Dichondra – co to za roślina, jak ją uprawiać i wykorzystać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dichondra to bardzo dekoracyjna i łatwa w uprawie roślina o długich pędach i gęstych liściach.
Dichondra to bardzo dekoracyjna i łatwa w uprawie roślina o długich pędach i gęstych liściach. Katarzyna Laszczak
Dichondra srebrzysta i dichondra repens to coraz bardziej popularne rośliny balkonowe, choć można je też sadzić w gruncie. Radzimy, jak uprawiać dichondry i jak je przezimować.

Dichondry to rośliny jeszcze niedawno nieznane w Polsce, ale z sezonu na sezon stają coraz bardziej popularne. Można je kupić w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a nawet na straganach. Niestety zdarza się, że sprzedawcy nie znają nazwy też rośliny – dość często występuje jako „bluszczyk”. Jednak dichondra z bluszczem niewiele ma wspólnego, poza tym, że również tworzy długie pędy.

Dichondra srebrzysta ma piękne, srebrzyste liście i bardzo długie pędy, które jednak są w miarę mocne i wytrzymałe.
Dichondra srebrzysta ma piękne, srebrzyste liście i bardzo długie pędy, które jednak są w miarę mocne i wytrzymałe. Katarzyna Laszczak

Jak wyglądają dichondry i jakie mają gatunki

Dichondry dziko rosną w różnych zakątkach świata, jednak o cieplejszym klimacie niż polski. Z powodzeniem można je jednak uprawiać.

Najczęściej spotyka się dichondrę srebrzystą (Dichondra argentea), a także dichondrę repens (nie ma polskiej nazwy). Te rośliny wyglądają bardzo podobnie, a różnią głównie kolorem liści, które u dichondry srebrzystej mają wyraźne szarosrebrzyste zabarwienie, a u dichondry repens – są zielone. Jednak również dichondra srebrzysta ma odmiany o zielonych liściach (np. Emerald Falls, czyli „szmaragdowy wodospad”). U obydwu gatunków liście są pokryte drobnymi, delikatnymi włoskami.

Liście dichondry, mają półokrągły lub nerkowaty kształt, są osadzone na stosunkowo długich ogonkach. Rosną gęsto na długich pędach, które osiągają nawet 1,5-2 m długości. To właśnie liście są największą ozdobą dichondry, bo jej kwiaty są małe i niepozorne, o zielonkawym kolorze.

Dichondra a inne rośliny

Uwaga: dichondra bywa mylona z ozdobnymi odmianami bluszczyku kurdybanku, który ma podobne liście, jednak tworzy krótsze pędy, kwitnie na niebiesko lub fioletowo, a jego liście mają charakterystyczny zapach (po roztarciu). Nieco podobnie wygląda też tojeść rozesłana, która również bywa sprzedawana jako roślina wisząca. Ma jednak mniejsze liście, które wyrastają naprzemiennie po obu stronach pędu i kwitnie na żółto.

Sprawdź: Te pomyłki mogą być niebezpieczne! Zobacz, na co uważać

Zwróćmy na to uwagę, bo czasem nawet sprzedawcy mylą te rośliny, a są one różne i mają różne wymagania.

Te rośliny są często mylone z dichondrą. Niestety jej nazwa nie jest powszechnie znana (rzeczywiście nie jest zbyt wygodna, a polskiej nazwy nie ma)
Te rośliny są często mylone z dichondrą. Niestety jej nazwa nie jest powszechnie znana (rzeczywiście nie jest zbyt wygodna, a polskiej nazwy nie ma). Katarzyna Laszczak

Jak uprawiać dichondrę – podstawowe wymagania

Dichondra srebrzysta i repens mają takie same wymagania uprawowe. Obie najlepiej rosną w słońcu. Lubią żyzną, ale koniecznie przepuszczalną ziemię (do ziemi kwiatowej można dodać piasku). W doniczce koniecznie musi być odpływ, warto też dać warstwę drenażu, np. z keramzytu.

Dichondry pochodzą z półpustynnych terenów i dlatego dobrze sobie radzą z przejściową suszą, jednak w pojemnikach należy je podlewać, ale nie przelewać! Ponieważ rosną intensywnie i tworzą dużo liści, trzeba je regularnie nawozić – można stosować np. biohumus lub nawóz wieloskładnikowy. Jeśli dichondry rosną w kompozycji z kwitnącymi roślinami, to dawkę i częstotliwość nawożenia dobieramy do głównego gatunku. Uważajmy tylko, żeby nawozem nie polać liści, bo stracą w tym miejscu ładny wygląd.

Czy dichondra jest wieloletnia?

Dichondry w naturze są bylinami, co oznacza, ze są wieloletnie. Jednak nie są odporne na mróz i w Polsce uprawia się ja jako rośliny jednoroczne.

Jak przezimować dichondrę

Jednak dichondry można przezimować. Wystarczy jesienią (kiedy temperatury spadają do ok. 10ºC) przenieść je do jasnego i niezbyt ciepłego (ok. 15-18ºC) pomieszczenia. Podlewamy ją umiarkowanie. Jesienią można przyciąć jej pędy, można to również zrobić wiosną. Niestety w warunkach domowych dichondra nie zawsze przetrwa w dobrej kondycji, jednak warto spróbować.

Dichondra jest łatwa w uprawie. Najlepiej wygląda w wiszących doniczkach, ale można ją także sadzić w gruncie.
Dichondra jest łatwa w uprawie. Najlepiej wygląda w wiszących doniczkach, ale można ją także sadzić w gruncie. Katarzyna Laszczak

Dichondra – uprawa z nasion i sadzonek

Sadzonki dichondry można kupić późniejszą wiosną (przeważnie pojawią się w sprzedaży około maja) lub zrobić samemu. Przy czym uprawa dichondry z nasion jest raczej wymagająca, a rośliny początkowo wolno rosną. Drobne nasiona dichondry trzeba posiać już w styczniu-lutym na rozsady, w pokojowej temperaturze. Siewki pikuje się, a na zewnątrz można je posadzić po połowie maja (trzeba pamiętać o wcześniejszym zahartowaniu sadzonek).

Znacznie łatwiej jest rozmnożyć dichondrę z pędów. Te rośliny mają tendencję do tworzenia korzeni w węzłach (miejsc, gdzie wyrastają liście). Wystarczy ściąć pęd długości kilku centymetrów, usunąć dolne liście i włożyć do wody. Wkrótce wypuści korzonki. Sadzonkę można też od razu umieścić w doniczce z przepuszczalną ziemią.

Podpowiadamy też: Jak rozmnożyć pelargonie latem i jesienią

Jak wykorzystać dichondry

Dichondra srebrzysta i repens to przede wszystkim piękne uzupełnienie kompozycji kwiatowych w balkonowych skrzynkach i doniczkach. Pamiętajmy, żeby sadzić je na brzegu pojemników, tak żeby ich pędy mogły zwisać. Dobrze komponują się np. z pelargoniami, petuniami, heliotropami, ale też innymi roślinami o zwisających pędach, jak np. surfinie czy bakopy. Dichondry bardzo dekoracyjnie wyglądają również same.

Dichondry warto sadzić w wiszących pojemnikach, umieszczonych naprawdę wysoko – ich pędy będą miały 1,5, czasem nawet 2 m długości. Wprawdzie można je przycinać, ale tak długie wyglądają bardzo atrakcyjnie. Mają przy tym ważną zaletę – są wytrzymałe i odporne na wiatr, nie musimy się więc obawiać, że się połamią przy byle podmuchu.

Dichondry również w gruncie

Dicondry można sadzić również w gruncie, traktując je jako rośliny sezonowe. Można nimi obsadzać np. skalniaki czy murki, a także sadzić na skarpach, z których będą „spływać”. Ich pędy mogą ukorzeniać się w gruncie i zadarniać powierzchnię (w regionach o cieplejszym klimacie niż Polska niektóre gatunki dichondry bywają wykorzystywane zamiast trawników). Pamiętajmy jednak, że w gruncie nie przetrwają zimy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl