Jarzmianka większa. Uprawa, pielęgnacja, odmiany tej byliny

Katarzyna Józefowicz
Jarzmianka jest ładną byliną, która może rosnąć i w półcieniu, i słońcu.
Jarzmianka jest ładną byliną, która może rosnąć i w półcieniu, i słońcu. tlc designstudio - pixabay.com
Jarzmianka większa jest wieloletnia i ładnie kwitnie. Podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie.

Jeśli posiadamy w ogrodzie cienisty zakątek, z którym nie bardzo wiemy co zrobić, jarzmianka większa (Astrantia major) powinna pomóc nam rozwiązać problem.

Jak wygląda i kwitnie jarzmianka

Jarzmianka idealnie nadaje się na zacienione, wilgotne rabaty, które przez cały sezon zdobi atrakcyjnymi, odziomkowymi, dużymi, głęboko powcinanymi, osadzonymi na długich ogonkach liśćmi.

Jarzmianka zakwita wczesnym latem (czerwiec-lipiec, czasem powtarza kwitnienie pod koniec lata). Ma urokliwe, półokrągłe, puszyste kwiatostany, otoczone u podstawy wąskimi podkwiatkami (okrywami), które przypominają wydłużone płatki. W czasie kwitnienia roślina dorasta do ok. 60-90 cm wysokości, ale ma subtelny, ażurowy wygląd.

Ciekawe odmiany jarzmianki

Czysty gatunek jarzmianki rzadko bywa jednak uprawiany w ogrodach (częściej spotyka się go w stanie naturalnym na łąkach i polanach), gdyż dużo bardziej atrakcyjne są jego liczne odmiany ozdobne, różniące się głównie wysokością oraz wielkością i barwą kwiatów. Do ciekawszych należą m.in.

  • ciemnoczerwona „Ruby Wedding”,
  • biała „Snow Star”,
  • ciemnoróżowa „Primadonna”,
  • czerwono-bordowa „Moulin Rouge”,
  • jasnoróżowa „Roma”,
  • jasnoróżowa z biało obrzeżonymi liśćmi „Sunningdale Variegated”
  • ciemnoróżowa z pstrymi liśćmi „Star of Magic”.

Z jakimi roślinami posadzić jarzmiankę

Jarzmianka większa w ogrodzie z powodzeniem może tworzyć atrakcyjne kompozycje z innymi roślinami cieniolubnymi, gdyż dobrze wygląda w towarzystwie funkii, bruner wielkolistnych, hortensji, żurawek, bergenii czy paproci.

Ładnie komponuje się też z roślinami preferującymi widniejsze stanowiska jak np. przywrotnik, mikołajek, pysznogłówka, szałwia, naparstnica czy bodziszek, wtedy jednak musi mieć zapewnione stale wilgotne podłoże (więcej światła potrzebują szczególnie odmiany jarzmianki o pstrych liściach).

Roślina doskonale wygląda także w jednogatunkowych grupach na tle trawnika, ogrodzenia lub ściany domu.Wyższe odmiany nadają się też na kwiat cięty i do suszenia, a niższe do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Jarzmianka jest dość wysoka, ale ma delikatny i ażurowy wygląd.
Jarzmianka jest dość wysoka, ale ma delikatny i ażurowy wygląd. Katarzyna Laszczak

Uprawa jarzmianki

Jarzmianka większa to jednak roślina nie tylko bardzo atrakcyjna i pięknie kwitnąca, ale też łatwa w uprawie, dlatego nawet początkujący ogrodnicy nie powinni mieć z nią większych problemów. O ile tylko ma zapewnione półcieniste stanowisko i żyzną, próchniczą, stale wilgotną, ale przepuszczalną glebę, dobrze się rozwija i rozrasta, z roku na rok tworząc coraz ładniejszą, gęstą kępę.

Roślina zniesie też bardziej słoneczne stanowiska, ale tylko wtedy, gdy będzie miała zapewnione stale wilgotne podłoże (nie służy jej jednak woda stagnująca w pobliżu korzeni).

Odporność na mróz, choroby oraz nawożenie jarzmianki

Jarzmianka w naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporna, dlatego nie wymaga zimowego okrycia, z wyjątkiem młodych roślin, które przed pierwszą zimą warto osłonić gałązkami stroiszu. Rzadko też pada ofiarą chorób i szkodników, dlatego nie potrzebuje ochrony chemicznej.

Przyda się jej natomiast nawożenie w sezonem wegetacyjnym nawozami wieloskładnikowymi (nawożenie nawozami zawierającymi azot należy zakończyć najpóźniej w połowie lipca). Roślina będzie też wdzięczna za ściółkowanie podłoża np. torfem lub korą, które ograniczą parowanie wody i rozwój chwastów.

Jak rozmnażać jarzmiankę

Rozmnażanie jarzmianki, podobnie jak jej uprawa, także nie jest szczególnie trudne. Rośliny można pozyskać z siewu nasion zaraz po zbiorze (łatwo tracą zdolność kiełkowania) lub przez podział dorosłych egzemplarzy.

Pierwszy sposób jest bardzo efektywny, ale rośliny otrzymane z siewek mogą nie powtórzyć cech odmianowych, dlatego jeśli zależy nam na ich zachowaniu, lepiej pozyskajmy młode rośliny dzieląc rozrośnięte egzemplarze mateczne wiosną lub jesienią.

Sadzonki możemy także kupić u producenta lub w sklepie ogrodniczym i wysadzić je do gruntu wczesną wiosną (marzec/kwiecień).

Sprawdź: Jak uprawiać sasanki w ogrodzie

Dlaczego warto ścinać przekwitłe kwiaty jarzmianki

Uprawiając jarzmiankę warto też pamiętać, że roślina lubi dawać obfity samosiew, dlatego w sprzyjających warunkach może stać się inwazyjna. Aby uniknąć jej niekontrolowanego rozprzestrzeniania się po ogrodzie, powinniśmy ścinać przekwitające kwiatostany, zanim zawiążą zawiązać i rozsiać nasiona. Taki zabieg nie tylko pomoże ograniczyć samosiew, ale też będzie sprzyjał powtórnemu kwitnieniu roślin w drugiej połowie lata. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl