Wybór mebli ogrodowych jest aktualnie tak ogromny, że bez trudu znaleźć można sprzęty odpowiednie zarówno na większe, jak i na mniejsze przestrzenie przydomowe. I to właśnie ten aspekt należy uwzględniać w pierwszej kolejności podczas dokonywania wyboru. Następnie warto zastanowić się nad trwałością, sposobem konserwacji oraz możliwością posezonowego przechowywania nabywanych przez nas stołów, krzeseł czy kanap.
Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje dopasowanie mebli do indywidualnych potrzeb, ich stylistyka i poziom komfortu, jaki są w stanie zapewnić. Najtańszy komplet balkonowy z wyprzedaży nie zawsze zagwarantuje nam oczekiwany relaks na świeżym powietrzu. Tanie meble ogrodowe szybko niszczeją, psują się, a poza tym nie są odpowiednio stabilne i wygodne w użytku.
Zobacz zdjęcia mebli na balkon i taras
Meble na mały balkon – mierz siły na zamiary!
Polska rzeczywistość jest niestety taka, że większa część z nas dysponuje jedynie niewielką wnęką balkonową. Mowa oczywiście o mieszkańcach bloków, którzy na ogół mają balkony trudne do zaaranżowania i mieszczące wyłącznie to, co jest bezwzględnie konieczne. Jednak dzięki aktualnej ofercie producentów mebli ogrodowych, można rozsądnie i estetycznie zagospodarować nawet najmniejszy balkon.
W sytuacjach, w których na balkonie jest naprawdę mało miejsca, warto najpierw zdecydować o jego funkcji. Jeśli w małej przestrzeni zechcemy umieścić wygodny rozkładany leżak, musimy liczyć się z tym, że będzie to jedyny mebel, a tym samym z balkonu nie będzie mógł korzystać nikt oprócz nas samych. Ciasne wnęki balkonowe dużo lepiej jest zagospodarowywać lekkimi (najlepiej okrągłymi) stolikami i delikatnymi krzesełkami. Idealne będą tu meble składane, które będzie nam dużo łatwiej przechowywać poza sezonem.
Oferta „zminiaturyzowanych” stołów i krzeseł balkonowych jest wbrew pozorom całkiem szeroka. Mini mebelki wykonuje się z naturalnego drewna, rattanu, technorattanu oraz rodzimej wikliny. Może nie są one nadzwyczaj wygodne, ale komfort zawsze można przecież podnieść poprzez zastosowanie miękkich poduch, pledów itp. akcesoriów, których także nie brakuje w sklepach i centrach ogrodniczych.
W zależności od usytuowania balkonu, warto zastanowić się nad kupnem parasola, który osłoni nas od nadmiaru słońca. W ten sposób nawet ciasne miejsce można zamienić w przytulny kąt, w którym wypijemy poranną kawę, zjemy śniadanie czy po prostu zrelaksujemy się na świeżym powietrzu.
Masz przestronny taras? Możesz popuścić wodze fantazji w doborze mebli
W zupełnie innej sytuacji pod względem doboru mebli wypoczynkowych na zewnątrz są posiadacze przestronnych tarasów. Aż żal, że to przywilej w gruncie rzeczy zarezerwowany tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych i lokatorów niektórych nowoczesnych apartamentowców. Większa przestrzeń w sposób oczywisty stwarza szersze możliwości i mnoży funkcje tarasu.
Na większych przydomowych tarasach przeważnie udaje się zorganizować kącik jadalniany, część rekreacyjną, miejsce do grillowania, a niekiedy również plac zabaw dla dzieci. W takich przypadkach można wybierać wśród obszerniejszych stołów i masywniejszych krzeseł. Jeśli lubimy przyjmować gości warto postawić na stół tarasowy z opcją rozkładania. Aktualnie stoły przeznaczone do stosowania na zewnątrz są w stanie (po rozłożeniu) pomieścić więcej niż kilkanaście osób. To idealna propozycja dla licznych rodzin oraz użytkowników preferujących towarzyski tryb życia.
Meble wypoczynkowe na taras
Duże tarasy to także oczywista gwarancja relaksu – najlepiej pełnego wygody i swobody. Służyć może do tego przestronna, miękka kanapa i wygodne fotele lub np. regulowane leżaki. Wybór konkretnego sposobu umeblowania należy dostosować do indywidualnych preferencji. Warto też uwzględnić stylistykę bryły budynku oraz charakter całej działki. Do nowoczesnej architektury lepiej pasują meble metalowe lub z technorattanu. Natomiast w klimaty tradycyjne doskonale wpisuje się drewno czy wiklina. Prawdziwym hitem mogą okazać się tu np. stylizowane krzesła bujane. To właśnie takie krzesła są dla niektórych gwarancją na najbardziej komfortowy wypoczynek.
Inne meble, które zapewnią komfort przebywania na balkonie lub tarasie
Organizując na tarasie czy balkonie miejsce do grillowania, warto pomyśleć o meblach umożliwiających przechowywanie (np. tarasowej zastawy, akcesoriów grillowych, pledów na chłodniejsze wieczory itp.). W ofertach handlowych bez trudu znajdziemy ogrodowe szafki, komody czy regały z zamykanymi drzwiczkami. Wprawdzie zakup tego rodzaju mebli znacząco podniesie koszty aranżacji tarasu, ale w niektórych sytuacjach będą one bardzo doceniane przez użytkowników.
Na mniejszych balkonach świetnie sprawdzają się niedużych gabarytów ławki z szufladami pod siedziskiem. Takie mebelki nie zajmują wiele miejsca i przeważnie udaje się je zlokalizować w taki sposób, by balkon mógł pomieścić jeszcze przynajmniej stolik i krzesła. Ławka pozwala na siedzenie na niej oraz na przechowywanie w szufladach rzeczy, które dotychczas nie mogły znaleźć dla siebie właściwego miejsca.
Co jeszcze przydaje się na balkonie czy tarasie?
Pamiętajmy, że balkon czy taras to także namiastka ogrodu. W dodatku w wielu przypadkach jedyna. Dlatego też nie powinno tam zabraknąć roślinności. Przebywanie wśród bujnej zieleni koi nerwy i znacząco podnosi komfort wypoczynku. Balkonowym roślinom warto dodać właściwą dla nich oprawę. Każdą aranżację wzbogacą i urozmaicą piękne osłonki i donice, których aktualnie jest w sklepach bardzo wiele i wcale nie kosztują majątku.
Odpoczynek na balkonie zawsze jest przyjemniejszy jeśli wokół nas nie brakuje ładnych przedmiotów. Udane aranżacje balkonowo-tarasowe to takie, w których oprócz samych mebli i roślin występują umiejętnie dobrane detale dekoracyjne. Niekiedy dopełnieniem całości jest miękka, kolorowa poducha, innym razem oryginalna mata stołowa, a jeszcze innym praktyczna markiza przeciwsłoneczna. Dlatego po doborze mebli, zastanówmy się, jaki element dodatkowy stanie się przysłowiową kropką nad i konkretnie na naszym balkonie lub tarasie.