Aby móc w pełni cieszyć się pięknem ogrodu, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację roślin. Drzewa i krzewy wymagają nie tylko podlewania i nawożenia, ale także przycinania. Ogromną popularnością w ogrodach cieszą się tuje, które często wykorzystywane są, jako żywopłot lub po prostu ozdoba działki. Pojawia się jednak pytanie, jak, kiedy i czym przycinać tuje, aby wyglądały pięknie i zdrowo.
Tuje – najpopularniejsze iglaki
Wielką popularnością w domowych ogrodach cieszą się tuje - niewymagające iglaki, które są zielone przez cały rok. Mnogość odmian sprawia, że świetnie sprawdzą się, jako żywopłot dający nieco prywatności, ale także ozdobią działkę. Najpopularniejszymi odmianami wykorzystywanymi w Polsce są tuje szmaragdowe i Brabant.
Szmaragd to zwarty, regularny i gęsty krzew, którego igły przez cały rok mają piękną, zieloną barwę. Wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska oraz przepuszczalnej gleby. Warto zadbać też o odpowiednie nawodnienie i ochronę przed zimowym mrozem. Tuja szmaragdowa rośnie dosyć wolno, ale zachowuje piękny, stożkowaty kształt, a także świetnie znosi cięcia pielęgnacyjne.
Drugą popularną odmianą jest Brabant. To rośliny o nieco mniejszej prezencji niż Szmaragdy, ale większej odporności na niekorzystne czynniki. Rosną szybko, dzięki czemu nie musimy długo czekać, by osiągnęły imponujące rozmiary. Dobrze znoszą cięcia, rzadziej chorują, ale ich igły mogą lekko brązowieć na zimę.
Zobacz także:
Przycinanie tujek – kiedy i jak to robić?
Mimo tego, że uprawa tuj jest stosunkowo prosta, trzeba pamiętać o ich regularnym podcinaniu. Dzięki cięciu nadamy roślinom pożądany kształt, zadbamy o gęstość i zapanujemy nad rozmiarem krzewu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy tuje są częścią żywopłotu. W takim przypadku warto przycinać je nawet 2-3 razy w ciągu sezonu.
Sprawdź także:
Kiedy podcinać tuje?
Pierwsze cięcie powinniśmy przeprowadzić, gdy tuja osiągnie około 1,5 m wysokości. Jeśli krzew rośnie samodzielnie, należy skrócić gałęzie o 1/3 ich długości. Jeśli jest częścią żywopłotu można przyciąć nawet do ½ gałązek. Tuje najlepiej podcinać od marca do końca sierpnia:
- pierwsze cięcie przeprowadzamy w momencie, gdy krzew wypuszcza młode pąki, jest to zazwyczaj okres od połowy marca do połowy kwietnia;
- drugie cięcie warto zrobić, gdy nowe przyrosty zmieniają barwę ze świeżo zielonej na ciemną, czyli w okolicach czerwca;
- trzecie cięcie powinno przypaść na sierpień, nie należy jednak zwlekać, bo po podcięciu pędy jeszcze rosną i mogą nie zdążyć zdrewnieć do przymrozków.
Na wiosnę, oprócz przycięcia, powinniśmy zadbać też o usunięcie martwych i wyschniętych gałęzi.
Jak przycinać tuje?
Bardzo ważna jest regularność podcinania, a także przeprowadzanie tego zabiegu w odpowiednim momencie. Jeśli marzymy o pięknym żywopłocie, powinniśmy skrócić rośliny od razu po posadzeniu, a także pierwszą wiosną. Nie bez znaczenia jest też to, jak przycinamy tuje. Wszystkie odrosty skracamy o około połowę, co pięknie zagęści gałęzie i nada roślinie odpowiedniego kształtu. Ważne, by tuje miały stożkowaty kształt, dzięki czemu dolne partie krzewu będą miały dobry dostęp do światła. Unikniemy też gromadzenia się śniegu w górnych partiach rośliny, która jest delikatniejsza.
Warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
- podczas dwóch pierwszych cięć (marzec/kwiecień i czerwiec) podcinamy gałązki od 1/3 do ½ długości;
- sierpniowe, ostatnie cięcie powinno skrócić pędy o ok. 1-2 cm (ważne, by nie przycinać zbyt późno, żeby gałązki mogły zdrewnieć).
Tuje to wdzięczne i proste w uprawie rośliny, nie można jednak zapominać o regularnej pielęgnacji. W zależności od pożądanej wysokości i szerokości, trzeba przeprowadzać cięcie 2 lub 3 razy w roku i pamiętać, by nie przycinać więcej, niż ½ długości pędów. Tuje, które nie są elementem żywopłotu można podcinać rzadziej, mamy tu także możliwość nadawania konkretnego kształtu roślinie.
Czym przycinać tuje w ogrodzie
Tuje możemy przycinać wykorzystując różne narzędzia ręczne lub akumulatorowe. Gałęzie tych krzewów są giętkie, a co za tym idzie – w prosty sposób możemy je podciąć. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od zasobności naszego portfela, ilości tuj i indywidualnych potrzeb.
Jeśli w ogrodzie rośnie kilka tujek, można postawić na sekator lub nożyce ręczne – z łatwością wyregulujemy ich wysokość i szerokość roślin. Problem może pojawić się w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami dużego żywopłotu lub wielbicielami równo i finezyjnie przystrzyżonych tuj. Wtedy warto postawić na nożyce akumulatorowe. Szybko i sprawnie wymodelujemy rośliny obcinając zbędne pędy, ale będziemy mieć też możliwość piłowania tych nieco starszych i grubszych.
Nożyce elektryczne przydadzą się też, gdy w ogrodzie posadzimy tuje Brabant, które rosną bardzo szybko. W takim przypadku praca sekatorem ręcznym może okazać się bardzo żmudna i wyczerpująca. Warto postawić na nożyce akumulatorowe dobrej marki, zapewnią wygodny i bezpieczny chwyt nawet podczas dłuższej pracy, a wysokiej jakości ostrze pomoże precyzyjnie przyciąć tuje.
Poradnik: Jakie nożyce do żywopłotu wybrać? Bezprzewodowe, akumulatorowe