W lasach kwitną zawilce. Te kwiaty zachwycają podczas leśnych spacerów. Gdzie można je zobaczyć na Kaszubach [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Warto aktywnie spędzić wolny czas i wybrać się na spacer do lasu.  Można tam zobaczyć kwietne dywany zawilców. Rośliny te rosną także w ogrodach.
Warto aktywnie spędzić wolny czas i wybrać się na spacer do lasu. Można tam zobaczyć kwietne dywany zawilców. Rośliny te rosną także w ogrodach. Anna Nidecka
W lasach pojawiły się zawilce. Te kwiaty zachwycają podczas wiosennych spacerów. Warto wybrać się do lasu, by podziwiać te wyjątkowe rośliny.

Jakie kwiaty kwitną w lasach? Na Kaszubach zawilce

W Zakopanem zachwycały krokusy, a na Kaszubach można podziwiać zawilce. Kwiaty te właśnie przystroiły tereny leśne. Wystarczy się wybrać na spacer, aby móc podziwiać wyjątkowe widoki.

Jak się okazuje, zawilce świetnie sobie radzą niemal na całym świecie, wystarczy dodać, że występuje aż 150 gatunków tych roślin. My najczęściej możemy oglądać zawilca gajowego.

Jeśli chodzi o kolory, to w lasach na Kaszubach najczęściej można spotkać białe zawilce, ale nie trudno się domyśleć, że wśród tak ogromnego wyboru odmian można liczyć na całą paletę barw.

Jak przygotować ogród na sezon? Zobaczcie od czego zacząć wiosenne porządki ZDJĘCIA

Jak przygotować ogród na sezon? Zobaczcie od czego zacząć wiosenne porządki ZDJĘCIA

Wiosna to czas prac w ogrodzie. Przycinanie, grabienie, sianie i sadzenie. Te czynności wykonują wszyscy, którzy marzą, by latem rozkoszować się niesamowitym widokiem roślin. Co zrobić, aby mieć piękn...

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska

Choć większość osób kojarzy zawilce rosnące dziko, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć je u siebie w ogrodzie. Wystarczy kupić odpowiednie sadzonki. A tu jak już wiecie - wybór jest ogromny. Często kwiaty te można spotkać pod inną nazwą - anemony. Nazwa ta pochodzi od nazwy botanicznej tych roślin, czyli Anemone.

Co ciekawe, zawilce mają swoje miejsce również w mitologii. Chodzi tu przede wszystkim o czerwone zawilce koronowe, które rosną dziko m.in. w rejonie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie. Otóż miały one powstać z krwi Adonisa.

Pamiętajmy jednak, że kwiaty te choć piękne, są też trujące. Wszystkie jaskrowate, wytwarzają trujący glikozyd ranunkulinę o piekącym smaku. Działa drażniąco na błony śluzowe i skórę, powoduje mdłości, biegunki, krwawienia i podrażnienia skóry.

W Polsce dziko rosną cztery gatunki, które rozprzestrzeniają się wegetatywnie za pomocą kłączy oraz przez nasiona. To zawilec gajowy, narcyzowaty, wielokwiatowy i żółty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl