Bramy garażowe z przeszkleniami

Agnieszka Jaros
Naturalne światło we wnętrzu jest przydatne i pozwala oszczędzać coraz droższą energię elektryczną. Wiedzą o tym wszyscy użytkownicy pomieszczeń mieszkalnych. Jednak światło dzienne warto także zaprosić do garażu.

Niejednokrotnie, garaż pozbawiony jest okien i za każdym razem, kiedy chcemy z niego korzystać – zapalamy lampy elektryczne. Podnosi to w sposób znaczny koszty zużycia energii, a dodatkowo – nie jest zbyt wygodne. Przeszklenia w bramach garażowych mają jednak nie tylko walory czysto użytkowe. Ponad nie, zdobią one elewację bryły budynku, a samej bramie nadają charakteru lekkości i sprawiają, że wejście do garażu przestaje być przytłaczające i rzucające się w oczy jako pierwsze.

Przeszklenia zgodne z Prawem Budowlanym

Bramy garażowe tak te zwykłe i wyposażone w naświetla są elementami stolarki budowlanej i muszą spełniać określone wymagania techniczne. Powinny być produkowane zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej oraz winny odpowiadać aprobacie technicznej i Polskim Normom. Polskich producentów bram garażowych obowiązuje norma z 2005 roku (PN-EN 13241), która dotyczy także przeszkleń i naświetli w tych elementach budowlanych. Zgodnie z nią – przejrzyste materiały zainstalowane w skrzydle bramy garażowej – nie powinny stwarzać niebezpieczeństwa w razie ich rozbicia. Ponadto, powinny być barwione albo doposażone w znaki ostrzegawcze. Jest to związane
z zapobieganiem wejściu w kolizję ze skrzydłem bramy. W żadnym typie bram – naświetla nie mogą stanowić więcej, aniżeli 50% powierzchni tego elementu.

Bramy garażowe z przeszkleniami

Jaka brama – takie przeszklenie

Naświetla można praktycznie umieścić
w każdym rodzaju bramy. Jednak ich wielkość zależna jest od typu bramy. Największe przeszklenia znajdują zastosowanie w bramach rozwieralnych oraz uchylnych. W przypadku wspomnianych rodzajów bram – trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu zasady, mówiącej o tym, że wielkość przeszkleń nie może przekroczyć 50% powierzchni bramy. W przypadku bram segmentowych – wielkość przeszklenia ogranicza rozmiar pojedynczego segmentu. Im jest on większy – tym szersze można zamontować okienko. W bramach tych bardzo często jeden z górnych segmentów zastępuje się przezroczystym panelem. Przeszklenia
o najmniejszych rozmiarach montuje się w bramach rolowanych. Jest to spowodowane ograniczeniem w postaci szerokości pojedynczych listew, z których zbudowana jest brama. Wówczas stosuje się najczęściej niewielkie okienka, umieszczając je w jednym rzędzie. Naświetli nigdy nie montuje się w dolnych partiach bram garażowych. Jest to podyktowane zarówno względami bezpieczeństwa, jak i tym, że dzienne światło przy samej posadzce garażu nie jest raczej użyteczne.

Możliwości i efekty estetyczne

Naświetla umieszczane w bramach garaży usytuowanych w bryle domu poprawiają wygląd zewnętrzny budynku. Najlepiej prezentują się przeszklenia o tych samych kształtach, co zastosowane w drzwiach wejściowych do domu. Aby uzyskać taki efekt – najrozsądniej jest zamówić bramę garażową u tego samego producenta, od którego nabyliśmy drzwi wejściowe. Jednak wzór przeszkleń w bramie nie musi być wcale taki sam, jak na drzwiach. Może być zupełnie inny lub jedynie nawiązywać do szklanego motywu z drzwi. Najbardziej typowe przeszklenia mają kształt prostokąta lub kwadratu. Jednak równie dobrze okienka mogą być trójkątami lub okręgami albo mogą też przybierać zupełnie nieregularne formy. Takie przeszklenia najlepiej prezentują się, gdy umieści się je w odpowiedniej konfiguracji względem siebie. Dobre efekty wizualne uzyskuje się też dzięki szprosom, które dzielą naświetla na części, tworząc określone wzory. Budynek z przeszklonymi drzwiami zewnętrznymi oraz bramą garażową wyposażoną w naświetla wygląda na lżejszy, bardziej urozmaicony i nowocześniejszy.

Bramy garażowe z przeszkleniami

Zalety przeszklonych bram garażowych

Dawniej przeszklenia w bramach garażowych nie były ani estetyczne, ani bezpieczne. Aktualnie, przeszklenia są wykonywane ze szkła akrylowego lub szkła hartowanego, co sprawia, że bezpieczeństwo użytkowania przeszklonej bramy znacznie wzrosło. Szkło osadza się w ramach
z aluminiowych lub z tworzywa sztucznego. Grubość materiału przezroczystego waha się od 3 do 16 mm, ale warto zauważyć, że im grubsze przeszklenie – tym lepsza jego izolacyjność termiczna. Jednak niewielkich rozmiarów okienka nie mają znaczącego wpływu na ogólny bilans energetyczny budynku. Są za to w stanie przyczynić się do oszczędności energii, ponieważ dzięki nim do garażu dociera naturalne światło. Naświetla są zatem szczególnie cenne w przypadku garaży pozbawionych okien. Brama z przeszkleniem pozwala oszczędzać energię elektryczną, gdyż sztuczne światło nie jest już potrzebne za każdym razem, kiedy wchodzimy do garażu. Ponad te zalety – zwolennicy przeszklonych bram garażowych wymieniają jednak względy estetyczne. Podobnego zdania jest też zdecydowana część architektów i projektantów. Trudno jest się z nimi niezgodzić, ponieważ te niewielkie detale w postaci okienek – rzeczywiście są w stanie odmienić wygląd elewacji domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl