Ryby w oczku wodnym - karmienie

dr inż. Paweł Zarzyński
Aby pływające w naszym oczku wodnym ryby pozostawały zdrowe i prawidłowo się rozwijały niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniego i dobrze zbilansowanego pokarmu.
Ryby w oczku wodnym - karmienie

Sklepy zoologiczne i centra ogrodnicze oferują najróżniejsze karmy dla ryb, poczynając od uniwersalnych płatków i pałeczek, poprzez rozmaite granulki o różnej granulacji. Dostępne są również pokarmy specjalistyczne, przeznaczone dla określonych gatunków ryb (np. jesiotrów, karpi koi) oraz pokarmy specjalne, np. wysokoenergetyczne, przyśpieszające wzrost lub przysmaki służące do podawania rybom bezpośrednio z ręki. Zanim udamy się po pokarm przyjrzyjmy się najpierw wymaganiom i potrzebom żywieniowym najczęściej hodowanym w oczkach gatunków ryb ozdobnych.

Ryby w oczku wodnym - karmienie

Co dla kogo?

Do najchętniej pielęgnowanych w oczkach wodnych gatunków należą: karaś ozdobny, karp „koi”, jaź (a zwłaszcza jego złota odmiana zwana orfą), lin (również złoty), amur, tołpyga i jesiotr (a konkretnie – sterlet). Przyjrzyjmy się pokrótce wymaganiom żywieniowym i preferencjom pokarmowym tych ryb.
Karaś ozdobny należy do niekłopotliwych w wykarmieniu ryb wszystkożernych. W warunkach stawowych należy podawać mu suche pokarmy w postaci grubych płatków, drobnych pałeczek lub granulek. Młode ryby w oczku wodnym można dokarmiać pokarmami płatkowanymi tymi samymi co rybki akwariowe. Karasie są pięknie ubarwione i należy podawać im pokarmy zawierające karotenoidy.
Karp „koi” to okazała i bardzo żarłoczna ryba dlatego wymaga pokarmów o dużej zawartości białka - wysokokaloryczna karma w granulkach. Poleca się granulki z dużą zawartością spiruliny. Dodatkowo można je dokarmiać pływającymi pałeczkami, tzw. sticksy. Do karmienia oswojonych dużych okazów można stosować specjalne przysmaki w postaci dużych kęsów przygotowanych do podawania im z ręki bezpośrednio do pyska.
Jaź to stadna ryba wszystkożerna. Lubuje się w pokarmie w postaci pałeczek pływających po powierzchni wody. Rybom, które mają ubarwienie złociste powinno się podawać karmę zawierającą karotenoidy. Duże stado jazi wymaga regularnego karmienia i sporych ilości pokarmu.
Lin to także ryba wszystkożerna jednak preferuje pokarm pochodzenia zwierzęcego, który powinien być kaloryczny i wysokobiałkowy. Tym hodowanym w stawach podaje się drobne i średniej wielkości granulaty, które opadają na dno. Liny ochoczo jedzą np. granulaty przeznaczone normalnie dla młodych jesiotrów. W braku tego typu pokarmów można podawać typowe pływające pałeczki które ryby dość szybko uczą się przyjmować. Dla odmiany złocistej wskazana jest karma zawierająca naturalne składniki wybarwiające.

Amur to ryba o okazałych wymiarach, roślinożerna, która lubi i potrzebuje dużo jedzenia, dzięki czemu szybko rośnie i w krótkim czasie osiąga tak duże rozmiary. Karmienie odbywa się poprzez podawanie pływających pałeczek roślinnych oraz granulek z dużą zawartością spiruliny. Dla uzupełnienia żywienia można podać karmy pochodzenia zwierzęcego. Amury nie pogardzą także roślinami wodnymi (piłkowane zęby i nadzwyczaj długi przewód pokarmowy pozwalają im na zjadanie nawet przybrzeżnych trzcin). Młode amury wykorzystywane są do oczyszczenia zaniedbanych i silnie zarośniętych stawów – dziennie zjadają ilość roślin dochodzącą do 120% masy ich ciała. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na utrzymaniu dużej ilości roślin w stawie, lepiej zawczasu zrezygnować z zakupu tych ryb.

Ryby w oczku wodnym - karmienie

Bardzo ciekawym pod względem sposobu odżywiania gatunkiem jest tołpyga. Ryba ta żywi się pływającym w wodzie planktonem roślinnym (a więc głównie glonami), który pracowicie odfiltrowuje przy pomocy specjalnie ukształtowanych wyrostków. Dla jego trawienia posiada wyjątkowo długi przewód pokarmowy dziesięciokrotnie przekraczający długość ciała samej ryby. Gdy brakuje planktony ryby głodują dlatego trzeba je umieszczać w stawach, gdzie dostatecznie dużo będą miały pokarmu ponieważ nie ma możliwości ich sztucznego dokarmiania.
Wielce nietypową pod względem preferencji pokarmowych rybą jest sterlet (jesiotr). Jako gatunek denny, pobiera pokarm niemal wyłącznie z dna (predysponuje go do tego umiejscowienie otworu gębowego na spodniej stronie ciała). Jesiotr lubuje się w karmie, która jest wyposażona w składniki zwierzęce, kaloryczna i bogata w tłuszcze. W sklepach można nabyć pokarm, który szybko opada na dno, powinien on być dobrany do wielkości ryb. Spotyka się, że sterlety uzupełniają zjadaj rośliny wodne oraz glony. Wyrośnięte osobniki mogą sporadycznie polować na małe ryby, choć w warunkach stawowych zdarza się to niezmiernie rzadko.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl