Jak zaprojektować ogród samemu? O tych rzeczach musisz pamiętać

Partnerem cyklu jest Karcher
Materiał własny Producenta
Planowanie ogrodu – dlaczego warto?

Zakładając ogród, często popełniamy podstawowy błąd – nie planujemy wcześniej, jak dokładnie ma wyglądać to miejsce, jakie funkcje ma spełniać itp. Wykonanie projektu rozwiązuje wiele późniejszych problemów. Jest bowiem podstawą dla prac wykonawczych. Pozwala także przewidzieć poszczególne etapy zakładania ogrodu. Dzięki planowaniu unikniemy niepotrzebnych działań i kosztów. Wykonanie projektu ogrodu pozwala uzyskać oczekiwane efekty, wyeliminować wiele błędów i zoptymalizować nakłady finansowe.

Nie musimy jednak od razu udawać się do architekta krajobrazu. Ogród możemy zaplanować samodzielnie. To daje naprawdę wiele satysfakcji i jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Wystarczy poszukać inspiracji w Internecie, poczytać trochę fachowej literatury i poznać podstawowe zasady projektowania ogrodów.

Jak zaprojektować ogród przed domem? Planowanie ogrodu krok po kroku

Planowanie ogrodu to wieloetapowy proces, do którego warto się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć działkę, a następnie wykonać rysunek. W trakcie przygotowywania projektu należy też uwzględnić podstawowe zasady. Podobnie, jak przy wyborze roślin do ogrodu.

Czytaj więcej: Planowanie ogrodu – zasady, błędy, porady

Jak zaprojektować ogród samemu? O tych rzeczach musisz pamiętać
Materiał własny Producenta

Jak wykonać projekt ogrodu?

Zanim wykonamy projekt ogrodu, musimy dokładnie zmierzyć działkę. Następnie tworzymy mapkę, na której zaznaczamy:

 • budynki,
 • ogrodzenie,
 • roślinność,
 • inne obiekty,
 • przebieg instalacji elektrycznej, gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej,
 • także kierunki świata,
 • spadki terenu,
 • większe obiekty sąsiadujące z działką, które mogą mieć wpływ na jej zacienienie lub wygląd.

Projekt warto wykonać w skali, np. 1:100, gdzie 1 cm na mapie odpowiada 1 m w rzeczywistości. Pomoże to sprawnie zagospodarować przestrzeń. Unikniemy też problemów przy wdrażaniu projektu i zyskamy pewność, że wszystkie zaplanowane elementy się zmieszczą w ogrodzie.

W kolejnym etapie przechodzimy do planowania tego, jak będzie wyglądał nasz ogród i jakie będzie pełnił funkcje. Warto przy tym uwzględnić styl. Ogród powinien współgrać ze stylistyką domu i być w naszym guście. Bardzo ważne jest również wyznaczenie stref. Przyjmuje się, że w każdym ogrodzie powinny być trzy:

 • strefa reprezentacyjna – np. rabaty dekoracyjne,
 • strefa wypoczynkowa – wypoczynek bierny (taras z meblami ogrodowymi, hamak, miejsce na grilla itp.) i aktywny (plac zabaw dla dzieci, boisko),
 • strefa gospodarcza – np. warzywnik, kompostownik, miejsce na śmietniki czy przechowywanie drewna kominkowego, garaż, domek na narzędzia itp.

Czytaj także: Jak zaprojektować ogród owocowy?

Na projekt najpierw nanosimy duże obiekty i elementy architektury, np. altanki, domki na narzędzia, place zabaw, oczka wodne. Następnie uwzględniamy rodzaj nawierzchni, a na końcu roślinność.

Projektując ogród, pamiętajmy także, że wymaga on pielęgnacji. Warto zatem wziąć pod uwagę, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o rośliny czy zabiegi porządkowe.

Jak zaprojektować ogród samemu? O tych rzeczach musisz pamiętać
Materiał własny Producenta

Jak dobrać rośliny do ogrodu i zaplanować nasadzenia?

Rośliny w ogrodzie to jeden z kluczowych elementów. Przy ich wyborze trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Należą do nich:

 • rodzaj gleby,
 • warunki stanowiskowe,
 • docelowe rozmiary roślin,
 • wymagania pielęgnacyjne,
 • walory estetyczne.

Rośliny do ogrodu powinniśmy dobrać do rodzaju gleby, która dominuje na naszej działce. Jedne gatunki dobrze rosną w podłożu piaszczystym, a inne w gliniastym. Większość roślin preferuje ziemię bogatą w próchnicę. Warto także sprawdzić odczyn pH gleby. Odczyn 5,5–4,5 jest odpowiedni dla gatunków kwasolubnych, zaś pH 6,5–7,5 dla zasadolubnych. Podłoże obojętne (pH 6-7) jest natomiast korzystne dla większości roślin.

Każda roślina ma swoje wymagania stanowiskowe, które warunkują prawidłowy rozwój. Im lepiej dopasujemy gatunki do naszego ogrodu, tym mniej pielęgnacji będą wymagać i zdrowiej rosnąć. Warto zatem wybrać rośliny, uwzględniając nasłonecznienie, narażenie na wiatr czy wilgotność gleby. Pamiętajmy, że głównym powodem niepowodzenia w uprawie jest źle dobrane stanowisko.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze roślin do ogrodu, jest ich docelowy wygląd i rozmiar. Sadząc małe okazy, trzeba przemyśleć ich lokalizację. Z biegiem czasu urosną. Dlatego np. drzew nie należy sadzić blisko budynków. Każda roślina powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od innych, by mogły się swobodnie rozrastać.

Wszystkie rośliny wymagają pielęgnacji, ale niektóre gatunki są w tym zakresie bardziej wymagające. Jeżeli nie dysponujemy dużą ilością wolnego czasu lub naszym hobby nie jest dbanie o kwiaty, wybierzmy gatunki mniej kłopotliwe w uprawie.

Ostatnim kryterium, jakim powinniśmy się sugerować, są walory estetyczne roślin. Tymczasem często to właśnie wygląd przekonuje nas do zakupu. Zamiast dobrać rośliny do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie, ulegamy i decydujemy się na okazy, które nam się podobają. To bardzo częsty błąd, który zwykle kończy się niepowodzeniem w uprawie.

Aby uniknąć niepowodzeń podczas projektowania ogrodu i wyboru roślin, warto przestrzegać kilku zasad.

 • Zachowajmy proporcje i równowagę. Do małego ogrodu nie wybierajmy zbyt dużej ilości roślin i innych elementów, ponieważ wprowadza to chaos oraz jest przytłaczające. Nadmiar gatunków na małej przestrzeni tworzy efekt bałaganu.
 • Rośliny sadźmy piętrami w kolejności: trawnik, rośliny jednoroczne i dwuletnie, byliny, krzewy oraz drzewa. Duże okazy posadzone na osi widokowej optycznie pomniejszają ogród, zamykają przestrzeń i zakłócają widok.
 • Szkielet ogrodu stanowią drzewa i krzewy wieloletnie. Dlatego podczas projektowania ogrodu należy uwzględnić rośliny rosnące już na działce.
 • Rośliny dobierajmy tak, aby ogród przez cały rok wyglądał atrakcyjnie. Warto postawić na gatunki zimozielone oraz zrzucające liście. Decydując się na kwiaty, najlepiej wybrać takie, które kwitną w różnych okresach.

Dobrze dobrane do ogrodu i naszych oczekiwań gatunki roślin to gwarancja ich prawidłowego wzrostu przy minimalnym nakładzie pracy.

Najczęściej popełniane błędy przy planowaniu ogrodu

Planując samodzielnie ogród, możemy nieświadomie popełnić różnego rodzaju błędy. Wynika to często z braku specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto pamiętać, że:

 • zarówno nadmiar roślin, jak i ich niedostateczna ilość nie są pożądanym rozwiązaniem,
 • sadzenie wielu różnych gatunków roślin, a zwłaszcza po jednej sztuce wprowadza chaos,
 • nadmiar kontrastów, np. wiele kolorowych roślin daje wrażenie bałaganu,
 • brak drzew sprawia, że kompozycje ogrodowe są niepełne, a w ogrodzie nie ma miejsc osłoniętych od słońca,
 • pominięcie systemu automatycznego nawadniania i instalacji oświetlenia na etapie projektu komplikuje późniejsze prace,
 • ogród wymaga pielęgnacji i do każdego jego zakątka oraz rabaty powinien być swobodny dostęp.

Dobrze zaplanowany ogród jest zarówno atrakcyjny pod względem wizualnym, jak i funkcjonalny i łatwy w pielęgnacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl