Spis treści
- Hibiskusy ogrodowe to piękne rośliny, ale zwróć uwagę na to, jaki masz gatunek. Ketmia syryjska a hibiskus bagienny
- Hibiskus róża chińska to roślina doniczkowa. W Polsce nie przetrwa zimy w ogrodzie
- Ketmia syryjska to krzew, który przetrwa zimę w ogrodzie, ale wybierz dla niego odpowiednie miejsce
- Jesienią nie przycinaj ketmii syryjskiej. Z tym zabiegiem poczekaj do wiosny
- Tak zabezpiecz ketmię syryjską na zimę. Zadbaj o korzenie i naziemną część krzewu
- Hibiskus bagienny wymaga innego potraktowania niż ketmia syryjska. To z nim zrób przed zimą
Hibiskusy ogrodowe to piękne rośliny, ale zwróć uwagę na to, jaki masz gatunek. Ketmia syryjska a hibiskus bagienny
Hibiskusy – inaczej ketmie – to pięknie kwitnące rośliny. W polskich ogrodach uprawia się przede wszystkim dwa gatunki:
ketmie syryjskie, czyli hibiskusy syryjskie,
oraz hibiskusy bagienne, inaczej: hibiskusy bylinowe.
Jedne i drugie piękne kwitną, ale są między nimi bardzo ważne różnice:
ketmia syryjska to krzew. Na zimę opadają jego liście, ale zdrewniałe pędy pozostają.
hibiskus bagienny jest byliną. Oznacza to, że jego naziemne części zamierają na zimę.
Obydwa gatunku różnią się też kształtem liści i kwiatów, ale w uprawie i przygotowaniu do zimy najważniejsze jest rozróżnienie krzewu i byliny. Zanim zaczniemy przygotowania do zimy, musimy być pewni, która roślina rośnie w naszym ogrodzie.
Hibiskus róża chińska to roślina doniczkowa. W Polsce nie przetrwa zimy w ogrodzie
Bardzo popularny jest jeszcze jeden hibiskus, znany jako róża chińska. Jednak w Polsce jest on uprawiany tylko jako roślina doniczkowa. W odróżnieniu od hibiskusa syryjskiego i bagiennego, nie ma szans, by przetrwać zimę na zewnątrz. Jeśli na lato doniczkę z hibiskusem różą chińską wystawiliśmy na zewnątrz, musimy go zabrać do domu, zanim się ochłodzi. Znosi spadki temperatur tylko do 7-10 st. C.
Róża chińska obsypie się kwiatami. Tak o nią zadbaj
Hibiskus domowy to potoczna nazwa róży chińskiej. Kuzynką tej rośliny jest ketmia syryjska, która rośnie w ogrodach i w przeciwieństwie do hibiskusa doniczkowego jest odporna na mróz. Róża chińska ma ...
Ketmia syryjska to krzew, który przetrwa zimę w ogrodzie, ale wybierz dla niego odpowiednie miejsce
Zacznijmy od tego, jak przygotować do zimy ketmie syryjskie, czyli krzewy. Jeśli chcesz, żeby dobrze zimowały w ogrodzie, musisz je posadzić w słonecznym, ale osłoniętym i zacisznym miejscu. Unikaj obniżeń terenu, bo tam będą występować tzw. zastoiska mrozowe, czyli miejsca, gdzie dłużej utrzymują się niskie temperatury. Nie sadź ich też w miejscach narażonych na silny wiatr (warto pamiętać, że w Polsce najczęściej wieje z zachodu). Dobrym wyborem jest miejsce pod ścianą domu, płotem o pełnych elementach, czy w towarzystwie innych krzewów, które zapewnią hibiskusowi osłonę.
Ważne jest też, żeby w miejscu, gdzie sadzisz ketmię syryjską, ziemia była żyzna i przepuszczalna. W mokrym podłożu krzew będzie gorzej zimował.
Zadbaj o budleję, żeby nie zmarzła. Sprawdź, co trzeba zrobić jesienią
Budleja Dawida to krzew, który rośnie w wielu ogrodach. Pięknie i długo kwitnie, a jej kolorowe kwiaty są uwielbiane przez motyle. Dlatego budleja jest nazywana motylim krzewem. Jednak, jeśli chcemy c...
Jesienią nie przycinaj ketmii syryjskiej. Z tym zabiegiem poczekaj do wiosny
Ketmie syryjskie warto regularnie przycinać, ale robi się to wiosną, gdy minie ryzyko mrozów. Nie skracaj pędów tych krzewów jesienią, bo będą bardziej wrażliwe na mróz.
Tak zabezpiecz ketmię syryjską na zimę. Zadbaj o korzenie i naziemną część krzewu
Sposób zabezpieczenia ketmii syryjskiej na zimę w pewnym stopniu zależy od regionu Polski, a także pogody. Przede wszystkim warto zabezpieczyć korzenie roślin. Rozsyp wokół krzewu warstwę liści (możesz zagrabić te, które ketmia sama zrzuciła). Bardzo dobrze sprawdzi się też przekompostowana kora lub warstwa kompostu, albo stroiszu, czyli gałązek iglaków.
Jeśli:
mieszkasz w zimniejszej części kraju,
zapowiadane są duże mrozy,
albo masz młode hibiskusy,
należy również zabezpieczyć górną część krzewu. Można owinąć go agrowłókniną zimową, albo nałożyć kaptur z agrowłókniny (łatwo go zrobić samemu). Pędy można zabezpieczyć także słomianą matą. Pamiętaj, że z zabezpieczaniem krzewu nie należy się spieszyć – tu nie decyduje kalendarz, tylko temperatury. Zrób to, gdy mają pojawić się mrozy, na czas ich trwania. Niestety anomalie pogodowe są takie, że zimą równie dobrze mogą być dodatnie temperatury. W takim przypadku nie trzymaj hibiskusów pod osłonami.
Zabezpiecz róże przed mrozem. Najlepsza jest tradycyjna metoda ogrodników
Róże trzeba zabezpieczyć przed mrozami. Sposób przygotowania do zimy zależy od typu krzewów, ale jest też kilka uniwersalnych zasad. Sprawdź, co trzeba zrobić z różami przed zimą, czy należy je przyci...
Hibiskus bagienny wymaga innego potraktowania niż ketmia syryjska. To z nim zrób przed zimą
Zupełnie innego potraktowania wymaga hibiskus bagienny, czyli bylinowy. W ciągu sezonu również on doceni słoneczne i zaciszne miejsce, z przepuszczalną ziemią. Jednak jest on bardziej odporny na mróz, a w dodatku na zimę jego pędy zamierają. Około października zauważysz żółknące nie tylko liście, ale także pędy. Jesienią (gdy zaschną lub po pierwszych przymrozkach) pędy hibiskusa bagiennego należy ściąć 10 cm nad ziemią.
Ziemię wokół roślinny warto wyściółkować kompostem. Wiosną usuń nadmiar ściółki. Zrób to ostrożnie, żeby nie uszkodzić młodych pędów, które będą wyrastać. Pamiętaj, że ten hibiskus dość późno budzi się do życia, więc bądź cierpliwy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!