Masz białą wydzielinę na roślinach domowych? To mogą być wełnowce! Sprawdź, jakie szkody powodują i jak się ich pozbyć

Katarzyna Józefowicz
Wełnowce żerują gromadnie na pędach, liściach i korzeniach roślin, wysysając z nich soki i doprowadzając do poważnego osłabienia
Wełnowce żerują gromadnie na pędach, liściach i korzeniach roślin, wysysając z nich soki i doprowadzając do poważnego osłabienia Marcin Szczepański
Rośliny uprawiane w mieszkaniach rzadziej narażone są na atak szkodników niż uprawy gruntowe, jednak one także mogą paść ich ofiarą. Jednymi z najgroźniejszych wrogów roślin domowych, ale też upraw szklarniowych, a w ciepłe lata także ogrodowych są ciepłolubne wełnowce, które zwykle trafiają do szklarni i naszych mieszkań razem z zakupionymi roślinami.

Spis treści

Jakie szkody powodują wełnowce?

Wełnowce żerują gromadnie na pędach, liściach i korzeniach roślin, wysysając z nich soki i doprowadzając do poważnego osłabienia, a nawet śmierci rośliny. W ich ślinie mogą też znajdować się wirusy, powodujące groźne choroby roślin. Z kolei na wytwarzanej przez owady spadzi, mogą rozwijać się czarne grzyby sadzakowe.

Rodzaje wełnowców występujących w Polsce

Walka ze szkodnikami jest bardzo trudna, gdyż ciała samic i larw pokrywa woskowata, biała, kłaczkowata wydzielina, która chroni owady przed drapieżnikami, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i szkodliwym działaniem preparatów chemicznych.

W Polsce do grona najczęściej występujących gatunków wełnowców należą m.in.:

 • wełnowiec szklarniowy,
 • wełnowiec cytrusowy,
 • wełnowiec kaktusowy.

Wszystkie możemy spotkać na naszych roślinach domowych, ale też w uprawach pod osłonami, a czasami też w ogrodach, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej, aby móc skutecznie z nimi walczyć.

Którym roślinom zagrażają wełnowce?

Wełnowce gustują przede wszystkim w różnych gatunkach roślin domowych, takich jak:

 • storczyki (głównie falenopsisy),
 • paprocie,
 • kaktusy,
 • palmy,
 • kordyliny,
 • fuksy,
 • krotony,
 • sępolie fiołkowe,
 • draceny,
 • hoje,
 • cytrus,
 • kawę.

W szklarni można je spotkać m.in. na papryce, a w ogrodzie na hortensjach. Ponieważ początkowo żerują na spodniej stronie liści, gromadząc się wzdłuż nerwów, trudno jest je w porę dostrzec. Bardziej widoczne stają się dopiero wtedy, gdy w poszukiwaniu pokarmu docierają do ogonków liściowych oraz pędów.

Ponieważ owady są dobrze przystosowane do trudnych warunków i potrafią skutecznie bronić się przed zagrożeniami z zewnątrz, a do tego szybko się rozmnażają, walka z nimi jest bardzo trudna i nie zawsze daje zadowalające rezultaty. W uprawach szklarniowych można do tego celu wykorzystać naturalnych wrogów szkodnika, w postaci pasożytniczych błonkówek lub biedronki wełnowcowej, które żywią się wełnowcami, a także ich larwami i jajami. W domu jednak takiej możliwości nie ma, tym bardziej że zaatakowana jest zwykle jedna lub kilka roślin, dlatego trzeba radzić sobie ze szkodnikami w inny sposób.

Domowe sposoby na wełnowce

Jedną z najskuteczniejszych, ale też najbardziej żmudnych i pracochłonnych metod jest ręczne usuwanie wełnowców. Można zdejmować je z roślin za pomocą wykałaczki (np. z kaktusów) lub wacika, zanurzonego w roztworze wody i alkoholu (np. denaturatu) w proporcji ok. 10:1 z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń lub szarego mydła. Po zabiegu warto dokładanie umyć całą roślinę silnym strumieniem wody (np. pod prysznicem), zakrywając wcześniej doniczkę, aby nie wypłukać podłoża i nie zalać korzeni. Po kilku dniach należy ponownie obejrzeć roślinę, bo może się okazać, że cały zabieg trzeba powtórzyć.

Pewnym rozwiązaniem może być też całkowita wymiana podłoża w doniczce (wełnowce lubią się ukrywać w ziemi) i staranne obmycie korzeni wodą, przed ich ponownym posadzeniem, a także przycięcie zaatakowanych liści. Wszystkie te zabiegi mogą przynieść zadowalające efekty, ale tylko w początkowych stadiach infekcji. Jeśli jednak owady już się rozpanoszyły na roślinach, a domowe sposoby pozbycia się ich nie wystarczają, konieczne może być zastosowanie jednego z aktualnie polecanych na szkodnika środków ochrony roślin.

Popularne naturalne i chemiczne środki na wełnowce

Ponieważ jednak opryski chemicznymi preparatami mogą być dla nas bardzo szkodliwe, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po preparaty ekologiczne lub organiczne (np. Substral Multi-Insekt Spray, Substral Naturen - Polysect długodziałający, Agrecol natura – Płyn na szkodniki warzyw, Deltam Natura Spray Na Szkodniki, Target natural-Spruzit Spray na szkodniki), szczególnie w przypadku roślin uprawianych w mieszkaniu lub jadalnych (np. owocujących cytrusów), a dopiero w ostateczności wybrać ich chemiczne odpowiedniki (np. Polysect Długo Działający 005 SL).

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz białą wydzielinę na roślinach domowych? To mogą być wełnowce! Sprawdź, jakie szkody powodują i jak się ich pozbyć - RegioDom.pl

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl