Aranżacja ogrodu na pochyłym terenie

Katarzyna Korzeniecka
Aranżacja ogrodu na nierównym gruncie może być nie lada wyzwaniem. O ile wybudowanie podjazdu do położonego niżej lub wyżej garażu nie stanowi większego problemu, o tyle droga od furtki do drzwi wejściowych może tworzyć pewien aranżacyjny kłopot.

Zaprojektowaniu ogrodu na pofałdowanym terenie warto poświęcić więcej czasu i uwagi. Z jednej strony praktyczna i estetyczna aranżacja takiej przestrzeni może być problematyczna, z drugiej jednak przemyślany projekt może zamienić wady w zalety. Górzysty teren stwarza mnóstwo ciekawych możliwości, trzeba tylko zastanowić się, jak sprawić, by stworzony przez nas wymarzony ogród był także funkcjonalny i nie rodził problemów komunikacyjnych.

Zobacz również: Z czego wykonać ogrodzenie domu

Schody w ogrodzie

Budując chodnik w ogrodzie o nierównej powierzchni możemy oczywiście stworzyć pochylnie, jednak warto zastanowić się nad zastosowaniem schodów. Dobrze jest także pomyśleć, czy trasa, na której chcemy zbudować schody lub pochylnię, będzie pełnić podstawową funkcję drogi pieszej z ulicy do domu, czy też będzie jedynie jedną z jej alternatyw. Zastanówmy się, czy z chodnika będą korzystać osoby niepełnosprawne, starsze lub dzieci, którym pokonanie nawet kilku stopni może sprawiać trudność.

Schody w ogrodzie
Libet

Jeśli zdecydowaliśmy się już na schody, pomyślmy, jak je zbudować, by nie stały się utrudnieniem w komunikacji lub zagrożeniem. Przydatny tutaj okazuje się wzór: 2h + s = 60-65 cm, który oznacza, że suma podwójnej wysokości stopnia i jego szerokości powinna mieścić się w granicach 60-65 cm, co wiąże się z przeciętną długością kroku dorosłego człowieka. Najwygodniejsze będą stopnie o szerokości 30-35 cm i wysokości 15 cm - schody o takich wymiarach pozwolą na spokojne, wygodne poruszanie się bez konieczności zmiany tempa, długości i rytmu kroków.

Zwróćmy też uwagę na liczbę stopni. Nasz naturalny rytm chodzenia jest zazwyczaj nieparzysty, dobrze więc, by i ilość stopni była nieparzysta. Liczba stopni w biegu powinna wynosić od trzech do pięciu. Jeśli schody liczą więcej niż pięć stopni, warto rozdzielić je spocznikiem, czyli fragmentem płaskiego chodnika - psychologicznie zawsze wolimy pokonać dwa podejścia po trzy stopnie, niż jedno sześciostopniowe.

Pomysł na schody ogrodowe
Libet
Schody z gotowych bloków
Libet

Z jakich materiałów schody w ogrodzie

Najprostszym sposobem zbudowania schodów jest skorzystanie z gotowych bloków schodowych. Mogą one jednak wymagać różnych sposobów mocowania na gruncie, niekiedy koniecznością bywa nawet zrobienie betonowej podbudowy i klejenie do niej poszczególnych elementów. Najczęściej jednak odpowiednie przygotowanie i zagęszczenie podłoża jest wystarczającym zabiegiem. Trzeba przy tym pamiętać o zapewnieniu spadku (ok. 0,5-1 proc.), który zapobiegnie zatrzymywaniu się wody na stopniach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl