Jak uprawiać brunnerę wielkolistną, która kwitnie jak niezapominajka

Katarzyna Józefowicz
Ozdobą brunnery są kolorowe liście i delikatne kwiaty. Ta roślina świetnie nadaje się do cienistych zakątków ogrodu.
Ozdobą brunnery są kolorowe liście i delikatne kwiaty. Ta roślina świetnie nadaje się do cienistych zakątków ogrodu. Katarzyna Laszczak
Brunnera wielkolistna jest wieloletnią rośliną o niezbyt dużych wymaganiach. Piszemy, jak uprawiać brunnerę w ogrodzie i jak wykorzystać jej walory ozdobne.

Spis treści

Kolorowe liście i kwiaty niezapominajki czyli uroki brunnery

Byliny o atrakcyjnych liściach to jedne z najcenniejszych roślin ogrodowych. Należy do nich między innymi brunnera wielkolistna o bardzo pięknych, dużych liściach i uroczych, niebieskich kwiatkach. Jej liście mają sercowaty kształt i są w typowym, zielonym kolorze, ale już odmiany brunnery mogą pochwalić się liśćmi dużymi, barwnymi lub gęsto pokrytymi siateczką kontrastowo ubarwionych nerwów.

Brunnera nie jest rośliną szczególnie okazałą, gdyż dorasta zwykle do ok. 30-40 cm wysokości, ma jednak bardzo ładny, rozłożysty, kępiasty pokrój i wspaniale nadaje się do wypełniania kompozycji rabatowych.

Wiosną zachwyca też rozwijającymi się na szczytach delikatnych, rozgałęzionych łodyżek, niewielkimi, uroczymi, niebieskimi kwiatkami, które do złudzenia przypominają niezapominajki, choć zdarzają się też odmiany o kwiatach białych („Alba”). Brunnera kwitnie w kwietniu i maju.

Bardzo podobna do brunnery oraz niezapominajki jest jeszcze jedna roślina, czyli ułudka wiosenna. Również ma "niezapominajkowe" kwiaty, jednak jej liście są jednolicie zielone, szersze niż u niezapominajki, a węższe niż u brunnery (i bez kolorowych przebarwień).

Sprawdź też: Jak uprawiać pomidory w gruncie i pod osłonami

Podobnie jak funkie, brunnera na zimę zasusza liście i znika z ogrodu, zapadając w sen zimowy. Warto więc oznaczyć miejsce, w którym rośnie, aby wiosną nie uszkodzić jej przypadkiem podczas prac pielęgnacyjnych.

Brunnera do półcienia i cienia. Z czym sadzić brunnerę

W ogrodzie brunnera może być wykorzystana na różne sposoby. Doskonale znosi półcień, a nawet cień, dlatego idealnie nadaje się do uprawy w słabo oświetlonych zakątkach ogrodu. Znakomicie komponuje się z żurawkami, tawułkami Arendsa, bodziszkami, miodunkami plamistymi, paprociami, pierwiosnkami i funkiami.

Ponieważ brunnera jest stosunkowo tolerancyjna względem odczynu podłoża (toleruje zarówno kwaśne jak i obojętne gleby), może też towarzyszyć na rabacie różanecznikom, azaliom i wrzosom.

Posadzona w większych grupach, brunnera sprawdza się też jako roślina okrywowa, osłaniająca swoimi dużymi liśćmi wolne przestrzenie np. pod krzewami lub drzewami. Można z niej także tworzyć obwódki rabat, zdobić obrzeża schodów lub tarasów, sadzić w cienistych miejscach na skalnikach lub nad brzegami oczka wodnego, a także uprawiać w doniczkach.

Ciekawe odmiany brunnery o kolorowych liściach

Oprócz typowego gatunku i roślin o zielonych liściach, do wyboru mamy też sporo odmian o bardziej ozdobnych liściach jak np.

  • „Alexander's Great”, „Silver Spear” i „Jack Frost” - duże liście o biało-srebrzystej blaszce, pokryte gęstą siateczką zielonych nerwów,
  • „Hadspen Cream” - zielone liście, z kremowo żółtym, szerokim obrzeżem, wrażliwa na mróz,
  • „Looking Glass” i „Silver Heart” - liście duże, blaszka niemal całkiem srebrzystobiała z delikatną siateczką zielonych nerwów,
  • „Variegata” - liście zielone z szerokim, nieregularnym, białym obrzeżem,
  • „Diane's Gold” - liście żółto-zielonkawe przez cały sezon, odmiana niska, ok. 20-30 cm wys.
Liście dekoracyjnych odmian brunnery przebarwiają się na biało, srebrzyście, kremowo lub żółtawo.
Liście dekoracyjnych odmian brunnery przebarwiają się na biało, srebrzyście, kremowo lub żółtawo. Katarzyna Laszczak

Jakie warunki trzeba zapewnić brunnerze

Zanim jednak posadzimy brunnerę w ogrodzie, musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko, gdyż niewłaściwe warunki uprawy mogą sprawić, że roślina straci całą swoją urodę. Przede wszystkim należy przeznaczyć dla niej miejsce cieniste lub półcieniste, osłonięte przed bezpośrednim słońcem, gdyż w miejscu silne nasłonecznionym, jej liście mogą być przepalane przez słońce (szczególnie u odmian pstrych).

Roślina preferuje też żyzną, próchniczą, stale lekko wilgotną glebę, ale poradzi sobie również na słabszym podłożu. Trzeba jedynie pamiętać, że posadzona na stanowisku suchym, będzie więdła, a na podłożu zbyt jałowym jej liście znaczną karleć, a nawet się deformować.

Polecamy też: Tawułki - rośliny, które lubią cień i pięknie kwitną

Pielęgnacja i zimowanie brunnery

Brunnera nie wymaga natomiast żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć będzie wdzięczna za sezonowe zasilanie jej nawozami wieloskładnikowymi. Wiosną po kwitnieniu dobrze jest też usunąć pędy kwiatowe, aby nie szpeciły rośliny.

Brunnery nie nękają zwykle choroby i szkodniki, dlatego ochrona chemiczna nie jest konieczna. Gatunek zwykle dość dobrze zimuje, jednak jego delikatniejsze odmiany powinny zostać okryte na zimę torfem lub liśćmi, szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju.

Kiedy i jak rozmnożyć brunnerę

Podobnie jak w przypadku wielu innych bylin, najlepszym sposobem na rozmnażanie brunnery wielkolistnej jest podział kęp. Robimy to w marcu-kwietniu lub sierpniu-wrześniu.

Roślina ładnie się rozrasta, dlatego z jednego egzemplarza można uzyskać nawet kilkanaście ukorzenionych sadzonek. Gotowe sadzonki można też kupić w centrum ogrodniczym lub na targu.

Poznaj też: Wymagania i właściwości lecznicze miodunki plamistej

Brunera pięknie się komponuje z innymi bylinami o dekoracyjnych liściach, takimi jak funkie czy żurawki. Wszystkie lubią półcień.
Brunera pięknie się komponuje z innymi bylinami o dekoracyjnych liściach, takimi jak funkie czy żurawki. Wszystkie lubią półcień. Katarzyna Laszczak

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl