Szafirki nie muszą być niebieskie! Te kwiaty ozdobią rabaty, zakwitną też w doniczce. Sprawdź, jak o nie zadbać

Szafirki pięknie się rozrastają i nie mają dużych wymagań. To kwiaty, które można uprawiać w każdym ogrodzie.
Szafirki pięknie się rozrastają i nie mają dużych wymagań. To kwiaty, które można uprawiać w każdym ogrodzie. Public Domain Pictures - pixabay.com
Szafirki to bardzo wdzięczne wiosenne kwiaty. Najczęściej mają głęboki szafirowy kolor, ale spotyka się też białe, fioletowe czy jasnoniebieskie. Szafirek armeński jest łatwy w uprawie i uda się w każdym ogrodzie. Te kwiaty można też kupić w doniczkach i trzymać na balkonie, a nawet w domu. Sprawdź, jak zadbać o szafirki.

Spis treści

Jak wygląda i kwitnie szafirek armeński?

Szafirki mają drobne, prawie kuliste kwiaty, które są zebrane w kwiatostan na szczycie łodygi. Zwykle dorastają do ok. 20 cm wysokości, świetnie się więc nadają na rabaty dywanowe. Szafirkami obsadzamy obwódki rabat, obrzeża ścieżek i skalniaki. A ponieważ pięknie się rozrastają, można z nich tworzyć dywany na trawnikach i pod drzewami. Doskonale komponują się z innymi wiosennym kwiatami, takimi jak hiacynty, narcyzy, tulipany, prymulki. Nieco wbrew nazwie szafirki mogą być nie tylko niebieskie, ale też białe, fioletowe czy jasnoniebieskie. Mają również odmiany o pełnych kwiatach.

Szafirki także w doniczkach

Zanim szafirki zakwitną na rabatach ogrodowych, możemy cieszyć się nimi również w domu. Ich sadzonki pojawiają się w sprzedaży już pod koniec zimy, a żeby w domu pięknie rozkwitły, wystarczy je podlewać. W marcu, jeśli pogoda sprzyja, możemy je również posadzić w balkonowych skrzynkach. Kiedy przekwitną, ich cebule po okresie wypoczynku możemy zasadzić w ogrodzie.

Hiacynty oszałamiają kolorami i zapachem. Tak o nie zadbaj, a długo będą ozdobą

Hiacynty oszałamiają kolorami i zapachem. Tak o nie zadbaj, a długo będą ozdobą

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. W ogrodach rozkwitają już w kwietniu, a ich kwiaty są nie tylko okazałe i kolorowe, ale też wyróżniają się pięknym zapachem. Hiacynt...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Gdzie sadzić szafirki w ogrodzie? Poznaj ich wymagania

Szafirki udadzą się niemal na każdej glebie. Nie tolerują jedynie bardzo suchego i zbitego podłoża. Jeśli w miejscach przeznaczonych do uprawy tych roślin ziemia jest zbyt ciężka, gliniasta, trzeba dodać kompostu i piasku. Jeśli jest zbyt piaszczysta, należy ją uzupełnić próchnicą, kompostem lub torfem. Szafirki najbardziej lubią nasłonecznione stanowiska, ale i w cieniu dają sobie radę, tylko mniej obficie kwitną.

Narcyz biały oczaruje zapachem. Po tym rozpoznasz te prawdziwe kwiaty z dawnych lat

Narcyz biały oczaruje zapachem. Po tym rozpoznasz te prawdziwe kwiaty z dawnych lat

Narcyzy białe kiedyś były bardzo popularne – to typowe kwiaty z „babcinego” ogródka. Potem jednak pojawiło się więcej różnych odmian narcyzów i te prawdziwe, pachnące trudno kupić. Ale to możliwe, trz...

Kiedy i jak sadzić szafirki?

Cebulki sadzimy od połowy września do połowy października. Bardzo ważna jest odpowiednia głębokość sadzenia – równa trzykrotnej wysokości cebulki.

Jeśli posadzimy szafirki zbyt płytko, przemarzną podczas mrozów, jeśli  zrobimy to zbyt głęboko, będą się wysilać, żeby wydostać się na powierzchnię, i po kilku latach cebulki zdrobnieją. Co roku obok cebul matecznych powstają potomne (przybyszowe). Żeby szafirkom nie było zbyt ciasno, powinniśmy co 4–5 lat je wykopywać – na początku lipca, gdy u schną im liście – i rozsadzać. W ten sam sposób rozmnażamy te kwiaty.

Zawilec grecki już kwitnie w polskich ogrodach. Poznaj tajniki jego uprawy

Zawilec grecki już kwitnie w polskich ogrodach. Poznaj tajniki jego uprawy

Zawilec grecki to wdzięczny kwiat, który dobrze się czuje w polskim klimacie. Warto go mieć w ogrodzie, bo zakwita już wczesną wiosną. W tym roku już kwitnie! Nie jest bardzo wymagający, ale trzeba za...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Szafirki wypuszczają liście jesienią

Stosunkowo często zdarza się, że szafirki wypuszczają liście jesienią - zarówno te nowo posadzone, jak i starsze, posadzone we wcześniejszych latach. Nie jest to groźne zjawisko, choć gdyby nagle miał nadejść mróz, szczególnie bez śniegu, należy okryć je stroiszem (gałązkami świerkowymi lub innymi iglastymi).

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl