Aksamitki odmiany
Aksamitki występują w kilkunastu odmianach, które różnią się wielkością roślin i kwiatów oraz pokrojem. Zróżnicowany jest także kolor kwiatów – od jasnożółtego, poprzez odcienie pomarańczowego do brunatnych. Często też pojedyncze kwiaty występują w dwóch kolorach. Poszczególne odmiany mogą dorastać nawet do 1 m (aksamitka wzniesiona), choć szczególnie popularne są niższe – aksamitka rozpierzchła i wąskolistna. Ta ostatnia wyróżnia się delikatnym pokrojem. Charakterystyczny jest zapach aksamitek, który odstrasza szkodniki glebowe oraz krety (niestety nie działa na ślimaki, które chętnie zjadają aksamitki).
Przeczytaj również: Aksamitki to kwiaty dla początkujących i zabieganych
Aksamitki uprawa i zastosowanie
Aksamitki mają bardzo niewielkie wymagania – rosną na każdej, nawet jałowej glebie, są odporne na suszę i upał, preferują miejsca słoneczne, ale również w półcieniu będą dobrze się czuły. Nie należy tylko przesadzać z ich nawożeniem, szczególnie związkami azotu, bo wprawdzie wyrosną większe, ale będą gorzej kwitły. Aksamitki świetnie nadają się na rabaty, klomby, do obsadzenia obwódek grządek, a także do skrzynek balkonowych.
Kwitną od lipca do października, a często nawet – do pierwszych przymrozków. Możne także wykorzystać je jako kwiaty cięte, a także do tworzenia kwiatowych dekoracji. Z kwiatów aksamitek można wykonać ozdobne girlandy – które powinny przypaść do gustu szczególnie miłośnikom Bollywood. Bo chociaż aksamitki pochodzą z Ameryki Środkowej, wielką popularnością cieszą się w Indiach i to właśnie z nich są często wykonywane dekoracje. Żeby stworzyć girlandę z aksamitek wystarczy igła z mocną nitką lub żyłką. Pojedyncze kwiaty nawlekamy, przekłuwając ich podstawę – wzdłuż lub poprzecznie, w zależności od oczekiwanego efektu. Aksamitki można je połączyć także z innymi kwiatami, np. daliami, różami lub owocami.