Czyszczenie grilla – jak szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia

Katarzyna Dębek
Czyszczenie grilla nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak jest to konieczne, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy, aby nasze dania były smaczne.

Ciepłe dni i wieczory sprawiają, że dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Wiele osób nie wyobraża sobie takiego dnia bez przyrządzania dań na grillu. Przyjemne grillowanie jednak zawsze się kończy, goście wychodzą, a nam pozostaje czyszczenie grilla. Utrzymanie go w porządku wcale nie musi być takie pracochłonne. Wystarczy kilka sprawdzonych trików.

Czyszczenie grilla – dlaczego jest ważne?

Czyszczenie grilla to bardzo ważna kwestia, nie tylko ze względu estetycznych, ale i smakowych oraz zdrowotnych. Przypalone resztki jedzenia sprawiają, że potrawy nabierają cierpkiego smaku. Odpowiednia konserwacja grilla ma również duży wpływ na jakość potraw. Przygotowane na brudnym grillu są po prostu niesmaczne i niezdrowe. Czyszczenie grilla nie kończy się tylko na umyciu rusztu, nie zapominajmy także o jego górnej pokrywie, na której osadza się tłuszcz. Taki tłuszcz potrafi opadać na potrawy, a spożywanie go na jedzeniu może sprawić, że będziemy źle się czuć, doprowadzić do niestrawności, bólu brzucha i pogłębieniem zmian miażdżycowych.

Jak grillować bez zabrudzeń?

Oczywiście nie da się grillować nie brudząc urządzenia jednak są pewne zabiegi, które pozwolą zaoszczędzić sobie późniejszej pracy. Ruszt grilla warto wyłożyć folią aluminiową, którą wcześniej trzeba ponakłuwać lub wyłożyć go gotowymi tackami aluminiowymi. Użycie jednej z tych opcji sprawi, że jedzenie nie będzie bezpośrednio przywierało do rusztu i skapywaniu tłuszczu.

Oczywiście mniej wysiłku w czyszczenie grilla włożymy, gdy umyjemy go zaraz po jego użyciu. Najprościej będzie, gdy resztki jedzenia wypalimy. Zostawiamy rozpalony grill na około 15 minut (zamknijmy pokrywę). Jak przestygnie wyczyśćmy go drucianą szczotką. Aby nasz grill posłużył nam na wiele lat, pamiętajmy o odpowiedniej konserwacji na zimę. Nasmarujmy go olejem i schowajmy w suche miejsce.

Jak wyczyścić grill – szybkie sposoby

O wiele łatwiej wyczyścimy grill jak zabierzemy się za jego umycie zaraz po jego użytkowaniu (oczywiście jak wystygnie, ale jak jeszcze nie zaschną resztki jedzenia). Zaczynamy od rusztu. Szczotką z włosia ze stali nierdzewnej lub grubą gąbką z czyścikiem z dodatkiem płynu do mycia naczyń usuńmy zanieczyszczenia. Do zebrania pierwszego tłuszczu użyjmy ręcznika papierowego lub ściereczek w rolce, które są wygodne w użyciu i bardzo chłonne. Nie używajmy silnych detergentów, które mogą zniszczyć wierzchnią powłokę grilla. Po jego umyciu należy osuszyć grill, żeby nie rdzewiał.
Jeśli posiadamy grill gazowy – palniki zabezpieczmy folią, aby woda nie dostała się do wewnątrz. Następnie spłuczmy gorącą wodą i wytrzyjmy do sucha.

Ekologiczne sposoby na mycie grilla

Do umycia grilla w sposób eko musimy przygotować specjalną mieszaninę z octu, mydła i ciepłej wody. Świetnie sprawdzi się także sól. Wówczas na ruszt kładziemy folię aluminiową, obsypujemy ją solą i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Kiedy sól zrobi się brązowa, wyjmujemy ruszt, usuwamy ją i przecieramy ściereczką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl