Orliki – kolorowe kwiaty, których nie lubią ślimaki. Uprawa

Michał Laszczak
Orliki są łatwe w uprawie i ładnie kwitną. Czego chcieć więcej?
Orliki są łatwe w uprawie i ładnie kwitną. Czego chcieć więcej? Katarzyna Laszczak
Orliki to niezwykle wdzięczne rośliny. Ich kwiaty są bardzo dekoracyjne, za to wymagania - małe. Często same się krzyżują i wyrastają w nowych kolorach.

Orliki pospolite i nie tylko

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), to jeden z gatunków orlików, który rośnie między innymi w Polsce. Nie jest wprawdzie bardzo powszechny, ale można go spotkać w dość widnych lasach liściastych i w zaroślach. Kwiaty tego dzikiego orlika przeważnie są fioletowe. Jeśli go napotkamy – nie zrywajmy go, ani nie przenośmy do ogrodu, bo jest on pod ochroną.

Orlik pospolity nie jest jedynym gatunkiem rosnącym dziko. Na terenie Europy, północnej Afryki i Ameryki Północnej występuje ich ok. 120. I to pochodzące od nich mieszańce są ozdobą naszych rabat. Orliki zresztą krzyżują się z dużym upodobaniem, co możemy zauważyć w ogródku. Z nasion rzadko kiedy wyrosną orliki identyczne z macierzystymi.

Zobaczcie zdjęcia orlików

Orliki, czyli kwiaty z ostrogami jak szpony orła

Największą ozdobą orlików są kwiaty. Tworzą je dwa rzędy (okółki) płatków. Zewnętrzny krąg składa się z pięciu płatków, które są spiczasto zakończone. Wewnętrzny okółek również liczy pięć płatków, ale mają one inny kształt. Ich brzegi są półokrągłe, a w kierunku nasady zwężają się w rurkę, a potem przechodzą w wygiętą ostrogę. To od niej pochodzi nazwa orlika, bo kształt ostrogi kojarzy się ze szponami orła.

U odmian uprawnych płatki obu okółków mogą mieć różne kolory, występują także odmiany o pełnych kwiatach (wtedy płatków jest więcej, ale też mają charakterystycznie zróżnicowany kształt).

Kwiaty orlików osadzone są na dość długich łodyżkach, wyrastających z kępy liści.

Liście orlików też są dekoracyjne, ale po przekwitnięciu tracą one swoje walory ozdobne. Dlatego orliki dobrze jest sadzić razem z innymi roślinami (np. tawułkami, żurawkami, funkiami). Orliki są dość wysokie - dorastają do 80-100 cm, ale najczęściej osiągają 60-80 cm.

Jakie wymagania mają orliki

Orliki wymagające nie są. Najlepiej rosną i kwitną w półcieniu, ale odpowiadają im też słoneczne miejsca. Lubią lekko wilgotną ziemię, ale nadmiar wody im szkodzi. Ziemia powinna być próchnicza i przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Nie mają dużego zapotrzebowania na nawóz – wystarczy wiosną zastosować nawóz wieloskładnikowy. Również regularne polewanie nie jest konieczne. Orliki podlewamy w przypadku dłuższej posuchy. Orliki są mrozoodporne i nie wymagają okrycia na zimę.

Orliki mają kwiaty w przeróżnych kolorach i formach. Wynika to m.in. z tego, że bardzo łatwo się ze sobą krzyżują i czasem tworzą fantazyjne formy.
Orliki mają kwiaty w przeróżnych kolorach i formach. Wynika to m.in. z tego, że bardzo łatwo się ze sobą krzyżują i czasem tworzą fantazyjne formy. Stux - pixabay.com

Orliki na rabaty i do wazonów

Orliki kwitną od maja do lipca. Szczególnie dobrze pasują do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Można sadzić je na rabatach, wzdłuż ścieżek, nadają się też na obwódki.

Orliki pięknie wyglądają też w bukietach (zarówno kwiaty, jak i liście) i znakomicie nadają się na kwiat cięty.

UWAGA: orliki są lekko trujące. Ich spożycie może wywołać odurzenie, omdlenie, biegunkę.

Wielką zaletą jest jednak to, że nie tylko my źle znosimy substancje zawarte w tych roślinach. Orlików nie lubią ślimaki. Nie ruszają one nie tylko orlików, ale często też roślin rosnących w ich sąsiedztwie. Jeśli macie problemy ze ślimakami – sadźcie orliki.

Rozmnażamy i odmładzamy orliki

Orliki można rozmnażać dwoma sposobami: przed podział kępy oraz wysiew nasion.

Przez podział kępy orliki rozmnażamy, kiedy przekwitną, czyli w sierpniu. Wykopujemy korzenie, wybieramy dobrze wyglądające fragmenty z młodymi pędami i wsadzamy je do ziemi. Taki zabieg warto wykonać co 4-5 lat, bo orliki nie są długowieczne, a tym sposobem odmłodzimy je. Dzieląc kępy orlików otrzymamy rośliny takie same, jak mieliśmy do tej pory.

Orliki z powodzeniem można też uprawiać z nasion, ale wtedy musimy się liczyć z niespodziankami. Ponieważ orliki łatwo krzyżują się przy zapylaniu, kwiaty wyrosłe z nasion mogą mieć inne kolory niż „pierwotna” roślina. Ale to można potraktować jako dodatkową zaletę i niespodziankę zrobioną przez kwiaty. Nasiona orlików wysiewa się jesienią lub wiosną (można je też podhodować w inspekcie przez lato i wysadzić jesienią). Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, bo najczęściej w pierwszym roku orliki mają tylko liście, a kwitną od drugiego roku po wysiewie.

Orliki z powodzeniem rozsiewają się też same, więc kiedy zaczniemy je uprawiać, zwracajmy uwagę (np. przy pieleniu rabat), czy gdzieś się nie pojawiły. Wtedy możemy je przesadzić w wybrane miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl