Jak uprawiać pięknie kwitnące begonie w ogrodach i na balkonach

Katarzyna Józefowicz
Begonie mają wiele odmian. Znakomicie wyglądają na ogrodowych rabatach, w balkonowych skrzynkach, są też wdzięcznym elementem kwiatowych kompozycji.
Begonie mają wiele odmian. Znakomicie wyglądają na ogrodowych rabatach, w balkonowych skrzynkach, są też wdzięcznym elementem kwiatowych kompozycji. Katarzyna Laszczak
Begonie od kilku lat świętują triumfalny powrót. Przez pewien czas zapomniane, powróciły do łask w wielkim stylu, zaskakując różnorodnością form i ciekawych odmian.

Rodzaj begonia liczy sobie ponad 1500 gatunków roślin, ale w ogrodach i na balkonach uprawia się zaledwie kilka z nich. Mimo to trudno jednak narzekać na nudę, gdyż hodowcy wyprowadzili z roślin tak wiele atrakcyjnych mieszańców i odmian ozdobnych, że każdy może znaleźć wśród nich rośliny najbardziej odpowiadające jego oczekiwaniom

Do najczęściej uprawianych w ogrodach i na balkonach begonii należą przede wszystkim begonie bulwiaste i begonie stale kwitnące. Oba gatunki można sadzić zarówno w donicach jak i w gruncie, jednak nie wszystkie ich odmiany wszędzie poradzą sobie równie dobrze.

Zobacz, jak wyglądają różne odmiany begonii

Uniwersalne kwiaty – begonie stale kwitnące

Najbardziej uniwersalnym gatunkiem begonii jest begonia stale kwitnąca (ok. 15-30 cm wys.). Roślina może być z powodzeniem uprawiana zarówno w gruncie jak i w pojemnikach, choć najczęściej spotyka się ją na rabatach kwiatowych. W ogrodach jest zwykle wykorzystywana do tworzenia barwnych kompozycji oraz dywanów i wzorów kwiatowych, a także jako obwódka rabat bylinowych i trawników.

Begonia stale kwitnąca może być jednak uprawiana też w pojemnikach. Na balkonach dobrze wygląda w jednogatunkowych, barwnych grupach, ale może być też łączona z innymi roślinami ozdobnymi o podobnych wymaganiach.

Na uwagę zasługuje między innymi jedna z jej mieszańcowych odmian - „Braveheart”, która charakteryzuje się silnym krzewieniem, dużymi kwiatami, obfitym i długim kwitnieniem oraz podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne oraz na mączniaka. Doskonale nadaje się do wiszących doniczek, w których tworzy okazałe, kwitnące kule, ale może być też sadzona na rabatach.

Nazwa begonii stale kwitnących nie kłamie - kwitną one bardzo długo. Spokojnie można je sadzić w ogrodach, w których są problemy ze ślimakami.
Nazwa begonii stale kwitnących nie kłamie - kwitną one bardzo długo. Spokojnie można je sadzić w ogrodach, w których są problemy ze ślimakami. Katarzyna Laszczak

Jak uprawiać begonię stale kwitnącą

Begonia stale kwitnąca to mało wymagająca i wytrzymała roślina jednoroczna (uprawiana z rozsady). Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu, jest dość odporna na przejściowe okresy suszy, wysokie temperatury oraz zmienne warunki pogodowe i nie wymaga szczególnej opieki.

Aby jednak miała szansę dobrze się rozwijać i bujnie kwitnąć, powinna mieć zapewnioną żyzną, próchniczą, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH.

Co ważne – w begonii stale kwitnącej nie lubią ślimaki, więc można sadzić je w ogrodach, które upodobały sobie te mięczaki.

Ozdobna i wrażliwa – begonia bulwiasta

Gatunkiem znacznie bardziej ozdobnym, ale też trudniejszym w uprawie jest natomiast begonia bulwiasta. Jej duże, często pełne kwiaty, to niezwykle atrakcyjna ozdoba balkonów i tarasów, a coraz częściej także ogrodów. Begonia bulwiasta dorasta zwykle do ok. 30-40 cm ale jej odmiany kaskadowe mogą osiągać nawet metr długości. Roślina zdecydowanie woli rosnąć w półcieniu niż w słońcu, gdyż gorące promienie łatwo mogą poparzyć jej delikatne, duże liście.

Podobnie jak begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta oczekuje żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i niezbyt wilgotnego podłoża, o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest ona jednak bardziej wrażliwa na zmienne warunki pogodowe, gdyż wysoka temperatura, ulewny deszcz lub silny wiatr, mogą połamać jej pędy, zniszczyć kwiaty i uszkodzić liście, pozbawiając roślinę walorów ozdobnych.

Begonie bulwiaste mają wiele odmian, najczęściej o pełnych kwiatach. Wśród nich wyróżniają się begonie kaskadowe, o zwisających pędach.
Begonie bulwiaste mają wiele odmian, najczęściej o pełnych kwiatach. Wśród nich wyróżniają się begonie kaskadowe, o zwisających pędach. KRiemer - pixabay.com

Begonie kaskadowe i inne odmiany begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta posiada natomiast więcej ciekawych odmian i form mieszańcowych. Najbardziej popularne są jej odmiany o pełnych, dużych kwiatach, przypominających róże lub puszyste pompony (m.in. grupa Gigantea  czy Multiflora Maxima), które mogą mieć barwę białą, żółtą, różową, czerwoną, pomarańczową lub łososiową, a także mogą być dwubarwne i cieniowane, posiadać obwódkę w kontrastowym kolorze lub karbowane bądź fryzowane brzegi płatków.

Rośliny można uprawiać na rabatach kwiatowych, choć lepiej wyglądają w donicach na balkonach i tarasach.

Wśród odmian begonii bulwiastej na szczególną uwagę zasługują rośliny o zwisających pędach (kaskadowe) i ciekawych, zwykle pełnych kwiatach, najczęściej w kolorach białych, różowych, żółtych, czerwonych lub pomarańczowych. Ich delikatne, kruche pędy mogą osiągać nawet metr długości, ale są tak wrażliwe na silne wiatry, wysokie temperatury i ulewne deszcze, że nadają się przede wszystkim do uprawy w pojemnikach - na balkonach i tarasach.

Begonie można równie dobrze uprawiać na balkonach i tarasach, jak i na rabatach kwiatowych.
Begonie można równie dobrze uprawiać na balkonach i tarasach, jak i na rabatach kwiatowych. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl