Jesienią gleba wymaga odżywienia. Nawożenie organiczne, np. obornikiem lub kompostem, wzbogaca ją w składniki odżywcze, przygotowując na zimę i kolejny sezon wegetacyjny. Dobrym wyborem będą produkty odpowiadające na potrzeby pokarmowe roślin w tym okresie, zwiększające odporność na warunki stresowe i wymarzanie. Do tego świetnie sprawdzą się nawozy stworzone specjalnie z myślą o jesiennym nawożeniu. W ofercie ANDRO można znaleźć:
Ochrona roślin przed zimnem – niezbędne akcesoria
Wiele roślin, takich jak róże, trawy ozdobne czy młode drzewa, jest szczególnie narażonych na przymrozki. Zabezpieczenie ich agrowłókniną okrywową to najlepsze, co można zrobić, aby zapewnić im ochronę przed chłodem.
W prognozie pogody widzisz ostrzeżenia przed przymrozkami i dopiero wtedy szukasz w pośpiechu agrowłókniny okrywowej? Odwróć sytuację! Niech to agrowłóknina czeka u Ciebie na przymrozki!
Skorzystaj z naszej promocji na agrowłókniny okrywowe P-23 i P-30, którą przedłużamy do 15 listopada 2024 r., i ciesz się cenami z zeszłego sezonu! Przy zamówieniu wpisz kod „Jesień” i zyskaj 5% Zima i tak przyjdzie, a Ty zaoszczędzisz sobie stresu.
Z pewnością przydatne okażą się też kaptury zimowe oraz rękawy ochronne:
Rękawy ochronne są idealne do osłaniania m.in. kwiatów, krzewów, pni drzew oraz drzewek wieloletnich, które w zimie są narażone na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez wiatr i mrozy. Wykonane z wytrzymałych i lekkich materiałów, takich jak agrowłóknina, doskonale chronią przed zimowymi przymrozkami i działaniem wiatru. Otulina utworzona z materiału zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz poziomu wilgoci, co skutkuje prawidłową wegetacją roślin. Produkty z oferty ANDRO wyróżnia dodatek stabilizatora UV, który zapewnia długotrwałą żywotność produktu oraz możliwość jego wielokrotnego użytku.
Kaptury zimowe są idealne dla większych roślin, takich jak hortensje, róże, winorośle czy iglaki. Wyroby te chronią zarówno przed niskimi temperaturami, wiatrem, jak i nadmiernym słońcem, które w mroźne dni może powodować uszkodzenia roślin. Struktura materiału zapewnia wentylację powietrza oraz częściowe przepuszczanie wilgoci i światła. W naszej ofercie znajdują się kaptury o różnych rozmiarach – bez trudu uda się je dopasować do konkretnego zastosowania!
Jesienna pielęgnacja trawnika
Należy pamiętać, że czas na ostatnie koszenie trawnika już minął (najlepiej było je wykonać we wrześniu)! W październiku dobrze zrobimy, skupiając się na innych zabiegach, takich jak usunięcie opadłych liści czy nawożenie. Sięgnijmy po nawozy bogate w fosfor i potas, które wzmacniają korzenie trawy przed zimą. Regularne podlewanie trawnika, np. co drugi dzień (w zależności od warunków atmosferycznych), pomoże mu zregenerować się po lecie. Trzeba jednak pamiętać o umiarze w dawkowaniu wody, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów.
Walka z chwastami jest równie ważna – ich usunięcie teraz, zanim wzmocnią system korzeniowy, ułatwi utrzymanie czystego trawnika wiosną.
Przed nadejściem zimy można także przeprowadzić aerację (napowietrzanie gleby) czy wertykulację (usunięcie obumarłych części trawy). Pierwszy zabieg spulchnia podłoże i poprawia jego strukturę, drugi za to poprawia przepływ wody. Należy pamiętać, że aerację wykonuje się po wertykulacji, nie na odwrót!
Przesadzanie roślin
Przy okazji nadchodzących mrozów warto zrewidować, jakie rośliny uprawiamy w naszych ogrodach. Byliny i rośliny cebulowe, takie jak dalie, begonie czy mieczyki, które nie przetrwają zimy w gruncie, muszą zostać wykopane przed nadejściem mrozów. Kłącza, bulwy i cebule należy delikatnie osuszyć, oczyścić, a następnie przechować do wiosny w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu o temperaturze 5–10°C.