Goździki w ogrodzie. Jakie goździki wybrać i jak je uprawiać

Katarzyna Józefowicz
Goździki mają sporo gatunków i odmian. Można je uprawiać w ogrodach i na balkonach.
Goździki mają sporo gatunków i odmian. Można je uprawiać w ogrodach i na balkonach. k-e-k-u-l-e (pixabay.com)
Goździki kolorowe kwiaty, które zdobią ogród (lub balkon) przez całe lato. A w dodatku często pachną. Podpowiadamy, jak uprawiać goździki i jakie wybrać.

Goździki na różne sposoby

Ze względu na urocze i często pięknie pachnące kwiaty, goździki (Dianthus) zaliczają się do grona najchętniej uprawianych roślin ozdobnych. Rodzaj, do którego należą, liczy sobie ponad 300 gatunków roślin, dlatego można wykorzystać je w ogrodzie na różne sposoby (rabaty, skalniaki, pojemniki).

Większość goździków pochodzi z klimatu umiarkowanego, dlatego dobrze znosi niskie temperatury i może zimować w gruncie, jednak delikatniejsze gatunki należy uprawiać z rozsady lub pod osłonami.

Polecamy też: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne i angielskie. Jak wyglądają i jak je uprawiać

Goździki spotykane w ogrodach, różnią się między sobą wyglądem, mimo to ich identyfikacja może być problematyczna, gdyż rośliny bardzo chętnie się ze sobą krzyżują. Ta szczególna cecha często sprawia problemy podczas rozmnażania goździków, bo chociaż z powodzeniem można zebrać i wysiać w ogrodzie ich nasiona, trzeba liczyć się z tym, że siewki będą miały zupełnie inny wygląd, niż egzemplarze mateczne. Jeśli więc zależy nam na konkretnych cechach odmianowych, najlepiej rozmnażać rośliny przez podział lub wysiewać nasiona pochodzące ze sprawdzonego źródła. Wiosną można też kupić gotowe, już kwitnące sadzonki.

Najpopularniejsze gatunki goździków

Do najpopularniejszych i najczęściej uprawianych w ogrodach goździków należ m.in.: goździk ogrodowy, goździk brodaty, goździk siny, goździk pierzasty i goździk kropkowany.

Goździki ogrodowe

Najbardziej atrakcyjny z nich jest goździk ogrodowy, który tworzy duże, pełne, barwne kwiaty i ma wiele ciekawych odmian (m.in. „Pink Kisses” i „Can Can Scarlet”). Ze względu na dużą zmienność, jego nasiona częściej oferowane są jednak w postaci mieszanek (tzw. mix), należących do jednej z kilku grup odmianowych (np. Szabo), niż poszczególnych odmian. Goździk ogrodowy to roślina jednoroczna lub dwuletnia, tworząca rozgałęzione, sztywne pędy i osiągająca ok. 40-60 cm wysokości. Kwitnie długo i obficie, od czerwca do września, rozwijając kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach, podzielonych na segmenty zgrubieniami (tzw. „kolankami”).

Goździki ogrodowe nie są zbyt wymagające, ale najlepiej czują się na ciepłym, słonecznym stanowisku i na stale lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie, o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.

Goździki ogrodowe mogą przetrwać na rabacie i kilka lat, jednak z czasem zanikają. Korzystnie uprawiać je jako dwuletnie, bo wtedy są najbardziej at
Goździki ogrodowe mogą przetrwać na rabacie i kilka lat, jednak z czasem zanikają. Korzystnie uprawiać je jako dwuletnie, bo wtedy są najbardziej atrakcyjne. MrGajowy3 - pixabay.com

Polecamy: 7 najpopularniejszych jednorocznych kwiatów na rabaty

Goździk brodaty

Kolejnym popularnym gatunkiem goździka jest dwuletni goździk brodaty. Roślina tworzy luźne kępki (wys. ok. 20-50 cm) i liczne, niewielkie, pojedyncze lub pełne, pachnące kwiaty, zebrane w duże baldachowate kwiatostany na szczycie sztywnej, wzniesionej, segmentowanej łodygi. Kwitnie od maja do sierpnia i w zależności od odmiany ma białe, różowe, czerwone, bordowe lub wielobarwne kwiaty. Ze względu na dużą różnorodność i zmienność odmian, ich nasiona najczęściej oferowane są w postaci wieloodmianowych mieszanek.

Goździk brodaty jest dość wymagający i do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH oraz słonecznego, ciepłego stanowiska.

Goździki brodate są wyjątkowo okazałe. Mają przyjemny zapach i doskonale nadają się na kwiaty cięte.
Goździki brodate są wyjątkowo okazałe. Mają przyjemny zapach i doskonale nadają się na kwiaty cięte. MrGajowy3 - pixabay.com

Goździki pierzasty i goździk siny

Kolejne popularne gatunki goździków to goździk siny i pierzasty. Obie rośliny są bylinami i mają podobny pokrój. Tworzą cienkie pędy zebrane w luźne kępki i z czasem rozrastają się w gęste, poduszkowate kępy wys. ok. 15-30 cm. Mają też wąskie, pokryte szarym, woskowatym nalotem liście i kwitną od wiosny do końca lata (maj-sierpień), rozwijając na szczytach łodyg drobne, pachnące, pojedyncze, ciemnoróżowe kwiaty (goździk siny) lub dość duże, pojedyncze lub pełne, mocno pachnące, białe lub jasnoróżowe kwiaty o postrzępionych płatkach (goździk pierzasty).

Podobnie jak poprzednie gatunki, rośliny preferują gleby lekkie, przewiewne i dość wilgotne oraz słoneczne, ciepłe stanowiska.

Goździk kropkowany

Do popularnych gatunków goździka zalicza się też goździk kropkowany, który tworzy niewielkie, lekko pachnące kwiaty, złożone z postrzępionych na brzegach płatków, na których widoczne są drobne plamki. Roślina jest krótkowieczną, ale długo kwitnącą byliną (kwitnie od kwietnia do września). Ma liczne odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonych lub dwubarwnych (m.in.: „Albus”,” Arctic Fire”, „Leuchtfunk”). Goździk kropkowany tworzy luźne kępy wys. 30- 40 cm i ma podobne wymagania jak poprzednie gatunki, z tą różnicą, że może znieść gorsze i bardziej piaszczyste gleby.

Goździki mają kilkaset gatunków, w dodatku chętnie się ze sobą krzyżują i tworzą nowe odmiany.
Goździki mają kilkaset gatunków, w dodatku chętnie się ze sobą krzyżują i tworzą nowe odmiany. Zoosnow - pixabay.com
od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl