7 zasad, które powinien znać każdy pasjonat storczyków

Materiał promocyjny
florovit.pl
Dlaczego storczyki są tak popularne wśród amatorów roślin ozdobnych? Odpowiedź jest prosta – wyróżniają się swoją niesamowitą urodą i paletą barw, w jakich występują. Jednak pielęgnacja i utrzymanie ich w najlepszej formie nie należy do najłatwiejszych. Aby cieszyć się ich efektownym wyglądem jak najdłużej, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

 

Zapewnij swojej roślinie dobre miejsce

Storczyki to niezwykle wrażliwe rośliny, które nie będąc przystosowane do życia w warunkach domowych mają pewne wymagania. Zabójczy może być dla nich np. dym papierosowy, świece zapachowe a nawet dojrzewające owoce ze względu na uwalniane przez nie substancje lotne. Dodatkowo kwiaty te nie znoszą przeciągów i zbyt intensywnego nasłonecznienia. Szkodliwe jest dla nich bezpośrednia ekspozycja na słońce, ale jednocześnie nie mogą stać w zupełnym cieniu. Optymalnym rozwiązaniem jest postawienie storczyków przy oknach wychodzących na wschód.

Dbaj o odpowiednią temperaturę

Szczególnie latem i zimą postawienie ich blisko uchylonego okna może powodować kłopoty, które wynikają z dużej wrażliwości storczyków na temperatury. Idealne warunki dla tych roślin to od 20⁰ do 25⁰ C w dzień i od 16⁰ do 18⁰ w nocy. Zatem trzymanie ich na balkonie upalnym latem, nawet gdy nie jest on bezpośrednio narażony na promienie słoneczne to nie najlepszy pomysł. Zimą również należy trzymać je z dala od wietrzonych pomieszczeń. Gwałtowne zmiany temperatury mogą poskutkować tym, że roślina zgubi kwiaty.

Dopilnuj odpowiedniej wilgotności

Storczyki jako rośliny pochodzące ze strefy tropikalnej, lubią wilgotne powietrze. Aby im je zapewnić można zastosować specjalne nawilżacze lub po prostu ustawić doniczkę na dużej podstawce z keramzytem i wodą. Ta będzie parować i tym samym zapewniać roślinie optymalne warunki. Kolejną dobrą praktyką jest regularne zraszanie liści. W tym wypadku należy jednak zadbać o to, aby woda nie gromadziła się w kącikach liści, gdyż powoduje to choroby grzybowe i zamieranie wierzchołka pędu.

Podlewaj z umiarem

Choć wydaje się to paradoksalne, storczyki lubią wilgoć, ale nie przepadają za wodą. Ich korzenie mają tendencję do szybkiego gnicia, wobec czego nie należy podlewać ich zbyt często i obficie. Dobrą zasadą jest podlewanie tylko wtedy, gdy podłoże zrobi się suche. Należy też pamiętać, że rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę w zależności od pory roku – optymalna częstotliwość latem może okazać się zatem zbyt duża zimą. Najlepszym sposobem na zorientowanie się w tej kwestii jest po prostu obserwacja. Pomocne w niej może być zaopatrzenie się w przezroczyste doniczki, dzięki którym widać, czy korzenie są suche i wymagają dolania wody, czy może mają jej nadmiar.

Pamiętaj o nawożeniu

Storczyki są bardzo wrażliwe na niedobory i nadmiary substancji pokarmowych. I bardzo wyraźnie to sygnalizują – gdy mają ich za mało, liście przybierają żółtawą barwę. Z kolei, gdy występują deficyty, końce blaszek liściowych czernieją. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu. Wpływa ono nie tylko na kolor liści, ale także wybarwienie kwiatów, szybkość wzrostu i długość kwitnienia. Marka Florovit stworzyła linię specjalnych preparatów do storczyków. W zależności od potrzeb i upodobań można je stosować na kilka sposobów – płynny nawóz doglebowy rozrabia się z wodą i podlewa nim rośliny co 3-4 tygodnie. Dostępny jest także Regenerator w aerozolu, którym zwilża się liście. Dla osób, które mogą mniej czasu poświęcić na pielęgnację roślin polecamy pałeczki nawozowe, które umieszczone w doniczce zapewniają substancje pokarmowe przez 3 miesiące lub aplikator Vital Complex, który wystarczy stosować raz w miesiącu. Niezależnie od wybranego sposobu, regularne nawożenie jest bardzo ważne, aby cieszyć się piękną i zdrową rośliną przez lata.

Obserwuj swoją roślinę

Wystarczy jeden rzut oka na storczyk, aby wiedzieć, co mu dolega i jak temu zaradzić. Wspomniane wyżej zmiany kolorów liści wskazują na problem z odpowiednią ilością substancji odżywczych. Wygląd korzeni pomaga w określeniu, czy roślina jest odpowiednio nawodniona. Czerwono-bordowe przebarwienia na liściach wskazują na zbyt duże nasłonecznienie. Z kolei ciemnozielona barwa i znaczne ich wydłużenie na to, że roślina ma za mało światła. Szklistość i więdnięcie liści mówi o zbyt niskiej temperaturze a suche, białe plamy o poparzeniu pod pływem zbyt wysokiej temperatury otoczenia. W każdym z tych przypadków należy zareagować, aby zapobiec obumieraniu rośliny i aby z czasem miała ona szansę na zregenerowanie się.

Regularnie przesadzaj

Regularnie nie oznacza często. Storczyki podlewane wodą wodociągową powinny być przesadzane raz do roku. W przypadku, gdy wykorzystuje się do tego wodę destylowaną lub deszczówkę ten okres wydłuża się do 2 - 3 lat. Oczywiście warto też wziąć pod uwagę zużycie podłoża czy rozrost korzeni. Przesadzenie zaleca się także po każdej chorobie, którą roślina przejdzie. Pamiętajmy, że po przesadzeniu należy ograniczyć podlewanie. Jeśli w czasie przesadzania pozbyliśmy się wielu martwych i chorych korzeni, nie powinniśmy podlewać storczyka przez najbliższe 10 - 14 dni. To samo dotyczy nawożenia – roślinę można zacząć zasilać po ok. 2 – 3 tygodniach od przesadzenia.

Jak widać, jeśli storczyki mają wyglądać zdrowo i okazale, wymagają trochę uwagi. Jednak z czasem każdy właściciel poznać swoje rośliny a powyższe zasady wejdą w nawyk, dzięki czemu opieka nad egzotycznymi pięknościami stanie się czystą przyjemnością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl