Sierpień w ogrodzie to głównie czas zbiorów i robienia przetworów. Jednak można też wysiewać rośliny, rozsadzać i przesadzać je, a także robić sadzonki. Warto też pamiętać o letnim cięciu drzew owocowych i krzewów.
Pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej fazy Księżyca nie sprzyja pracom ogrodniczym, ani robieniu przetworów.
III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 31 lipca – 7 sierpnia
W tej fazie (zanikający Księżyc) nie siejemy i nie sadzimy roślin. Nie jest to również dobry czas dla zbioru owoców, ani robienia przetworów. Za to teraz jest dobry moment na zbiór wszelkich warzyw, z których wykorzystujemy podziemne części. Również walka z chwastami oraz szkodnikami będzie wyjątkowo skuteczna.
Warto również zająć się przycinaniem drzew i krzewów. W sierpniu wykonujemy cięcie prześwietlające po zbiorach wiśni, czereśni, wczesnych odmian grusz i śliw. W przypadku później owocujących jabłoni i grusz przycinamy gałęzie, żeby zapewnić lepszy dopływ słońca do dojrzewających jeszcze owoców. Po zbiorach przycinamy też porzeczki i maliny owocujące latem. Ta faza przypada dość wcześnie, więc jeśli nasze krzewy jeszcze nie skończyły owocować, możemy poczekać do końca miesiąca.
Ostatni raz możemy przyciąć żywopłoty z krzewów zrzucających liście.
Ta faza jest korzystna też do okopywania i spulchniania ziemi, a także nawożenia. Pamiętajmy, że na nawozy z azotem jest już za późno! Jeśli stosujemy nawozy mineralne, to te z potasem i fosforem. Natomiast nawozy organiczne (np. kompost, gnojówki roślinne) możemy stosować bez obaw.
Nów Księżyca (kwadra liścia) 8–14 sierpnia
Nów wypada 8 sierpnia. Jak każdy pierwszy dzień nowej fazy Księżyca – nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych. Natomiast zaraz potem możemy wziąć się do pracy. Jest to czas najbardziej korzystny dla siania roślin, szczególnie liściowych. W sierpniu oznacza to m.in. szpinak, sałatę, roszponkę, rukolę, kapustę pekińską. Możemy też wysiać rośliny na tzw. poplon na nawóz zielony, który użyźni ziemię i poprawi jej strukturę.
Jest to również dobry okres na zbieranie owoców oraz warzyw „naziemnych”. W sierpniu mamy ich całą obfitość - od jabłek, gruszek, jeżyn, brzoskwiń, przez pomidory, ogórki, cukinie, do różnych odmian fasoli itd. Zebrane plony można od razu wykorzystać, bo to też korzystna faza na robienie przetworów.
I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 15–21 sierpnia
Ta faza jest nazywana „kwadrą owocu” – i jest optymalnym czasem zbioru wszelkich owoców i warzyw (z wyjątkiem korzeniowych). Pamiętajmy, że botanicznie owocami są też m.in. pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany, papryka. To też znakomity czas na przygotowywanie przetworów.
W tym tygodniu warto też zrobić rozsady truskawek i poziomek, a na stałe miejsca przesadzić siewki roślin dwuletnich (np. bratków, goździków brodatych).
Jeśli chcemy żeby nasza trawa szybko rosła, to ta i poprzednia faza są odpowiednim czasem, żeby skosić trawnik.
Sprawdź: Jak wykorzystać skoszoną trawę
Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 22–29 sierpnia
W dzień po pełni zaczyna się dobry okres zbioru warzyw korzeniowych (np. marchwi, buraków, pietruszki korzeniowej) oraz czosnku i cebuli.
Warto zająć się przesadzaniem i rozsadzaniem bylin - możemy np. odmłodzić irysy, żurawki (jeśli tego wymagają), czy rozsadzić piwonie, floksy, liliowce (jeżeli już przekwitły), skalnice itp. Można także robić sadzonki zielne i zdrewniałe różnych krzewów.
Sadzimy również cebule kwiatów, które powinny zakwitnąć jeszcze tej jesieni – czyli zimowitów oraz krokusów siewnych (jesiennych). Uwaga: ich kwiaty są podobne do siebie, ale nie mylmy tych roślin, bo zimowity są trujące, natomiast z krokusów uzyskuje się cenną przyprawę - szafran.
Jeśli nie zależy nam na szybkim odrastaniu trawy, to trawnik kośmy w tej lub następnej fazie.
III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 30 sierpnia – 4 września
Na koniec miesiąca wracamy do prac związanych z ziemią i pielęgnacją roślin (np. przycinania), natomiast rezygnujemy z siania i sadzenia.