Jak uprawiać bugenwillę w doniczce? To pnącze przepięknie kwitnie! Poznaj jego wymagania i zasady uprawy

Katarzyna Józefowicz
Bugenwille to dekoracyjne pnącza - krzewią się bujnie w klimacie śródziemnomorskim, ale w Polsce można uprawiać je w pojemnikach.
Bugenwille to dekoracyjne pnącza - krzewią się bujnie w klimacie śródziemnomorskim, ale w Polsce można uprawiać je w pojemnikach. Katarzyna Laszczak
Bugenwilla jest niezwykle dekoracyjnym pnączem. W polskich warunkach można uprawiać ją w doniczkach. Radzimy, jak o nią zadbać przez cały rok, by cieszyć się jej kwiatami.

Spis treści

Bugenwilla to dekoracyjne i kolorowe pnącze

Do niedawna bugenwilla (kącicierń) była w Polsce rośliną niezwykle rzadką i mało znaną. Jej piękne kwiaty mogliśmy podziwiać jedynie w ogrodach botanicznych, w palmiarniach lub na filmach z ciepłych krajów, gdzie pnącze pokrywało ściany domów i ogrodzenia.

Co ciekawe, wspaniałe, ciemno różowe lub amarantowe kwiaty bugenwilli, tak naprawdę kwiatami wcale nie są, a jedynie liśćmi przykwiatowymi, okrywającymi niepozorne i drobne kwiaty właściwe. Nie zmienia to jednak faktu, że ich niezwykła uroda wzbudza zachwyt każdego, kto ma okazję je oglądać. Trudno się więc dziwić, że każdy miłośnik kwiatów chciałby móc uprawiać tę wspaniałą roślinę i cieszyć się jej urodą przez całe lato.

Od kilku lat jest to już możliwe także w Polsce, gdyż wiosną można kupić młode, kwitnące egzemplarze bugenwilli w każdym większym centrum ogrodniczym. Najczęściej uprawianymi gatunkami są: bugenwilla okazała (Bougainvillea spectabilis), bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra) i mieszańce o kwiatach w kolorze pomarańczowym, fioletowym, czerwonym, białym i żółtym lub o pstrych liściach, ale do rodzaju zalicza się także kilka innych gatunków.

Prawdziwy kwiat bugenwilli to białe maleństwo. Znacznie bardziej okazale wyglądają kolorowe tzw. liście przykwiatowe.
Prawdziwy kwiat bugenwilli to białe maleństwo. Znacznie bardziej okazale wyglądają kolorowe tzw. liście przykwiatowe. Katarzyna Laszczak

Uprawa bugenwilli. Jakie wymagania ma ta roślina?

Roślina w naturze dorasta do ok. 4 - 6 m, ale w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 2 - 3 m wysokości. Pnącze rośnie jednak dość szybko, dlatego wymaga podpór lub owijania giętkich pędów wokół drabinek. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, bugenwilla ma dość wysokie wymagania, dlatego jeśli chcemy cieszyć się rośliną przez kilka lat, musimy zadbać o nią wyjątkowo troskliwie.

Przede wszystkim powinniśmy przeznaczyć dla niej stanowisko ciepłe i słoneczne, gdyż od marca do września roślina oczekuje co najmniej pokojowej temperatury oraz bardzo dużo słońca. Oto, jak zadbać o bugenwillę przez cały rok.

Bugenwilla w towarzystwie milinu wygląda pięknie. Niestety w Polsce tylko milin może rosnąć przez cały rok w gruncie.
Bugenwilla w towarzystwie milinu wygląda pięknie. Niestety w Polsce tylko milin może rosnąć przez cały rok w gruncie. Katarzyna Laszczak

Pielęgnacja bugenwilli

W sezonie bugenwilla wymaga częstego podlewania, a nawet zraszania, gdyż lubi wilgotne podłoże i powietrze. Od marca do końca lipca roślina oczekuje też systematycznego zasilania nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla pnączy lub roślin kwitnących (np. Target nawóz do powojników i pnączy, Florovit nawóz do powojników i innych kwitnących pnączy). Roślina może pozostawać na powietrzu do jesieni (wrzesień-październik), ale jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków, trzeba ją z powrotem przenieść do mieszkania.

Zimę (listopad-luty) bugenwilla powinna spędzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 8-12°C, gdzie przejdzie w stan spoczynku, niezbędny do obfitego kwitnienia. W okresie spoczynku roślinę podlewamy bardzo umiarkowanie, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia bryły korzeniowej.

Od marca do maja, bugenwillę przenosimy w cieplejsze miejsce, np. do mieszkania, ustawiając ją w bardzo widnym miejscu. Nie może być to jednak południowe okno, gdyż promienie padające przez szybę mogłyby poparzyć jej liście. Zaczynamy ją też częściej podlewać. W drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, pnącze można wystawić na balkon lub taras, wybierając dla niego miejsce ciepłe, słoneczne i zaciszne.

Przycinanie, przesadzanie bugenwilli

Wczesną wiosną (luty/marzec) pnącze mocno przycinamy, skracając jego pędy nawet o 2/3 długości (pozostawiamy tylko kilka centymetrów ubiegłorocznych przyrostów), a następnie przenosimy do cieplejszego miejsca i zwiększamy podlewanie. Kiedy roślina zacznie rozwijać liście i wypuszczać młode pędy, warto ją też przesadzić.

Doniczka nie musi być większa, gdyż pnącze lepiej czuje się w ciaśniejszym pojemniku, jednak ważna jest wymiana zużytego podłoża na świeże, gdyż ze względu na obfite kwitnienie, bugenwilla ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Rozmnażamy bugenwillę

Pnącze można też rozmnażać, pozyskując sadzonki z kilkunastocentymetrowych odcinków półzdrewniałych pędów bocznych, pobieranych pod koniec okresu spoczynku (luty-marzec) lub sadzonek pędowych zielnych pozyskiwanych latem. Po pobraniu sadzonek, zanurza się ich końce w ukorzeniaczu, umieszcza w wilgotnym podłożu (torf + piasek) i przechowuje w widnym miejscu o temperaturze ok. 25°C.

Po około 1-1,5 miesiąca, ukorzenione sadzonki przenosi się do doniczek wypełnionych żyzną ziemią kwiatową o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH i systematycznie podlewa. Pierwsze nawożenie młodych sadzonek przeprowadza się po ok.3-4 tygodniach od posadzenia.

Bugenwille mają przeróżne kolory. Mogą się też różnić kształtem liści przykwiatkowych. Są także odmiany pełne.
Bugenwille mają przeróżne kolory. Mogą się też różnić kształtem liści przykwiatkowych. Są także odmiany pełne. Katarzyna Laszczak

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

 

 

 

                                                                                               

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl