Katarzyna Laszczak
Redaktor online w Polska Press GrupiePortal i.pl
381 materiałów
Jako redaktorka pracuję od około 20 lat. Początkowo zajmowałam się głównie tematyką związaną z branżą budowlaną oraz wykończeniem wnętrz i te tematy zajmują mnie do dziś, natomiast od lat moją pasją – i obecnym głównym zakresem moich działań – jest wszystko, co wiąże się z uprawą i pielęgnacją roślin oraz prowadzeniem ogrodu.
Szczególnie bliska jest mi filozofia ogrodów naturalnych, takich, które są w zgodzie z miejscem, gdzie powstają i są częścią otaczającej przyrody. Ale to nie znaczy, że rośliny bardziej egzotyczne są mi obce. W naszych ogrodach i domach jest miejsce na przeróżne gatunki, które uwielbiam przedstawiać w serwisie regiodom.pl., np.:
- Najładniejsze i najłatwiejsze w uprawie krzewy kwitnące. Polecamy TOP 15 krzewów do ogrodu. Zobacz, co wybrać i co wystarczy im zapewnić
- Ten piękny krzew ozdobny nadaje się też do małego ogrodu. Gdzie i jak posadzić migdałek trójklapowy?
- Rośliny śródziemnomorskie, które spotkasz na wakacjach na południu Europy. Zobacz, jak wyglądają, jak się nazywają i czy urosną w Polsce
Zarówno uprawa, jak i poznawanie roślin dostarcza mi wiele radości – i staram się, aby przyjemności obcowania z roślinami, ich urodą i zaletami, doświadczali również Czytelnicy. Ciągle zgłębiam „tajemnice przyrody” i chętnie wyszukuję oraz dzielę się także mniej typowymi, a bardziej naturalnymi sposobami na pielęgnację roślin i prowadzenie ogrodu w możliwie łatwy oraz ekologiczny sposób. Jednocześnie zwracam uwagę na rzetelność materiałów i przestrzegam przed bezkrytycznym traktowaniem różnych porad, zgodnie z zasadą, że „diabeł tkwi w szczegółach”, np.:
- Naturalne sposoby na piękne kwiaty doniczkowe. Polecamy domowe nawozy i środki zwalczające szkodniki!
- Soda oczyszczona na mrówki, mszyce i choroby roślin. Łatwe przepisy na opryski z sody!
Staram się także dostarczać Czytelnikom praktycznej wiedzy na temat sezonowych prac i problemów oraz sposobów na otoczenie się roślinami również niewielkim nakładem kosztów, np.:
- Kalendarz prac ogrodniczych. Oto prace, które trzeba wykonać w kolejnych miesiącach
- Zimowanie pelargonii prostsze niż myślisz! Umieść je w papierowej torbie lub kartonie
- Zamiokulkas i jego rozmnażanie: jak mieć sadzonki za darmo?
Jak trafiłam do serwisu regiodom.pl?
W wydawnictwie Polska Press Grupa pracuję od 2013 roku. Początkowo koncentrowałam się na tematyce budowlanej i wnętrzarskiej, co wiązało się z wieloletnim doświadczeniem redaktorskim w tej dziedzinie. Kiedy dołączyłam do zespołu serwisu regiodom.pl, stało się jasne, że moja wiedza o roślinach i zamiłowanie do nich, właśnie tu mogą być w pełni wykorzystane, z pożytkiem dla Czytelników i satysfakcją dla mnie.
O mnie
Prywatnie, zgodnie z sentencją Cycerona, że „do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”, uwielbiam czytać i zgłębiać wiedzę na przeróżne tematy, ale to też dla mnie najlepsza rozrywka. Pasjonuję się także archeologią (z czym wiąże się m.in. zainteresowanie historią roślin i ich wykorzystania przez człowieka oraz udomowienia). Uwielbiam podróżować tam, gdzie jest ciepło, a morze i góry spotykają się ze sobą, czyli przede wszystkim w region Morza Śródziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem Grecji.
Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez fotografowania, nie będzie szczególną niespodzianką, że główną bohaterką moich zdjęć jest przyroda.
Dichondra – co to za roślina, jak ją uprawiać i wykorzystać
Dichondra srebrzysta i dichondra repens to coraz bardziej popularne rośliny balkonowe, choć można je też sadzić w gruncie. Radzimy, jak uprawiać dichondry i jak...
Drżączka – trawa ozdobna do ogrodu i donicy. Uprawa, siew, zastosowanie
Drżączka to bardzo atrakcyjna i niezbyt wymagająca trawa ozdobna. Podpowiadamy, jak ją uprawiać i jaki gatunek wybrać.
Hebe – wiecznie zielony krzew do doniczki i ogrodu
Hebe jest zimozielonym krzewem nadającym się zarówno do uprawy w doniczkach, jak i nasadzeń w ogrodach.
Rośliny inwazyjne i ekspansywne. Czego lepiej nie sadzić w ogrodzie
Są takie rośliny, które raz posadzone są bardzo trudne do opanowania. Podpowiadamy, jakich roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie.
Kalendarz księżycowy - sierpień 2021 r. Sprawdź, jak zaplanować prace w ogrodzie
Podpowiadamy, jakie terminy, zgodnie z kalendarzem księżycowym, są korzystne dla różnych prac ogrodniczych w sierpniu.
Niewielu wie, że jej kwiaty są jadalne i pyszne. Nie krępuj się, tylko zrywaj!
Kwiaty cukinii są jadalne i bardzo smaczne. W dodatku można je pozyskiwać tak, żeby nie stracić owoców. Podpowiadamy, jak to zrobić. Polecamy też przepisy na...
Kwiaty na balkon, które nie śmiecą. Zobacz, co posadzić, a czego unikać
Polecamy kwiaty na balkon, które są ładne, łatwe w utrzymaniu i nie śmiecą – nie gubią kwiatów i liści. Podpowiadamy też, jakich kwiatów nie sadzić, jeśli nie...
Rośliny na zasadową ziemię. Co posadzić w ogrodzie z wapienną glebą
Dla wielu roślin bardzo ważny jest odczyn gleby. Polecamy rośliny, które najchętniej rosną na zasadowej (wapiennej) ziemi.
Rośliny na słoneczny skalniak. Zobacz, jakie byliny na nim posadzić
Polecamy wieloletnie rośliny, które urosną na nasłonecznionym i suchym skalniaku.
Skorek pospolity jest wrogiem czy nie? Szczypawka w domu i ogrodzie
Skorki pospolite, zwane szczypawkami, dość często występują w ogrodach, a czasem w domach. Wyjaśniamy, czy skorki są niebezpieczne oraz jak i kiedy je zwalczać.