Ratunek dla skrzydlatych przyjaciół. Jak zrobić karmnik dla ptaków? Pokażcie swoje karmniki!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Dokarmianie ptaków można zorganizować w bardzo prosty sposób. A Wy, jak to robicie?
Dokarmianie ptaków można zorganizować w bardzo prosty sposób. A Wy, jak to robicie? Piotr Krzyżanowski
Za oknami śnieg i mróz. Aura nie jest przyjazna żywym stworzeniom. Czy nasi skrzydlaci przyjaciele nie głodują? Aby pomóc ptakom, na balkonach i w ogródkach ustawiamy i karmniki z pokarmem. Podpowiadamy, jak zrobić karmnik dla ptaków w łatwy sposób.

Spis treści

Karmnik dla ptaków to ratunek dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Pomoże ptakom przetrwać trudny czas zimowych chłodów.

Co jedzą ptaki?

Oto, co jest dobre dla ptaków:

 • Ptaki małe (takie jak: wróble, mazurki, sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle): nasiona słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa, płatki owsiane.
 • Ptaki większe (sierpówki, gołębie, kawki, gawrony): większe nasiona i grube kasze,
 • Sikorki, dzięcioły, kowaliki: surowa słonina, niesolona! Może wisieć maks. 2 tygodnie, potem trzeba wymienić na świeżą.
 • Ptaki wodne (łabędzie, kaczki): ziarna zbóż, drobno pokrojone gotowane warzywa (niesolone!), świeże owoce, kukurydza.

Można kupić też gotowe niezłej jakości mieszanki ziarna dla ptaków, kolby oraz kule tłuszczowe w sklepach zoologicznych czy internetowych.

Pokarm dla ptaków prosto z krzaka

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem lub działką, posadźmy w ogrodzie rośliny, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce, będące doskonałym pokarmem dla ptaków.

Te krzaki mają owoce, lubiane przez ptaki:

 • dzika róża,
 • bez czarny,
 • kalina koralowa,
 • głóg,
 • berberys,
 • śliwa tarnina,
 • bez koralowy,
 • jarząb pospolity.

Ważne:

Jeśli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, musimy to robić regularnie - do końca zimy.

Dlaczego? Ptaki przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania i liczą na ten posiłek. Będą więc przelatywać nawet duże odległości, by dotrzeć do naszego karmnika. Tracą wtedy bardzo dużo energii. Jeśli zastaną karmnik pusty, mogą nie dać rady znaleźć innego pokarmu i zginą.

Jeśli nie ma już śniegu i mrozu, to wczesną wiosną kończymy dokarmianie.

Czym nie karmić ptaków?

Nie wyrzucamy obiadowych resztek. To nie dokarmianie, lecz śmieciarstwo!

Nie każdy wie, że sól kuchenna jest dla ptaków bardzo szkodliwa. Nie dajemy im solonych produktów.

Ptakom szkodzi także chleb. W żadnym wypadku nie dajemy im chleba spleśniałego!

Karmnik dla ptaków możemy wykonać własnoręcznie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jeśli zrobimy go wspólnie z dziećmi, to damy dobry przykład empatii i troski o inne stworzenia. Wykonanie karmnika to nic skomplikowanego!

Jak zrobić najprostszy karmnik?

Pamiętajmy, że karmnik nie może być pułapką. Konstrukcja karmnika powinna dawać ptakom łatwy dostęp do pokarmu oraz możliwość obserwowania otoczenia i ewentualnie zbliżających się drapieżników. Dobrze też, jest jeśli karmnik jest osłonięty od wiatru.

 • Karmnik z plastikowej butelki. Wystarczy przygotować butlę 5-litrową albo mniejsze: 1-litrową lub 2-litrową, sznurek, nożyk i taśmę izolacyjną. W dużej butli wykonujemy otwór, by ptaki mogły się w nim swobodnie zmieścić. Mała butla służy jako dozownik. Butle stawiamy do góry dnem. Pamiętajmy, by ostre krawędzie butelki zabezpieczyć taśmą izolacyjną, by nie raniły ptaków. Tak wykonany karmnik wieszamy na drzewie.
 • Karmnik z siatki np. po cebuli. Funkcjonalny i solidny, choć może niezbyt ładny. W środku gęstej siatki umieszczamy przysmaki ptaków, siatkę wiążemy i umieszczamy ją na drzewie, kontrolując od czasu do czasu, czy w siatce nie pojawiły się dziury.
 • Karmnik z podstawek pod doniczkę i z siatki drucianej. Prócz kawałka giętkiej siatki i podstawek potrzebne nam będą opaski. Siatkę zwijamy w rulon, a od góry i dołu za pomocą opasek mocujemy podstawki. Napełniamy ptasimi przysmakami. Karmnik wieszamy na gałęzi.
 • Karmnik z tekturowej rolki po papierze toaletowym. Potrzebne będę także: sznurek, nożyczki, tłuszcz (np. smalec) i nasiona. Papierowe rolki smarujemy tłuszczem i obtaczamy w ziarnach. Sznurek bądź wstążkę przeciągamy przez rolkę i wieszamy na gałęzi. Gotowe!

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.  

Teraz możemy cieszyć oko, obserwując uwijające się wokół karmnika ptaki. Pamiętajmy tylko, aby na bieżąco uzupełniać ptasią stołówkę.

Pokażcie, jak karmicie ptaki. Pokażcie swoje karmniki!

Dokarmianie ptaków można zorganizować w bardzo prosty sposób. A Wy, jak to robicie?
Dokarmianie ptaków można zorganizować w bardzo prosty sposób. A Wy, jak to robicie? Piotr Krzyżanowski

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ratunek dla skrzydlatych przyjaciół. Jak zrobić karmnik dla ptaków? Pokażcie swoje karmniki! - Dziennik Polski

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl