Maliny będą uginać się od owoców, ale musisz je przycinać. Są ważne różnice. Sprawdź, jak i kiedy ciąć maliny i co jeszcze im zapewnić

Katarzyna Józefowicz
Cięcie malin jest jednym z warunków, by dobrze owocowały.
Cięcie malin jest jednym z warunków, by dobrze owocowały. pixabay.com
Maliny to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce. Rośliny nie są trudne w uprawie, jednak trzeba im zapewnić odpowiednie warunki, żeby dobrze owocowały. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie. To, kiedy i jak przyciąć maliny, jest związane z ich typem, bo są maliny letnie i jesienne. Sprawdź, jakie maliny wybrać i jakie warunki im zapewnić. Poznaj terminy i zasady cięcia malin.

Spis treści

Owoce z własnego ogrodu zawsze będą lepsze i smaczniejsze, od kupionych w sklepie, dlatego na każdej działce powinniśmy znaleźć miejsce pod ich uprawę. Drzewa owocowe wymagają sporo przestrzeni, dlatego nie wszędzie się zmieszczą, ale już znacznie od nich mniejsze krzewy owocowe mogą rosnąć niemal w każdym ogrodzie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują maliny, których smakowitymi owocami możemy cieszyć się już od początku lata.

Rośliny są wprawdzie dość wymagające, ale jeśli będziemy wiedzieli, jak się nimi zająć, szybko odwdzięczą się za opiekę wspaniałym, słodkimi i zdrowymi owocami. Maliny, podobnie jak większość roślin ogrodowych, najlepiej sadzić jesienią. Jeśli jednak nie udało się nam tego zrobić w odpowiednim terminie, krzewy możemy też posadzić wiosną, tylko wtedy musimy je częściej podlewać, gdyż są bardziej narażone na suszę i wysokie temperatury.

Tych owoców nie kupisz, ale urosną w ogrodzie. Poznaj 5 nietypowych krzewów owocowych

Tych owoców nie kupisz, ale urosną w ogrodzie. Poznaj 5 nietypowych krzewów owocowych

Wśród krzewów owocowych uprawianych w ogrodach dominują dobrze znane maliny, porzeczki, agrest czy jeżyny. Warto je mieć, ale jest też kilka mniej znanych, a wartościowych krzewów, które dostarczą sma...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Gdzie posadzić maliny? Podstawowe wymagania

Zanim jednak przystąpimy do sadzenia roślin, musimy najpierw poznać ich wymagania. Maliny kochają słońce i ciepło, nie lubią natomiast suszy i nadmiaru wilgoci. Dlatego powinniśmy wybrać dla nich miejsce ciepłe, przewiewne i słoneczne oraz przeznaczyć pod ich uprawę glebę żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną, posiadającą lekko kwaśny odczyn pH.

Malin nie należy sadzić w zagłębieniach gruntu ani na terenach podmokłych, gdyż będą tam narażone na zalanie i szybko zaczną chorować. Jeśli wybierzemy dla nich właściwe stanowisko, krzewy będą rozwijać się prawidłowo, a ich owoce będą słodkie, duże i ładnie wybarwione.

Sprawdź: Jakie są najczęstsze problemy w uprawie malin? Poznaj ich choroby i szkodniki

Maliny letnie i jesienne. Jaką odmianę malin wybrać?

W zależności od tego, czy chcemy zbierać owoce latem, czy jesienią, musimy też wybrać do uprawy odpowiednią odmianę.

  • Maliny letnie wydają owoce na pędach ubiegłorocznych, a ich owocowanie przypada na przełom czerwca i lipca.
  • Maliny jesienne owocują natomiast na pędach tegorocznych, wydając owoce późnym latem i jesienią.

Maliny jesienne i letnie mają podobne wymagania uprawowe, ale ich pielęgnacja jest już zupełnie inna.

Najzdrowsze owoce świata urosną w twoim ogrodzie. Tajniki uprawy jagody kamczackiej

Najzdrowsze owoce świata urosną w twoim ogrodzie. Tajniki uprawy jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to łatwy w uprawie krzew, który wcześnie owocuje. Jagody należą do najzdrowszych na świecie! Jednak żeby mieć udane zbiory, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Radzimy, jak sadzić j...

JCo jest ważne w uprawie malin letnich?

Maliny letnie są delikatniejsze i gorzej znoszą niskie temperatury od odmian jesiennych, a także częściej padają ofiarą chorób i szkodników (przede wszystkim mączniak prawdziwy i kostnik malinowiec). Z tego względu należy zapewnić im ciepłe i zaciszne stanowisko, a także systematycznie kontrolować krzewy pod kątem zdrowotności i w razie potrzeby przeprowadzać niezbędne zabiegi ochrony. Odmiany letnie trzeba też prowadzić w szpalerach, gdyż ich pędy potrzebują podpór.

Malina moroszka to ciekawy owoc. Sprawdź, jak ją uprawiać

Malina moroszka to ciekawy owoc. Sprawdź, jak ją uprawiać

Malina moroszka, nazywana też maliną nordycką, zaliczana jest do tej samej rodziny różowatych co popularne w ogrodach maliny. Choć mają podobne owoce, to same rośliny bardzo się różnią. Przede wszystk...

Kiedy i jak przycinać maliny letnie?

Maliny letnie wymagają także specjalnego rodzaju cięcia. Pierwszy zabieg przeprowadza się zaraz po posadzeniu roślin, skracając ich pędy na wysokości ok. 30-40 cm ponad ziemią. W kolejnych latach cięcie wykonuje się w ciągu roku dwukrotnie:

  • wiosną (maj) usuwa się z krzewów nadmiar młodych pędów, pozostawiając ok. 6-8 młodych przyrostów i wycina się wszystkie przemarznięte pędy dwuletnie.
  • kolejne cięcie przeprowadza się latem, tuż po owocowaniu, usuwając pędy dwuletnie, z których były zebrane owoce oraz nadmiar pędów tegorocznych.

Sprawdź też: Jak i kiedy przycinać borówki amerykańskie oraz jak i czym je nawozić

Popularne odmiany malin letnich

Odmianami letnimi polecanymi do uprawy są między innymi:

  • „Laszka” (najwcześniejsza odmiana letnia, owoce czerwone),
  • „Benefis” (odmiana późna, owoce ciemnoczerwone),
  • „Bristol” i „Litacz” (odmiany o czarnych owocach),
  • „Tulameen”, „Norna”, „Canby”, „Malling Jewel” (owoce czerwone).
Świdośliwa pięknie kwitnie, ale ma też jadalne owoce. Sprawdź, czego potrzebuje

Świdośliwa pięknie kwitnie, ale ma też jadalne owoce. Sprawdź, czego potrzebuje

Świdośliwy to krzewy lub nieduże drzewka, które wyglądają pięknie, ale są nie tylko ozdobne. Wczesnym latem dostarczają smacznych i zdrowych owoców, które nieco przypominają borówki amerykańskie. Pona...

Jak uprawiać maliny jesienne?

W przeciwieństwie do kapryśnych i delikatnych malin letnich, odmiany jesienne nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego ich uprawa jest zdecydowanie łatwiejsza. Krzewy nie potrzebują podpór, więc nie muszą być prowadzone w szpalerach. Rzadziej też chorują i padają ofiarą szkodników, dlatego nie wymagają tylu zabiegów ochronnych.

Kiedy i jak ciąć maliny jesienne?

Dużo łatwiejsze jest również przycinanie malin jesiennych, gdyż wszystkie pędy ścina się tuż nad ziemią późną jesienią, po owocowaniu (koniec listopada) lub bardzo wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Część pędów można też na krzewie pozostawić.

Polecane odmiany jesienne malin

Polecane do uprawy odmiany jesienne malin (powtarzające owocowanie) to przede wszystkim:

  • „Polana” i „Pokusa” (odmiany średniopóźne, owoce czerwone),
  • „Polka” (odmiana wczesna, owoce czerwone),
  • „Poranna Rosa” (odmiana późna, owoce żółte).
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl