Mała architektura na służbie - murki oporowe i palisady

A. Cichosz
Ogród położony na pofałdowanym terenie to również konieczność zabezpieczenia skarp, uskoków, bocznych krawędzi schodów. Jednak konieczny element techniczny ma dużą szansę stać się przy tej okazji ozdobą ogrodu.

Odpowiednio użyte palisady pełnią funkcję murku oporowego. Na zdjęciu palisady łamane (splitowane ) z rodziny Libet Completto. <br><br>Z reguły do odpowiedniego wytyczenia i zabezpieczenie bocznych krawędzi zarówno schodów, jak i ścieżek używa się palisad i elementów krawężnikowych. Co jednak, jeśli spadek terenu jest tak duży, że trzeba wykonać wzdłuż ścieżki uskok zabezpieczony murkiem oporowym? Albo jeśli zwyczajnie chcielibyśmy wykonać chodnik znacznie obniżony względem poziomu terenu, przez który przechodzi?

Murki oporowe
Także w tym wypadku jest kilka rozwiązań, od najbardziej oczywistych, aż do zupełnie nietypowych i wymagających użycia pewnych elementów w sposób prawdopodobnie nieprzewidziany przez producenta. Jednym z nich są palisady. Można jednak użyć ich nieco zaskakująco, formując z nich na przykład schody terenowe (zarówno w ułożeniu pionowym, jak i poziomym), lub też niewielkie murki oporowe. W wypadku tych ostatnich należy jednak pamiętać, że im wyższa skarpa czy uskok, tym większe siły działają na utrzymujące je w ryzach konstrukcje oporowe.

- Jeśli decydujemy się na wykonanie ścianki oporowej z palisady, musimy pamiętać o właściwym jej osadzeniu w betonowej podbudowie, jak również o tym, żeby przynajmniej 1/3 wysokości elementów znajdowała się pod ziemią - wyjaśnia Cezary Tyliński, projektant z firmy Libet. - Słupki palisady łamanej długości 90cm wystarczą więc do wykonania uskoku o wysokości 60cm.

Palisady inaczej
To jednak ciągle palisady używane niejako "zgodnie z przeznaczeniem". A gdyby ułożyć je poziomo? Oczywiście przy takim układzie redukujemy ich rolę do wyłącznie estetycznej. Aby zapewnić takiej konstrukcji stabilność należy wykonać podkonstrukcję w postaci murowanej lub betonowej ścianki oporowej, odpowiednio zabezpieczonej przed wpływem wilgoci, do której dopiero zostaną przyklejone elementy palisad. Wyjątek stanowią bardzo niskie elementy (wysokości dwóch lub trzech położonych w poziomie palisad), które mogą stać samodzielnie, bez dodatkowej konstrukcji. W każdym jednak wypadku muszą one być również klejone między sobą (spoiny poziome). Do wykonania połączeń należy użyć kleju trwale elastycznego. Cała operacja wymaga więc poświęcenia nieco większej uwagi - zapewnia jednak doskonały i nieco zaskakujący efekt.

Zróżnicowana pod względem rzeźby terenu działka jest doskonałym pretekstem do zaprojektowania ciekawego ogrodu. Wiąże się to oczywiście z koniecznością dogłębnego przemyślenia zarówno kwestii ergonomicznych, estetycznych, jak i technicznych, jednak efekt tej pracy na pewno ją wynagrodzi

.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl