Masz białą wydzielinę na roślinach domowych? To mogą być wełnowce! Sprawdź, jakie szkody powodują i jak się ich pozbyć

Katarzyna Józefowicz
Wełnowce żerują gromadnie na pędach, liściach i korzeniach roślin, wysysając z nich soki i doprowadzając do poważnego osłabienia
Wełnowce żerują gromadnie na pędach, liściach i korzeniach roślin, wysysając z nich soki i doprowadzając do poważnego osłabienia Marcin Szczepański
Rośliny uprawiane w mieszkaniach rzadziej narażone są na atak szkodników niż uprawy gruntowe, jednak one także mogą paść ich ofiarą. Jednymi z najgroźniejszych wrogów roślin domowych, ale też upraw szklarniowych, a w ciepłe lata także ogrodowych są ciepłolubne wełnowce, które zwykle trafiają do szklarni i naszych mieszkań razem z zakupionymi roślinami.

Spis treści

Jakie szkody powodują wełnowce?

Wełnowce żerują gromadnie na pędach, liściach i korzeniach roślin, wysysając z nich soki i doprowadzając do poważnego osłabienia, a nawet śmierci rośliny. W ich ślinie mogą też znajdować się wirusy, powodujące groźne choroby roślin. Z kolei na wytwarzanej przez owady spadzi, mogą rozwijać się czarne grzyby sadzakowe.

Rodzaje wełnowców występujących w Polsce

Walka ze szkodnikami jest bardzo trudna, gdyż ciała samic i larw pokrywa woskowata, biała, kłaczkowata wydzielina, która chroni owady przed drapieżnikami, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i szkodliwym działaniem preparatów chemicznych.

W Polsce do grona najczęściej występujących gatunków wełnowców należą m.in.:

  • wełnowiec szklarniowy,
  • wełnowiec cytrusowy,
  • wełnowiec kaktusowy.

Wszystkie możemy spotkać na naszych roślinach domowych, ale też w uprawach pod osłonami, a czasami też w ogrodach, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej, aby móc skutecznie z nimi walczyć.

Kwiaty na słoneczny balkon dla początkujących i zapracowanych. Zobacz, co wybrać!

Kwiaty na słoneczny balkon dla początkujących i zapracowanych. Zobacz, co wybrać!

Bywa, że marzy nam się balkon w kwiatach, ale nie mamy za dużo czasu na ich pielęgnację. Jeszcze trudniejsza wydaje się sytuacja, gdy nasz balkon jest bardzo słoneczny. Jednak nie są to przeszkody nie...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Którym roślinom zagrażają wełnowce?

Wełnowce gustują przede wszystkim w różnych gatunkach roślin domowych, takich jak:

  • storczyki (głównie falenopsisy),
  • paprocie,
  • kaktusy,
  • palmy,
  • kordyliny,
  • fuksy,
  • krotony,
  • sępolie fiołkowe,
  • draceny,
  • hoje,
  • cytrus,
  • kawę.

W szklarni można je spotkać m.in. na papryce, a w ogrodzie na hortensjach. Ponieważ początkowo żerują na spodniej stronie liści, gromadząc się wzdłuż nerwów, trudno jest je w porę dostrzec. Bardziej widoczne stają się dopiero wtedy, gdy w poszukiwaniu pokarmu docierają do ogonków liściowych oraz pędów.

Ponieważ owady są dobrze przystosowane do trudnych warunków i potrafią skutecznie bronić się przed zagrożeniami z zewnątrz, a do tego szybko się rozmnażają, walka z nimi jest bardzo trudna i nie zawsze daje zadowalające rezultaty. W uprawach szklarniowych można do tego celu wykorzystać naturalnych wrogów szkodnika, w postaci pasożytniczych błonkówek lub biedronki wełnowcowej, które żywią się wełnowcami, a także ich larwami i jajami. W domu jednak takiej możliwości nie ma, tym bardziej że zaatakowana jest zwykle jedna lub kilka roślin, dlatego trzeba radzić sobie ze szkodnikami w inny sposób.

Domowe sposoby na wełnowce

Jedną z najskuteczniejszych, ale też najbardziej żmudnych i pracochłonnych metod jest ręczne usuwanie wełnowców. Można zdejmować je z roślin za pomocą wykałaczki (np. z kaktusów) lub wacika, zanurzonego w roztworze wody i alkoholu (np. denaturatu) w proporcji ok. 10:1 z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń lub szarego mydła. Po zabiegu warto dokładanie umyć całą roślinę silnym strumieniem wody (np. pod prysznicem), zakrywając wcześniej doniczkę, aby nie wypłukać podłoża i nie zalać korzeni. Po kilku dniach należy ponownie obejrzeć roślinę, bo może się okazać, że cały zabieg trzeba powtórzyć.

Pewnym rozwiązaniem może być też całkowita wymiana podłoża w doniczce (wełnowce lubią się ukrywać w ziemi) i staranne obmycie korzeni wodą, przed ich ponownym posadzeniem, a także przycięcie zaatakowanych liści. Wszystkie te zabiegi mogą przynieść zadowalające efekty, ale tylko w początkowych stadiach infekcji. Jeśli jednak owady już się rozpanoszyły na roślinach, a domowe sposoby pozbycia się ich nie wystarczają, konieczne może być zastosowanie jednego z aktualnie polecanych na szkodnika środków ochrony roślin.

Na balkonie warto mieć kwiaty, które nie śmiecą. Zobacz, co posadzić

Na balkonie warto mieć kwiaty, które nie śmiecą. Zobacz, co posadzić

Kwiaty balkonowe to piękna ozdoba. Jest ich spory wybór i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak wybierać rośliny, które nie tylko są ładne i łatwe w utrzymaniu, ale również nie śmiecą, bo nie gu...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Popularne naturalne i chemiczne środki na wełnowce

Ponieważ jednak opryski chemicznymi preparatami mogą być dla nas bardzo szkodliwe, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po preparaty ekologiczne lub organiczne (np. Substral Multi-Insekt Spray, Substral Naturen - Polysect długodziałający, Agrecol natura – Płyn na szkodniki warzyw, Deltam Natura Spray Na Szkodniki, Target natural-Spruzit Spray na szkodniki), szczególnie w przypadku roślin uprawianych w mieszkaniu lub jadalnych (np. owocujących cytrusów), a dopiero w ostateczności wybrać ich chemiczne odpowiedniki (np. Polysect Długo Działający 005 SL).

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl