Ogród ze skarpą

Monika Jabłońska
Kształtowanie terenu w ogrodzie wymaga dość uciążliwych prac ziemnych. Jednak malownicze pagórki czy skarpy zdecydowanie urozmaicają architekturę ogrodu.
Ogród ze skarpą

Kształtowanie ogrodu

Kształtowanie ogrodu rozpoczyna zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej w miejscach, gdzie powstaną nasypy. Należy odłożyć ją z boku, gdyż posłuży do wykonania wierzchniej warstwy wegetatywnej pagórków i skarp. Zdjęcie zewnętrznej warstwy urodzajnej ziemi jest niezbędne - wykonanie nasypów na takim gruncie prowadziłoby do ich zapadania się z czasem. Czarnoziemy
i inne gleby uprawne zostawione pod nasypami rozkładają się miesiąc po miesiącu w wyniku naturalnych procesów gnilnych, a ich warstwa staje się coraz cieńsza, co w konsekwencji powoduje zapadanie się wzniesienia. Grubość zewnętrznych warstw gleby urodzajnej na rodzimym gruncie piaszczystym zazwyczaj wynosi ok. 5 cm, na rodzimym podłożu gliniastym - 30 cm. Ziemię należy zdjąć, aż do odkrycia podglebia.

Ogród ze skarpą
Ogród ze skarpą

Ogród ze skarpą - formowanie skarpy

Do formowania skarpy nie można używać nieprzepuszczalnych podłoży, gdyż na ich powierzchni nie powinna zbierać się woda. Nie nadaje się do tego zdjęty czarnoziem, czy glina. Należy używać materiałów nieurodzajnych, stałych, które nie ulegają rozkładowi i nie pęcznieją pod wpływem wody, a jednocześnie zapewniają drenaż odwadniający. Do usypywania wzniesień dobrze nadaje się nieurodzajne podglebie z wykopów fundamentowych, pospółka, czy tłuczeń kamienny. Gruz budowlany również jest dobrym materiałem do usypywania pagórków, jednak później sprawia kłopoty z obsadzaniem wzniesienia roślinami. Gruz jest mocno przepuszczalny i działa jak wysoko wydajny drenaż, a ze względu na wysoką zawartość wapnia, z czasem zmienia pH gleby

Ogród ze skarpą

na coraz bardziej zasadowe. Na nasypach z gruzu trzeba zatem sadzić rośliny odporne na suszę, tolerujące gleby wapienne. Najlepiej wykorzystywać go do budowy wzniesienia, czy skarpy, na których planujemy skalniak. Kąty nachylenia wzniesień najłatwiej wyznaczyć za pomocą listwy i poziomicy. Powinien wynosić powyżej 3º, co jest minimum niezbędnym do prawidłowego odpływania wody, dzięki czemu korzenie roślin nie będą gnić. Jeśli zamierzamy obsiać pagórki trawą, nie warto wyznaczać kątów większych, niż 20º, gdyż na bardziej stromych wzniesieniach koszenie trawnika będzie możliwe jedynie po zakupie drogiej kosiarki poduszkowej, umożliwiającej koszenie terenu o pochyłości nawet do 60º. Jeśli pagórki o zboczach nachylonych pod kątem większym, niż 45º, nie będą obsadzone drzewami i krzewami, ich podstawy powinny być wzmocnione murkami oporowymi zapobiegającymi osuwaniu się ziemi ze skarp. Skarpy i pagórki o dużych spadkach wzmacniać można, sadząc drzewa i krzewy, których korzenie dobrze stabilizują podłoże. Do obsadzania stromych wzniesień lepiej jednak wybierać gatunki odporne na suszę, gdyż z dużych spadków woda odpływa bardzo szybko, a dodatkowo materiał użyty do usypania wzniesienia silnie drenuje ziemię, co sprawia, że gleba często jest przesuszona.

Ogród ze skarpą
Ogród ze skarpą

Warstwa wierzchnia

Po usypaniu i ukształtowaniu skarpy przykrywa się ją wierzchnią warstwą ziemi urodzajnej o grubości co najmniej 30 cm - im grubsza warstwa ziemi, tym wolniej przesycha, co w przypadku sztucznie usypywanych wzniesień ma duże znaczenie dla komfortu roślin. Do przykrycia skarpy nie wystarczy ziemia zdjęta z podłoża przed kształtowaniem terenu. Trzeba dokupić odpowiednią ilość humusu, bowiem powierzchnia nasypów jest znacznie większa, jak powierzchnia płaskiego terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl