Jakie rośliny sadzić, jeśli mamy mało czasu na pracę w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Jest wiele roślin, które wyglądają pięknie, a mają małe wymagania. Warto je posadzić, jeśli brakuje nam czasu na pracę w ogrodzie.
Jest wiele roślin, które wyglądają pięknie, a mają małe wymagania. Warto je posadzić, jeśli brakuje nam czasu na pracę w ogrodzie. MichaelGaida - pixabay.com
Chcesz mieć kwitnący ogród, ale nie masz zbyt wiele czasu, żeby się nim zajmować? Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, żeby ogród wyglądał pięknie, a przy tym nie wymagał wiele pracy.

Poznaj swój ogród

Jeśli bowiem postanowimy uprawiać na suchym i słonecznym stanowisku funkie lub w miejscu zacienionym i suchym liliowce, nie liczmy na to, że będą wspaniałą ozdobą ogrodu. Wprawdzie gatunki te prawie nie wymagają pielęgnacji i mogą doskonale radzić sobie bez naszej pomocy, ale tylko wtedy, gdy mają zapewnione odpowiednie warunki uprawy.

Zobacz, jakie rośliny warto posadzić

Mało wymagające rośliny do słonecznych ogrodów

Jeśli więc posiadamy ogród słoneczny, w którym gleba szybko wysycha, wybierzmy lawendy lekarskie (wymagają dwukrotnego przycinania: wczesną wiosną i po kwitnieniu), rozchodniki (m.in. okazałe i ostre), rogownice kutnerowate, czyśćce wełniste, krwawniki pospolite, żarnowce miotlaste, kostrzewy sine, juki karolińskie, bodziszki, kłosowce (np. czerwony, fenkułowy), ozdobne odmiany szałwii (np. omszona, muszkatołowa, srebrzysta) i macierzanki (np. Doerflera, cytrynowa, ozdobne odmiany macierzanki piaskowej), liatry kłosowe, wilczomlecze (np. białobrzegi), niektóre goździki (np. piaskowy, siny, pierzasty) oraz mało wymagające krzewy np. interesujące odmiany berberysów Thunberga, ciekawe jałowce czy oryginalne sosny.

Na słonecznym, ale trochę bardziej wilgotnym stanowisku, dobrze będą rosły liliowce, piwonie, floksy wiechowate, dzielżany ogrodowe, lilie i żurawki.

Mało wymagające rośliny do cienistych ogrodów[/b]

Innych gatunków należy natomiast poszukać do zacienionego ogrodu, w którym gleba dobrze utrzymuje wilgoć. Takie miejsce będzie idealne dla funkii, tawułek Arendsa, licznych gatunków paproci, kosaćców syberyjskich, zawilców japońskich, dąbrówek rozłogowych, a także kaliny koralowej, hortensji ogrodowej, bukszpanu pospolitego (może też rosnąć na stanowisku słonecznym i bardziej suchym) i cisa.

Mało wymagające rośliny z wiejskiego ogródka

Wybierając do uprawy mało wymagające rośliny, możemy też inspirować się kwiatami z ogródków naszych babć i prababć. Kwiaty uprawiane w wiejskich ogrodach nie mogły liczyć na szczególna opiekę, dlatego często musiały radzić sobie same i mogły przetrwać tylko wtedy, gdy dobrze znosiły polski klimat (w tym zimowe chłody i letnie upały), rzadko chorowały, dobrze się rozrastały i łatwo rozmnażały.

Do najciekawszych gatunków uprawianych w wiejskich ogrodach należą między innymi: floksy wiechowate (obecnie podatne na mączniaka prawdziwego), lilie tygrysie, margerytki (złocienie właściwe), lwie paszcze, rudbekie, nagietki lekarskie, aksamitki, kosmosy podwójnie pierzaste (onętki), firletki, jeżówki, łubiny, dziewanny, pnące wilce trójbarwne, słoneczniczki szorstkie, orliki, niezapominajki oraz maki.

Niektóre z nich to rośliny jednoroczne lub dwuletnie (np. aksamitki, nagietki), ale ponieważ są dość odporne i łatwo się rozsiewają, nie trzeba każdego roku martwić się o ich sadzonki. Dzięki starym gatunkom kwiatów, możemy stworzyć w ogrodzie uroczy i barwny zakątek w rustykalnym, romantycznym lub wiejskim stylu, który nie będzie wymagał zbyt dużo pielęgnacji.

Wybierz byliny i ogranicz trawnik

Wybierając do takiego ogrodu rośliny, powinniśmy zdecydować się głównie na byliny i łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Jeśli zechcemy posadzić atrakcyjne kwiaty jednoroczne (z wyjątkiem gatunków dających obfity samosiew), musimy liczyć się z tym, że będą oczekiwały sporo uwagi, gdyż wiosenne sadzenie, systematyczne pielenie, nawadnianie, ochrona i usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zajmują naprawdę dużo czasu.

Zakładając ogród od podstaw, nie przeznaczajmy też zbyt dużo miejsca na trawnik, choć pozornie może się to wydawać dobrym rozwiązaniem. Jeśli bowiem chcemy cieszyć się piękną, zieloną murawą, musimy pamiętać, że trzeba będzie poświęcić jej sporo czasu, gdyż wiosenne prace pielęgnacyjne (m.in. grabienie, wertykulacja, aeracja, nawożenie), częste koszenie, nawadnianie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami są bardzo pracochłonne.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl