/ E-Liquids UK

Produkty zawierające nikotynę dostępne w Polsce

Wśród produktów zawierających nikotynę wyróżniamy kilka kategorii. Pierwsza z nich to tradycyjne papierosy, których w Polsce używa się najwięcej, druga, to tzw. podgrzewacze, gdzie za pomocą podgrzewania uwalniane są substancje z tytoniu. Natomiast trzecia, to elektroniczne papierosy, zawierające specjalny płyn zwany liquidem z zawartością czystej, syntetycznej nikotyny ale nie zachodzi tam proces spalania, więc są pozbawione wszystkich tych substancji, które powstają w wyniku spalania tytoniu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Maciej Powroźnik , Prezes Związku Pracodawców Branży Vapingowej.

Powrożnik podkreśla, że vaping jest „najmłodszą kategorią” z wymienionej trójki. Prezes PZPBV wskazuje, że vaping jest alternatywą dla osób, które zamierzają zerwać z nałogiem palenia papierosów, który w Polsce „jest niezwykle uciążliwy”. – Niemal 8,5 mln Polaków codziennie sięga po papierosy – mówi i dodaje, że rocznie w Polsce zużywa się 50 mld sztuk zwykłych papierosów.

Przy okazji ekspert odniósł się do doniesień o składach liquidów wykorzystywanych w papierosach elektronicznych. – Każdy legalnie sprzedawany wyrób musi posiadać kartę charakterystyki, która jest przekazywana organom państwa – mówi.

Jednocześnie zwraca uwagę na problem z produktami nielegalnymi, gdzie mamy do czynienia z przekroczonymi stężeniami nikotyny. – Legalne produkty są starannie oznakowane, ponieważ taki jest wymóg ustawowy, zarówno pod kątem dostępności progu wiekowego, od którego konsument może go kupić, jak również informacja na temat składu – wyjaśnia. – Nie należy kupować produktów pochodzących z niewiadomego źródła, gdzie nie mamy pewności co do jego składu – dodaje.

Branża vapingowa w Polsce

– Oceniamy, że branża vapingowa w kraju zatrudnia około 12 tysięcy ludzi i w skali roku odprowadza blisko 1 mld zł w postaci różnych danin, takich jak VAT, akcyza, czy cła – wymienia.

– Cały czas mówimy o firmach, które prowadzą biznes w sposób całkowicie legalny, zgodnie z przepisami krajowymi, jak i unijnymi – dodaje Powrożnik.

Jak z e-papierosami radzą sobie inne kraje?

W Wielkiej Brytanii rozgorzałą dyskusja, która nadal trwa, na temat potencjalnego zakazu ale ostatecznie rząd się na to nie zdecydował prowadząc od jakiegoś czasu akcję „swap to stop”, czyli promując e-papierosy wśród palących zwykłe papierosy jako metodę na zerwanie z nałogiem palenia tytoniu – mówi.

Zakazu nie ma. Jest zmiana skali podatkowej, e-papierosyw Wielkiej Brytanii są cały czas dopuszczone do obrotu – dodaje. Jednocześnie zwraca na sytuację Chin, czyli największego producenta e- papierosów, które zakazały ich sprzedaży.

– Ta wiadomość, sama w sobie, jest prawdziwa, natomiast należy wziąć pod uwagę kontekst, który mówi nam, że monopol tytoniowy w Chinach posiada China Tobacco, który dostarcza do chińskiego budżetu 7 proc. jego przychodów, co jest liczbą większą niż to, co co roku Chiny wydają na uzbrojenie – tłumaczy.

Jak podkreśla, Chiny, jako państwo nie są żywotnie zainteresowane sprzedażą konkurencyjnych wyrobów na swoim terytorium. – O ile mi wiadomo, wielkie koncerny tytoniowe również napotykają na poważne utrudnienia, bądź wręcz niemożność prowadzenia biznesu na terenie Chin – podsumowuje.

Palaczy w Polsce przybywa. „To jest dramatyczną informacją”

Świadomość Polaków na temat palenia jest za mała, ponieważ obserwowany jest trend wzrastający, jeżeli chodzi o liczbę palaczy, co jest dramatyczną informacją – mówi nam prof. Halina Car, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. – Z drugiej strony cła Europa, a nawet cały świat charakteryzuje się trendami zniżkowymi lub przynajmniej wielką tendencją do tej zniżki– dodaje.

Jak zauważa, w Polsce mamy mnóstwo palaczy, a kobiety palą praktycznie tak samo, jak mężczyźni, co jej zdaniem jest zatrważające. – Mówi to o tym, że ludzie nie mają świadomości, że jest to nałóg, a samo wyjście z nałogu wymaga wsparcia – tłumaczy.

– To wsparcie powinno się odbywać zarówno na poziomie behawioralnym, jak i psychologicznym. A także w przypadku niektórych przypadków powinna być stosowana terapia – mówi. – Konieczne jest budowanie tej świadomości od najmłodszych lat i dawanie przykładów, co się dzieje, a nie tylko straszenie społeczeństwa – podsumowuje.

Proponowany zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych

W obliczu zapowiadanych zmian legislacyjnych został oficjalnie zawiązany Związek Pracodawców Branży Vapingowej zwraca uwagę na fakt, że dotąd „nie miała miejsca rzeczowa dyskusja na temat zakazu sprzedaży e-papierosów jednorazowych".

Związek podkreśla, że zarzuty dotyczące rosnącej sprzedaży e-papierosów jednorazowych wśród młodzieży i możliwość ich zakupu w Internecie padają w złym kierunku.

– Sama dostępność w sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych nie jest problemem. Problemem jest niska skuteczność w egzekwowaniu istniejących regulacji i obowiązujących przepisów – wskazuje Piotr Białkowski, członek ZPBV - Należy skoncentrować się na uszczelnieniu regulacji, które już funkcjonują – podkreśla.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu