Furtka - wizytówka ogrodu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Furtka - wizytówka ogrodu
Katarzyna Laszczak

Pomysłów na ogrodową furtkę jest tyle, ile ogrodów. Ten niby niepozorny fragment płotu stanowi wizytówkę ogrodu. To furtka i jej otoczenie tworzą pierwsze wrażenie podczas wchodzenia na teren ogrodu. Furtka może jednak również zapewniać bezpieczeństwo.

Furtka do ogrodu przede wszystkim musi być dopasowana do jego charakteru, typu ogrodzenia i stylizacji terenu. Jeśli ogród jest wyłącznie miejscem rekreacji, nie przechowujemy w nim cennych urządzeń i nie obawiamy się wizyt złodziei może być niska i łatwa do sforsowania. Gdy furtka otwiera wejście do przydomowego ogrodu, czyli w rzeczywistości jest wejściem na posesję, podobnie jak płot powinna być wysoka i trudna do pokonania. Niezależnie od rodzaju furtki elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest sposób otwierania i konstrukcja zawiasów warunkująca szerokość otwierania skrzydła furtki. Dla wygody użytkowników furtka powinna mieć szerokość co najmniej 90 cm i otwierać się do wewnątrz posesji pod kątem 180 stopni, czyli całkowicie. Jeśli jednak elementy ogrodu lub budynku to uniemożliwiają lepiej wybrać zawiasy pozwalające na pełne otwarcie furtki na zewnątrz posesji, jak zbudować furtkę otwierającą się jedynie pod kątem prostym do wewnątrz działki. Dlaczego tak jest dowiemy się, gdy zechcemy wjechać przez furtkę taczką, wózkiem lub traktorkiem do koszenia trawnika - w pełni otwarta furtka nie stanowi przeszkody, otwarta jedynie pod kątem prostym ogranicza przestrzeń z jednej strony.

Niskie furtki

Furtka - wizytówka ogrodu
Katarzyna Laszczak

Furtki niskie, o wysokości do 1,5 m pełnią rolę jedynie ozdobną. Przeskoczenie takiej przeszkody dla dorosłego człowieka nie stanowi bowiem problemu. Wykonane mogą być z drewna, choć nie muszą być tylko zbiorem zbitych desek zawieszonych na zawiasach. Można projektować furtki o ciekawych kształtach wykorzystując takie elementy, jak nierówności desek, sęki, czy rzeźbienia. Jako słupki można wykorzystać nie tylko tradycyjne murki, ale i grube, surowe, drewniane bale, krokwie stylizowane na elementy ogrodów wiejskich, czy dwie drewniane beczki wypełnione ziemią i obsadzone roślinami skalnymi. Furtki metalowe mogą być bardziej wyrafinowane: ozdabiane ornamentami, okuciami, stylizowane na wejścia do pałaców, czy zabytkowych willi. W przypadku niskiej furtki warto również rozważyć całkowitą rezygnację z jej wykonania i zastąpienie tego niepotrzebnego w gruncie rzeczy elementu małej architektury otwartym przejściem w postaci ozdobnej pergoli, kamiennego łuku, czy bramy wykonanej z drewnianych bali. Takie rozwiązanie jest szczególnie efektowne jeśli zamiast ogrodzenia mamy lub planujemy żywopłot.

Furtki wysokie
Furtka wysoka zazwyczaj jest jednocześnie wejściem na posesję. W ogrodzie rekreacyjnym, otoczonym wysokim ogrodzeniem może być wprawdzie wyższą wersją furtki niskiej, stanowiącą bardziej element dekoracyjny, jak zabezpieczający, jednak w przypadku ogrodów przydomowych musi stanowić barierę zabezpieczającą przed intruzami. Zawsze jednak powinna być dopasowana do charakteru ogrodu i stylizacji domu. Furtka to bowiem "pierwsze drzwi". Może być ledwie dostrzegalnym zaznaczeniem wejścia, ale i ciężką, klasztorną furtą odgradzającą posesję od niechcianych spojrzeń. Może przykuwać uwagę fantazyjną formą lub wtapiać się w ogrodzenie, tak, że trudno ją zauważyć. Furtki wysokie najczęściej stanowią parę z bramą, tworząc z nią jednolitą strefę wejścia.

Furtka - wizytówka ogrodu
Katarzyna Laszczak

W przeciwieństwie do furtek niskich mogą otwierać się jedynie pod kątem prostym, gdyż do wprowadzenia na posesję dużych elementów służy zazwyczaj brama wjazdowa. W tym wypadku możliwości są większe, niż podczas projektowania furtek niskich - zamiast tradycyjnie otwieranej furtki można pokusić się nawet o wejście przesuwne lub otwierane elektrycznie. W przypadku furtek stanowiących wejście na posesję trzeba jednak zwrócić uwagę na ich oświetlenie, będące nie tylko elementem dekoracyjnym, lecz przede wszystkim użytkowym, ułatwiającym szukanie kluczy i trafienie nimi do zamka, bądź wybieranie cyfr na klawiszach konsoli sterowania systemu alarmowego, albo domofonu, jeśli klawiatura nie jest podświetlana. Oprawy lamp najwygodniej umieścić na słupkach otaczających furtkę i odpowiednio ukierunkować snopy światła tak, by oświetlały żądane punkty i nie oślepiały wzroku użytkownika. Jeśli furtka posiada daszek chroniący przed deszczem, można pod nim zamontować reflektory lub plafon oświetlające dzwonek, klamkę i zamek.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl