Pięknotka Bordinera, zwana kalikarpą
Coraz częściej uprawiana w naszym kraju pięknotka, to krzew, który wyróżnia się na tle innych gatunków za sprawą niezwykłych owoców. Pełnię swojej urody prezentuje wprawdzie dopiero jesienią, ale z pewnością warto poczekać na ten moment, gdyż wtedy rośliny naprawdę mogą nas zaskoczyć.
Pięknotki należą do licznego rodzaju werbenowatych i w większości pochodzą z ciepłych rejonów świata. Nie są szczególnie odporne na zimno i łatwo przemarzają, dlatego w Polsce uprawia się zaledwie kilka z nich.
Jak wygląda pięknotka?
Najpopularniejsza jest pięknotka Bodiniera nazywana też kalikarpą (Callicarpa bodinieri), która pochodzi z Chin i ma postać luźnego, niedużego krzewu, dorastającego do wysokości ok. 2-3 m. Jej rozłożyste, szare, lekko owłosione pędy pokryte są dużymi, eliptyczno-jajowatymi, zaostrzonymi na końcach liśćmi i nie wyróżniają się szczególnie na tle innych krzewów, dlatego przez większą część sezonu pozostają zwykle jedynie tłem dla innych roślin ozdobnych.
Dopiero jesienią krzewy prezentują swoją niezwykłą urodę w pełnej krasie i stają się jedną z największych atrakcji ogrodu. W październiku na ich pędach dojrzewają liczne, niemal idealnie okrągłe, gładkie, błyszczące owoce, zebrane w kątach liści w kuliste grona. Ich największą zaletą jest zaskakująca i niespotykana u innych gatunków liliowo-fioletowa barwa, która jest szczególnie dobrze widoczna po opadnięciu liści, kiedy to na nagich pędach pozostają wyłącznie samotne owoce.
Inne odmiany pięknotek
Pięknotka Bodiniera nie ma zbyt wielu odmian, dlatego w uprawie spotyka się głównie jedną z nich „Profusion”, różniącą się od gatunku intensywniejszą barwą owoców i obfitszym owocowaniem. Oprócz pięknotki Bodiniera w ogrodach można też czasami spotkać mniej popularną pięknotkę rozwidloną, reprezentowaną zwykle przez odmianę „Issai'”.
Jest ona dużo niższa od poprzedniego gatunku (dorasta do ok. 1,5 m wys.) i ma bardziej jaskrawe, liliowo-purpurowe owoce. Pomimo iż najciekawszymi pięknotkami są rośliny o fioletowych owocach, w ogrodach i szkółkach można też znaleźć mniej popularne pięknotki, o białych owocach (zawiązuje je odmiana pięknotki japońskiej „Leucocarpa”).
Owoce pięknotek, pomimo oryginalnego koloru, nie są trujące.
Polecamy: Te krzewy ozdobią ogród i nakarmią ptaki. Zobacz, co posadzić
Jak uprawiać pieknotkę?
Aby jednak jesienią móc cieszyć się niezwykłą urodą pięknotek, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe, gdyż tylko wtedy będą mogły się prawidłowo rozwijać. Krzewy najlepiej rosną w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru oraz na żyznej, próchniczej, zasobnej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH.
Koniecznie zabezpiecz krzew przed mrozem
Późną jesienią należy je bardzo starannie zabezpieczyć przed mrozem, gdyż łatwo przemarzają i tracą swoje walory ozdobne. Najlepiej okryć ich górną część słomianymi matami lub grubą, zimową włókniną, a podstawę obsypać kopczykiem ziemi oraz liśćmi.
W chłodniejszych rejonach kraju lepiej w ogóle zrezygnować z gruntowej uprawy pięknotki na rzecz uprawy pojemnikowej, co pozwoli przechować roślinę przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed mrozem.
Sprawdź też: Jak zabezpieczyć budleję na zimę i czy należy przycinać ją jesienią? O to musisz zadbać
Pamiętaj o przycinaniu pięknotki
Ważnym zabiegiem w uprawie pięknotki jest też cięcie. Bez względu na gatunek, krzewy pięknotek z natury mają dość luźny i trochę „nieporządny” pokrój, dlatego za pomocą cięcia można nadać im bardziej zwarty kształt i ładniejszy wygląd. Najmocniej należy przyciąć je wiosną w pierwszym roku po posadzeniu, skracając ich pędy nawet nad 2-3 oczkiem.
W kolejnym roku pędy pięknotek skraca się mniej więcej o połowę, nadając roślinom odpowiedni kształt. W następnych latach należy przeprowadzać głównie cięcie sanitarne i odmładzające, polegające na usuwaniu 1/3 najstarszych pędów oraz wszystkich pędów chorych i przemarzniętych. Nie trzeba się przy tym martwić, że mocno przycięte pięknotki nie wydadzą w danym roku owoców, gdyż rośliny owocują na pędach tegorocznych.
Kompozycje z pięknotkami
Pięknotki dobrze wyglądają w grupach krzewów lub kompozycjach rabatowych z innymi roślinami ozdobnymi, ale nie sprawdzają się jako żywopłoty. Warto natomiast sadzić je w ogrodzie parami, gdyż znacznie lepiej owocują, jeśli mają szansę na zapylenie krzyżowe.
Wypoczywaj w ogrodzie
20