Długo kwitnące kwiaty do ogrodu

Katarzyna Józefowicz
Polecamy długo kwitnące gatunki kwiatów - z nimi ogród będzie piękny od wiosny do jesieni.
Polecamy długo kwitnące gatunki kwiatów - z nimi ogród będzie piękny od wiosny do jesieni. Katarzyna Laszczak
Długo kwitnące kwiaty wcale nie muszą być trudne w pielęgnacji. Kiedy urządzamy działkę lub choćby niewielki ogródek, na pewno chcielibyśmy posadzić na grządkach kwiaty, które długo będą zachwycać nas swoją urodą. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się gatunkom, które pod tym względem nas nie zawiodą.

Długo kwitnące kwiaty - gatunki jednoroczne lub dwuletnie

Jeśli lubicie coroczne zmiany aranżacji na kwitnących rabatach, możecie z powodzeniem wybrać kwiaty jedno lub dwuletnie. Ich dodatkową zaletą jest to, że patogeny chorobotwórcze nie mają możliwości przezimowania na roślinach, gdyż są one zwykle usuwane z ogrodu przed nastaniem zimy.

Niestety tego typu kwiaty wymagają w pierwszym okresie wzrostu więcej pracy niż byliny, gdyż trzeba je co roku od nowa wysadzać do gruntu i zanim dobrze się przyjmą, często podlewać i odchwaszczać. Wrażliwe gatunki posadzone zbyt wcześnie, mogą też zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki. Mimo to warto się na nie zdecydować, gdyż dają wiele możliwości aranżacyjnych.

Zobacz długo kwitnące rośliny jednoroczne

Aksamitka

Aksamitka ma zarówno odmiany wysokie, osiągające ok. 1 m. wys, jak i całkiem nieduże, dorastające do ok. 20-30 cm. Są wytrzymałe, nie mają szczególnych wymagań co do gleby, znoszą upały i są odporne na niedostatek wody oraz wiosenne chłody, lubią je jednak atakować mszyce. Kwitną od późnej wiosny przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Mogą mieć kwiaty w wielu kolorach: żółtym, pomarańczowym, brązowopomarańczowym czy kremowym. Rośliny te lubią stanowiska słoneczne.

Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca to na ogół niewielka, krzewiasta roślina, dorastająca do ok. 20-30 cm wysokości, chociaż bywają też odmiany nieco wyższe. Podobnie jak poprzedni gatunek, begonie stale kwitnące zdobią rabaty od wiosny (maj) aż do przymrozków. Lubią gleby o odczynie kwaśnym i słoneczne stanowiska, ale nie są szczególnie podatne na szkodniki i nie cierpią z powodu chwilowej suszy. Kwiaty występują w kolorach: białym, różowym i czerwonym, odmiany mogą dodatkowo posiadać bordowe zabarwienie liści.

Szałwia błyszcząca

Szałwia błyszcząca to krzewinka dorastająca do ok. 20-40 cm wys., posiada wzniesione, sztywne pędy i kłosowo ułożone, intensywnie czerwone kwiaty. U odmian mogą one być również białe, kremowe bądź fioletowe. Może rosnąć na różnych glebach, ale preferuje żyzne, próchnicze i wilgotne. Oczekuje też stanowiska słonecznego. Kwitnie podobnie długo jak dwa poprzednie gatunki czyli od wiosny aż do późnej jesieni.

Cynia wytworna

Cynia to roślina dorastająca do ok. 1 m wysokości, chociaż bywają też odmiany niższe ok. 30 cm. Cynie oczekują stanowisk ciepłych, słonecznych i dość wilgotnych oraz próchniczego podłoża. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Znanych jest wiele odmian tej pięknej rośliny, różniących się głównie wysokością oraz barwą kwiatów, które można spotkać w kolorach: białych, żółtych, pomarańczowych i czerwonych.

Werbena ogrodowa

Werbena ogrodowa - niewysoka krzewinka, dorastająca do 20-40 cm wysokości, o drobnych pierzastych listkach i kwiatach zebranych w wierzchołkowe baldachy. Jest odporna na wiosenne spadki temperatur, ale wymaga stanowiska słonecznego, w miarę żyznej i bezwzględnie wilgotnej gleby. Werbeny są bowiem wrażliwe na suszę. Rośliny bywają atakowane przez przędziorki i mszyce. Kwitną za to od czerwca do pierwszych przymrozków, kwiatami o barwie: białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Odmiany mogą mieć płatki wielobarwne (np. z białym pasem przez środek).

Długo kwitnące kwiaty - byliny

Jeśli wolimy rośliny, przy których corocznie nie będziemy musieli angażować tyle pracy oraz środków i które pozostają w gruncie przez co najmniej kilka lat, sukcesywnie się rozrastając, również możemy liczyć na gatunki o długim okresie kwitnienia.

Do najpopularniejszych z pewnością należą następujące gatunki bylin (zobacz zdjęcia)

Rudbekia okazała

Bywają różne odmiany rudbekii (np. rudbekia okazała), z reguły są jednak wysokimi roślinami, dorastającymi do ok. 0,5-1 m wys. Oczekują stanowisk słonecznych lub półcienistych i dość żyznych gleb. Duże kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach, przypominające słoneczka, zwykle w kolorach żółtych bądź bordowych, rozwijają się w lipcu i kwitną do jesieni.
Uwaga: wśród rudbekii są zarówno gatunki jednoroczne i dwuletnie, jak i bylinowe - zwróćmy na to uwagę, sadząc rudbekie w ogrodzie.

Floks wiechowaty

Floksy wiechowate toniezwykle piękne, wysokie rośliny, o kwiatach zebranych w okazałe, wiechowate kwiatostany, zakwitające w lipcu i kwitnące aż do jesieni. Na ogół osiągają wysokość ok. 0,5-1,20 cm, lubią gleby żyzne i wilgotne, choć na słabszych też sobie poradzą. Preferują stanowiska słoneczne i oczekują podlewania w czasie suszy. Czasami mogą być atakowane przez mączniaka. Kwiaty występują w wielu kolorach, spotyka się więc: białe, różowe, czerwone i fioletowe, niekiedy dwubarwne.

Liliowce

Liliowce to niebywale bogata w odmiany grupa roślin, o pięknych kwiatach, przypominających lilie. Wprawdzie pojedynczy kwiat ma żywotność tylko 1 dnia, za to natychmiast jest zastępowany przez kolejne. Mnogość barw i kombinacji kolorystycznych liliowców jest ogromna, zwykle w kolorach żółtych, czerwonych, bordowych, kremowych, fioletowych i pomarańczowych. Są to dość odporne byliny, jednak do dobrego kwitnienia wymagają miejsc słonecznych.

Róże

Róża to jeden z najbardziej znanych kwiatów, który posiada niebywale wielką różnorodność odmianową, a niektóre rośliny mogą nieprzerwanie kwitnąć od czerwca do późnej jesieni. Róża do dobrego kwitnienia wymaga spełnienie wielu warunków, ale przede wszystkim oczekuje słonecznego stanowiska i stosunkowo wilgotnej gleby. Jak na królowa przystało jest bardzo wrażliwa i podatna choroby oraz szkodniki. Barwy kwiatów bywają rozmaite, nierzadko w różnych kombinacjach kolorystycznych (białe, różowe, żółte, czerwone, bordowe, pomarańczowe).

Tojeść kropkowana

Tojeść kropkowana to urocza, ale ekspansywna bylina, o żółtych kwiatach zebranych w wyprostowane kłosy. Dorasta do wys. 0,5 – 1 m. i może rosnąć zarówno w cieniu, półcieniu jak i słońcu. Jest dość odporna na chwilową suszę, chociaż woli, gdy gleba jest wilgotna. Okres kwitnienia ma bardzo długi, począwszy od czerwca do września.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl