Chcesz mieć piękny ogród? Najpierw zadbaj o te rzeczy

mgr inż. arch. kraj. Anna Tarnawska Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni SITO-NOT
Jeśli chcemy, żeby nasz ogród był naprawdę piękny, na początek musimy zadbać o dobrą ziemię i skuteczne nawadnianie. I to zanim cokolwiek zaczniemy sadzić.
Jeśli chcemy, żeby nasz ogród był naprawdę piękny, na początek musimy zadbać o dobrą ziemię i skuteczne nawadnianie. I to zanim cokolwiek zaczniemy sadzić. Cocoparisienne - pixabay.com
Trzy elementy decydują o tym czy będziemy mogli stworzyć piękny ogród. Są to: ziemia, woda i słońce. Przy właściwym doborze gatunków, ten ostatni element nie jest problemem, za to dwa poprzednie są bardzo istotne.

Ziemia ogrodowa
Podłoże rodzime naszej działki jest najczęściej nieurodzajne i zdegradowane przez prace budowlane. Przed przystąpieniem do działań ogrodowych warto podjąć decyzję o jego wzbogaceniu. Raz poniesione koszty zwrócą się obfitością wzrostu roślin. Warto pamiętać o kolejności działań. Właściwy moment na przywiezienie ziemi jest wtedy, gdy działka nie ma jeszcze ogrodzenia i nowych nawierzchni. Samochody z ziemią mogą łatwo wjechać na posesję i wysypać ładunek. Zdecydowanie nie należy oszczędzać na ilości ziemi urodzajnej przywożonej do ogrodu, ani też na jej jakości. Tych działań nie da się powtórzyć po posadzeniu roślin, a my będziemy się męczyć ze słabym wzrostem na nieurodzajnym podłożu.

Należy wiedzieć, że ziemia gliniasta jest zwykle żyzna, lecz lepiej sprawdza się w uprawach rolniczych, gdzie co roku jest wzruszana, rozkruszana i przekopywana. W ogrodzie ozdobnym taka gleba łatwo się zbija i osiada. Przez to staje się nieprzepuszczalna. Dlatego po okresie deszczowym ziemia gliniasta długo utrzymuje wilgotność, nie pozwalając na dopływ powietrza do korzeni roślin. W środowisku beztlenowym korzenie nie rozwijają się i gniją. Pamiętać należy również o właściwym pH gleby – przywożąc ziemię do ogrodu, pobierzmy próbki i zbadajmy jej kwasowość.

Woda w ogrodzie
Woda jest zdecydowanie najważniejsza. Bez niej, posadzone nawet w świetnej glebie rośliny, po prostu uschną. Zadbajmy więc o jej dostarczenie.
Planując ogród trzeba pamiętać o tym, że ktoś lub coś musi go podlewać. Dlatego przy sporych powierzchniach należy się zastanowić czy damy radę robić to ręcznie. Jak dużo czasu zajmuje podlanie wszystkich roślin i ile wody będzie do tego potrzebne?  To istotne pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć we właściwym momencie budowy domu.
Jeśli planujemy automatyczne podlewanie ogrodu zastanówmy się czy będziemy używać wody z wodociągu czy z własnej studni.

Dowiedz się: Jak odzyskać i zagospodarować deszczówkę

Korzystanie z wody wodociągowej wiąże się z kosztami. W ogrodzie o powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych w sezonie zużywamy ok. 300 metrów sześciennych wody, więc koszt nie jest mały. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy by założyć dodatkowy wodomierz do wody używanej w ogrodzie. Dzięki temu nie będziemy płacić za ścieki, a jednie za wodę do podlania roślin.

W przypadku dużych ogrodów lepszym rozwiązaniem jest własna studnia zaopatrująca system nawadniania. Woda dla potrzeb ogrodu nie musi spełniać parametrów wody pitnej, pamiętać należy jedynie o założeniu filtra cząstek stałych. Potrzebna będzie również pompa o odpowiedniej wydajności. Koszty zakupu instalacji poborowej wysokiej jakości oraz wiercenia studni zwrócą się w ciągu 2–3 lat w porównaniu ze zużyciem wody miejskiej w ogrodzie.

Jeżeli głębokość studni nie przekroczy 30 metrów, pobór wody nie będzie większy niż 5 metrów sześciennych na dobę, a wodę będziemy wykorzystywać tylko dla potrzeb gospodarstwa domowego lub rolnego – wtedy na studnię nie potrzebujemy żadnego zezwolenia. W przypadku głębszych studni, większego poboru wody lub wykorzystania jej do działalności gospodarczej, musimy wystąpić o pozwolenie wodnoprawne.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie