Każdy, komu wydaje się, że trawa to tylko trawa i poza koszeniem niczego więcej nie potrzebuje, jest w dużym błędzie. Trawa tworząca murawę ma bardzo trudne warunki do wzrostu i rozwoju. Doskwiera jej nie tylko duże zagęszczenie i zwiększone ryzyko pojawienia się chorób, ale też szybkie wyjaławianie się gleby ze składników odżywczych.
Dlatego też z tych i wielu innych powodów trawnik wymaga bardzo starannej pielęgnacji, inaczej szybko zaczynie sprawiać problemy. Na jego powierzchni pojawiają się bure lub żółte plamy, a trawa zacznie zamierać i wysychać, pozostawiając po sobie puste place.
Ważne prawidłowe nawożenie trawnika
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na kondycję trawy jest także jej nawożenie (najlepiej nawozami przeznaczonymi dla trawników). Zabieg przeprowadzamy wiosną i powtarzamy kilka razy w sezonie (zgodnie z zaleceniami producenta nawozu).
Ponieważ nawozy do trawników zawierają azot, ostatnią ich dawkę stosujemy najpóźniej na początku sierpnia, inaczej trawa nie będzie mogła właściwe przygotować się do zimy.
W drugiej połowie lata i jesienią, trawnikowi przyda się natomiast nawóz jesienny, pozbawiony azotu i zawierający składniki wzmacniające odporność trawy. Odpowiednie nawożenie poprawi kondycję trawy i jest ważne w profilaktyce chorób, takich jak pleśń śniegowa.
Żółte plamy na trawniku jako skutek działania nawozu
Czasami za plamy na trawniku mogą odpowiadać również błędy w nawożeniu. Zbyt wysokie stężenie nawozu lub jego nierównomierne rozsypanie na trawniku, spowoduje spalenie i obumarcie roślin, po których pozostaną wyschnięte place. W takiej sytuacji trawnik należy solidnie podlać i poczekać z kolejnym nawożeniem do czasu, aż trawa się zregeneruje.
Uwaga na szkodniki
Puste place na trawniku mogą być też oznaką żerowania w glebie szkodników, odżywiających się korzeniami roślin (np. pędraki, rolnice). Jeśli podejrzewamy ich obecność, podważmy darń w miejscu plamy i wykopmy niewielki otwór. Kiedy znajdziemy tam szkodnika, rozpocznijmy z nim walkę, zanim zdąży wyrządzić nieodwracalne szkody.
Na początek warto zdecydować się na preparaty biologiczne, które zawierają szkodliwe dla larw mikroorganizmy takie jak nicienie czy bakterie (np. Nemasys G, LARVANEM 50 lub P-Drakol na trawniki Target), a dopiero gdy nie pomogą, zdecydować się na środki chemiczne. Warto też użyć nawozów wzmacniających uszkodzoną trawę np. Pokon Nawóz Do Trawników Stop Pędraki.
Pleśń śniegowa – groźna choroba trawnika
Jedną z przyczyn powstawania plam na trawniku jest także popularna choroba grzybowa trawników, czyli pleśń śniegowa. Jej objawami są widoczne wczesną wiosną na powierzchni trawnika plamy, pokryte gęstą, watowatą, białą lub lekko różową pleśnią. Trawa pod włóknistym nalotem żółknie, brunatnieje i zamiera, pozostawiając po sobie puste place.
Choroba może zniszczyć nam niemal cały trawnik, dlatego warto wiedzieć, jak z nią walczyć. Wilgoć, brak przewiewu, dużo martwej materii organicznej i utrzymująca się pod śniegiem podwyższona temperatura, to idealne warunki do rozwoju grzybów. Dla zdrowego, silnego i zadbanego trawnika nie stanowią dużego zagrożenia, ale osłabiona, przenawożona, zaniedbana lub deptana zimą trawa jest dla nich doskonałą pożywką.
W walce z pleśnią śniegową dużą rolę odgrywa profilaktyka i właściwa pielęgnacja trawnika. Przez cały sezon trawę należy systematycznie kosić, nawozić i podlewać, natomiast późną jesienią krótko przystrzyc i zgrabić z jej powierzchni opadłe liście. Zimą trzeba też unikać chodzenia po trawniku pokrytym śniegiem.
Kiedy jednak mimo naszych starań pleśń śniegowa pojawi się na trawniku, trzeba będzie podjąć działania naprawcze, polegające na usunięciu z jego powierzchni porażonych połaci chorej trawy wraz z kilkucentymetrową warstwą ziemi, wypełnieniu ubytku świeżym podłożem i obsianiu go trawą regeneracyjną. Cały trawnik warto też opryskać grzybobójczym biopreparatem - Polyversum WP na trawniki.
Inne choroby trawnika
Powodem pojawienia się na trawniku zasychających plam może być jednak nie tylko pleśń śniegowa, ale też inne choroby grzybowe, spowodowane zwykle niewłaściwą pielęgnacją lub złym stanowiskiem (np. żółta plamistość trawników, brunatna plamistość traw, antraknoza traw, czerwona nitkowatość traw).