Kalendarz księżycowy - sierpień 2021 r. Sprawdź, jak zaplanować prace w ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Patrząc w niebo w sierpniu warto zwrócić uwagę nie tylko na fazę Księżyca, ale też Perseidy czyli rój meteorytów. Choć nie wpływają na kalendarz księżycowy, są bardzo widowiskowe.
Patrząc w niebo w sierpniu warto zwrócić uwagę nie tylko na fazę Księżyca, ale też Perseidy czyli rój meteorytów. Choć nie wpływają na kalendarz księżycowy, są bardzo widowiskowe. DennisVanDerWater - 123RF
Podpowiadamy, jakie terminy, zgodnie z kalendarzem księżycowym, są korzystne dla różnych prac ogrodniczych w sierpniu.

Sierpień w ogrodzie to głównie czas zbiorów i robienia przetworów. Jednak można też wysiewać rośliny, rozsadzać i przesadzać je, a także robić sadzonki. Warto też pamiętać o letnim cięciu drzew owocowych i krzewów.

Pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej fazy Księżyca nie sprzyja pracom ogrodniczym, ani robieniu przetworów.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 31 lipca – 7 sierpnia

W tej fazie (zanikający Księżyc) nie siejemy i nie sadzimy roślin. Nie jest to również dobry czas dla zbioru owoców, ani robienia przetworów. Za to teraz jest dobry moment na zbiór wszelkich warzyw, z których wykorzystujemy podziemne części. Również walka z chwastami oraz szkodnikami będzie wyjątkowo skuteczna.

Warto również zająć się przycinaniem drzew i krzewów. W sierpniu wykonujemy cięcie prześwietlające po zbiorach wiśni, czereśni, wczesnych odmian grusz i śliw. W przypadku później owocujących jabłoni i grusz przycinamy gałęzie, żeby zapewnić lepszy dopływ słońca do dojrzewających jeszcze owoców. Po zbiorach przycinamy też porzeczki i maliny owocujące latem. Ta faza przypada dość wcześnie, więc jeśli nasze krzewy jeszcze nie skończyły owocować, możemy poczekać do końca miesiąca.

Ostatni raz możemy przyciąć żywopłoty z krzewów zrzucających liście.

Ta faza jest korzystna też do okopywania i spulchniania ziemi, a także nawożenia. Pamiętajmy, że na nawozy z azotem jest już za późno! Jeśli stosujemy nawozy mineralne, to te z potasem i fosforem. Natomiast nawozy organiczne (np. kompost, gnojówki roślinne) możemy stosować bez obaw.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 8–14 sierpnia

Nów wypada 8 sierpnia. Jak każdy pierwszy dzień nowej fazy Księżyca – nie jest korzystny dla żadnych prac ogrodniczych. Natomiast zaraz potem możemy wziąć się do pracy. Jest to czas najbardziej korzystny dla siania roślin, szczególnie liściowych. W sierpniu oznacza to m.in. szpinak, sałatę, roszponkę, rukolę, kapustę pekińską. Możemy też wysiać rośliny na tzw. poplon na nawóz zielony, który użyźni ziemię i poprawi jej strukturę.

Jest to również dobry okres na zbieranie owoców oraz warzyw „naziemnych”. W sierpniu mamy ich całą obfitość - od jabłek, gruszek, jeżyn, brzoskwiń, przez pomidory, ogórki, cukinie, do różnych odmian fasoli itd. Zebrane plony można od razu wykorzystać, bo to też korzystna faza na robienie przetworów.

Sprawdź: Jakie warzywa warto posiać w sierpniu

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 15–21 sierpnia

Ta faza jest nazywana „kwadrą owocu” – i jest optymalnym czasem zbioru wszelkich owoców i warzyw (z wyjątkiem korzeniowych). Pamiętajmy, że botanicznie owocami są też m.in. pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany, papryka. To też znakomity czas na przygotowywanie przetworów.

W tym tygodniu warto też zrobić rozsady truskawek i poziomek, a na stałe miejsca przesadzić siewki roślin dwuletnich (np. bratków, goździków brodatych).

Jeśli chcemy żeby nasza trawa szybko rosła, to ta i poprzednia faza są odpowiednim czasem, żeby skosić trawnik.

Sprawdź: Jak wykorzystać skoszoną trawę

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 22–29 sierpnia

W dzień po pełni zaczyna się dobry okres zbioru warzyw korzeniowych (np. marchwi, buraków, pietruszki korzeniowej) oraz czosnku i cebuli.

Warto zająć się przesadzaniem i rozsadzaniem bylin - możemy np. odmłodzić irysy, żurawki (jeśli tego wymagają), czy rozsadzić piwonie, floksy, liliowce (jeżeli już przekwitły), skalnice itp. Można także robić sadzonki zielne i zdrewniałe różnych krzewów.

Sadzimy również cebule kwiatów, które powinny zakwitnąć jeszcze tej jesieni – czyli zimowitów oraz krokusów siewnych (jesiennych). Uwaga: ich kwiaty są podobne do siebie, ale nie mylmy tych roślin, bo zimowity są trujące, natomiast z krokusów uzyskuje się cenną przyprawę - szafran.

Jeśli nie zależy nam na szybkim odrastaniu trawy, to trawnik kośmy w tej lub następnej fazie.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 30 sierpnia – 4 września

Na koniec miesiąca wracamy do prac związanych z ziemią i pielęgnacją roślin (np. przycinania), natomiast rezygnujemy z siania i sadzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl