Piękny i funkcjonalny gród to marzenie każdego właściciela działki, dlatego chcąc osiągnąć cel, staramy się jak najlepiej go zaprojektować. Niestety, często się okazuje, że efekty naszych działań rozczarowują, a ogród sprawia więcej kłopotów, niż przyjemności. Rośliny źle w nim wyglądają, słabo rosną i nie chcą kwitnąć lub owocować. W sezonie cierpią z powodu suszy, a zimą przemarzają. Na ścieżkach, placykach i trawnikach po deszczu gromadzi się woda, rabaty świecą pustkami, a latem nie da się znaleźć cienistego zakątka do wypoczynku. Wszystko to sprawia, że ogród przestaje nas cieszyć i staje się źródłem problemów.
Może też narażać nas na niespodziewane wydatki. Jeśli bowiem zalegająca na trawniku woda podejdzie pod dom i uszkodzi fundamenty lub zaleje piwnice, remont może być kosztowny. Niebezpieczne mogą być też źle posadzone drzewa, które po latach się rozrosną i zaczną zagrażać nam lub pobliskim budynkom. Biorąc pod uwagę wszystkie te problemy należy rozważyć, czy planowania ogrodu nie powinniśmy zlecić specjalistom, którzy przygotują dla nas profesjonalny projekt. Wprawdzie ceny takich projektów bywają dość wysokie, ale w ostatecznym rozrachunku inwestycja jest opłacalna, gdyż oszczędza nam pracy, kłopotów i niepotrzebnych wydatków.
Ogród dopasowany do warunków
Architekt krajobrazu (bo zwykle to on zajmuje się projektowaniem ogrodów) przed przystąpieniem do pracy stara się jak najlepiej poznać warunki lokalizacyjne naszej działki (m.in. ukształtowanie terenu, położenie ogrodu względem stron świata, rodzaj gleby, poziom wód gruntowych, bliskość sąsiadujących z działką zabudowań, wygląd i charakter otaczającego ogród krajobrazu).