Żywopłotu nie musimy jednak traktować czysto użytkowo. To coś więcej niż „zielony płot” – żywopłot to integralna część ogrodu, dlatego ważna jest jego aranżacja. Oczywiście możemy się zdecydować na najbardziej tradycyjny żywopłot formowany – pamiętajmy jednak, że wymaga on dużo systematycznej pracy. Ta klasyczna forma żywopłotu może też mieć różną postać – w ogrodzie przy nowoczesnym domu świetnie będą wyglądać ascetyczne prostopadłościany lub nieregularne bryły, natomiast do tradycyjnych ogrodów pasują klasyczne kształty.
Żywopłot możemy też stworzyć z drzew liściastych np. buków lub grabów. Możemy je pozostawić w postaci nieformowanej lub nadać im bardziej regularny kształt. Szpaler z formowanych drzewek możemy uzupełnić innymi nasadzeniami, które zagęszczą dolną partię żywopłotu. Drzewka możemy też poprowadzić na stelażach, które odpowiednio ukształtują ich gałęzie.
Żywopłot z kwitnących krzewów
Innym bardzo dobrym pomysłem są żywopłoty z kwitnących krzewów, wyglądające kolorowo i bardzo dekoracyjnie. Możemy wykorzystać na nie np. krzewuszki, lilaki, forsycje, pięciorniki, a nawet hortensje.
Kolorowy żywopłot powstanie również jeśli połączymy kilka gatunków krzewów o różnobarwnych liściach, np. czerwone berberysy i biało-zielone derenie (odmiana Elegantissima).
Bardzo efektownie i nietypowo wygląda też żywopłot z ozdobnych traw, np. miskantu chińskiego.
Żywopłot bez przycinania
Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie żywopłotu jest nadanie mu nieregularnego przebiegu. To rozwiązanie szczególnie jest polecane wtedy, gdy żywopłot ogród na różne strefy. Biegnący łukowato lub wijący się żywopłot sprawia, że przestrzeń ogrodu staje się znacznie ciekawsza i optycznie większa.