Robimy sami wianek na Wszystkich Świętych. Krok po kroku

Michał Laszczak
Własnoręcznie zrobiony wianek na grób będzie jego piękną dekoracją.
Własnoręcznie zrobiony wianek na grób będzie jego piękną dekoracją. Katarzyna Laszczak
Na Wszystkich Świętych warto ozdobić groby bliskich własnoręcznie zrobionymi wiankami. Ich przygotowanie nie jest trudne, a są bardziej osobistą dekoracją, niż kupione dekoracje.

Co jest potrzebne do zrobienia wianka na Wszystkich Świętych

Zrobienie wianka na Wszystkich Świętych nie jest trudne, nie wymaga też specjalnych umiejętności. Podstawą naszego wianka jest obręcz z gałązek wierzby płaczącej, ale można ją również zastąpić gotową obręczą z wikliny (bywają w kwiaciarniach i sklepach z wikliną).

Wystrój wianka to rzecz gustu i tego, do czego mamy dostęp. Przed 1 listopada na bazarkach można kupić suszone kwiaty i zielone gałązki. Z suszonych kwiatów warto wykorzystać przede wszystkim kolorowe i trwałe zatrwiany (limonium) oraz kocanki ogrodowe zwane nieśmiertelnikami. Ale możemy dołożyć też np. suszone w domu róże, czy inne kwiaty z suchych bukietów.

Podpowiadamy: Jak wybrać najlepsze chryzantemy na Wszystkich Świętych i jak o nie zadbać

Ważnym elementem są zielone gałązki. Możemy wykorzystać różne iglaki – tuje, cyprysiki, jodłę, świerk, cis (uwaga – przy cyprysiku i świerku musimy się liczyć z nieco pokłutymi palcami). Pięknie też wyglądają mahonie. Ich liście są ciemnozielone i błyszczące, a ponieważ są zielone przez cały rok, są świetnym dodatkiem do wianka, czy innych dekoracji na Wszystkich Świętych.

Warto też sięgnąć po gałązki krzewów o dekoracyjnych owocach. Może to być np. dzika róża, ligustr, śnieguliczka koralowa itp. W wianku dobrze też wyglądają wrzosy, czy ozdobne trawki. Jeśli lubimy sztuczne kwiaty, również nimi możemy urozmaicić wieniec.

Wiele materiałów możemy pozyskać z łąki, lasu i ogrodu, wspierając się tylko kupnymi dodatkami.

Przeczytaj też: Jak ozdobić nagrobki i jakie wybrać znicze

Przykładowe wianki - materiały

Do wykonania naszych wianków posłużyły:

Wianek 1: gałązki wierzby płaczącej (konstrukcja), zatrwiany (wrębny i tatarski), nieśmiertelniki, gałązki śnieguliczki koralowej (z owocami), mahonia, cis i cyprysik

Wianek 2: gałązki wierzby płaczącej (konstrukcja), zatrwiany, nieśmiertelniki, róże, wrotycz, krwawnik, wrzos, gałązki cisu i tui.

A oto przepis, w jaki sposób je zrobić.

Wianek na Wszystkich Świętych – robimy konstrukcję

Robienie wianka zaczynamy od przygotowania konstrukcji. Potrzebujemy do tego garść gałązek wierzby płaczącej. Jeśli jeszcze mają liście, to musimy je usunąć. Następnie bierzemy 1-2 witki i skręcamy je razem, tworząc jednocześnie koło. Następnie dokładamy kolejne gałązki i oplatamy nimi powstałą obręcz. Początki i końcówki witek wsuwamy między splecione już gałązki.

Wbrew pozorom jest to łatwe i kiedy zaczniemy, zobaczymy, że obręcz wręcz „sama” się tworzy. Jej średnica i grubość zależy oczywiście od tego, jak duży ma być wianek.

Sprawdź też: Jakie kwiaty warto kupić na groby i na co zwrócić uwagę

Dekorujemy wianek na Wszystkich Świętych

Następny etap to dekoracja wianka. Jej wygląd oczywiście zależy od nas i materiałów, jakimi dysponujemy. Najlepiej wszystkie kwiaty, gałązki itp. zebrać przed sobą w jednym miejscu (np. na stole, blacie lub podłodze w kuchni). Wtedy widzimy, co mamy i na bieżąco możemy sięgać po kolejne gałązki.

Ozdabianie wianka polega po prostu na systematycznym wtykaniu gałązek i kwiatów między splot wierzbowej obręczy. Najlepiej na bieżąco patrzeć, jak kwiaty się układają i dobierać kolejne na wyczucie. Do wyboru mamy dwie „techniki”. Możemy najpierw przygotować zieloną podstawę dekoracji – z gałązek iglaków i mahonii, a następnie dokładać bardziej kolorowe kwiaty i gałązki z owocami. Wtedy łatwiej zapanować nad wyglądem dekoracji i wykorzystaniem materiałów.

Alternatywą jest dekorowanie poszczególnych odcinków obręczy „na gotowo”. Jednak wtedy trudniej ocenić wykorzystanie materiałów i może się zdarzyć, że nam ich braknie. Polecamy więc raczej pierwszy sposób.

Wianek na Wszystkich Świętych wykonany z zatrwianów, nieśmiertelników, róż, wrotyczy, krwawników, wrzosów, gałązek cisu i tui.
Wianek na Wszystkich Świętych wykonany z zatrwianów, nieśmiertelników, róż, wrotyczy, krwawników, wrzosów, gałązek cisu i tui. Katarzyna Laszczak

Wzmacniamy wianek

Dekoracje wetknięte między gałązki wierzby trzymają się naprawdę dobrze. Jednak – szczególnie jeśli nasz wianek jest duży i bogato go udekorowaliśmy – może się zdarzyć, że obawiamy się o jego trwałość (tym bardziej, że musi znieść transport na cmentarz). Wtedy wianek możemy dodatkowo zabezpieczyć.

Wystarczy do tego gruba igła i mocna nić (kordonek), którą opleciemy, albo wręcz „przeszyjemy” całość, chwytając obręcz i dekoracje. Przy małych wiankach raczej to nie będzie konieczne.

Na koniec wianek warto spryskać specjalnym utrwalaczem do suchych kwiatów, dzięki temu kwiaty będą się mniej kruszyć i będą odporniejsze na wilgoć. Można także użyć… lakieru do włosów.

Konstrukcję wianka (szczególnie dużego) można wzmocnić drutem. A kwiaty - spryskać lakierem do włosów lub specjalnym sprejem do suchych kwiatów.
Konstrukcję wianka (szczególnie dużego) można wzmocnić drutem. A kwiaty - spryskać lakierem do włosów lub specjalnym sprejem do suchych kwiatów. Katarzyna Laszczak
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl