Tytoń ozdobny. Jak uprawiać te kwiaty w ogrodzie i na balkonie

Katarzyna Józefowicz
Tytonie ozdobne są jednoroczne. Pięknie kwitną i mają kwiaty w przeróżnych kolorach.
Tytonie ozdobne są jednoroczne. Pięknie kwitną i mają kwiaty w przeróżnych kolorach. Katarzyna Laszczak
Jako rośliny ozdobne uprawia się przede wszystkim tytoń oskrzydlony i tytoń Sandera. Przedstawiamy te rośliny i piszemy, jakie warunki trzeba im zapewnić, żeby dobrze rosły i kwitły.

Tytoń kojarzy jest głównie z niezdrową używką, jednak roślina posiada też bardziej przyjazne oblicze. Rodzaj, do którego należy, liczy sobie ponad 70 gatunków, wśród których znajdziemy nie tylko rośliny wykorzystywane w przemyśle tytoniowym, ale też gatunki ozdobne. Zalicza się do nich m.in. tytoń oskrzydlony i tytoń Sandera.

Tytoń oskrzydlony – wysoki i pachnący

Tytoń oskrzydlony (tytoń perski Nicotiana alata) jest silnie rosnącą, wysoką na ok. 80-150 cm rośliną jednoroczną. Wytwarza sztywne, cieknie, rozgałęzione pędy i duże, szerokie, lancetowate, liczne u podstawy, rzadsze w górnej części pędu liście, pokryte lepkimi włoskami. Pokrój rośliny jest luźny i trochę nieporządny, a pędy wyższych odmian lubią się pokładać, dlatego czasami wymagają podpór lub podwiązywania.

Przez całe lato (lipiec-wrzesień/październik) na szczytach pędów rozwijają się dość duże kwiaty ze zrośniętą w długą rurkę koroną i pięcioma płasko rozłożonymi płatkami. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, kremowe, różowe, czerwone, bordowe lub fioletowe (nasiona roślin dostępne są zwykle w postaci mieszanki odmian).

Oprócz tego, że na roślinie wyglądają atrakcyjnie, wieczorami roztaczają wokół siebie intensywny i niezwykle piękny zapach, dlatego powinny być uprawiane w pobliżu kącika wypoczynkowego, tarasu lub okien domu. Niestety, wadą roślin jest zamykanie się płatków w czasie dni pochmurnych i deszczowych, a czasem też bez względu na pogodę w ciągu dnia (otwierają się wieczorem). Tytoń oskrzydlony najlepiej prezentuje się na rabatach bylinowych lub w grupach, gdzie ze względu na znaczną wysokość powinien stanowić górne piętro kompozycji.

Jak wygląda tytoń Sandera

Inaczej prezentuje się tytoń Sandera (Nicotiana × sanderae). Wprawdzie też jest rośliną jednoroczną, posiadającą sztywne, owłosione, lepkie pędy, duże, szerokie, pokryte lepkimi włoskami liście i identyczne jak u poprzedniego gatunku kwiaty, ale tworzy dużo bardziej zwarty i gęsty pokrój oraz osiąga mniejsze rozmiary (wys. ok. 30-40 cm). Kwiaty tytoniu Sandera nie pachną, za to na pędach pojawiają się niezwykle licznie (bardziej obficie niż u tytoniu oskrzydlonego) i przez cały dzień pozostają otwarte.

Tytoń Sandera doskonale nadają się do uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach, gdzie najlepiej prezentują się jako solitery. Jeśli pojemnik jest duży, mogą im też towarzyszyć inne rośliny sezonowe, takie jak werbeny, petunie czy kocanki włochate.

Tytoń Sandera ma zwarty pokrój i tworzy bardzo dużo kwiatów.
Tytoń Sandera ma zwarty pokrój i tworzy bardzo dużo kwiatów. Katarzyna Laszczak

Ze względu na dużą dekoracyjność i zwarty pokrój, roślina doskonale nadaje się też do uprawy w ogrodzie, gdzie może być wykorzystana na obwódki rabat lub ścieżek. Może także tworzyć efektowną, kolorową plamę na tle trawnika (np. kolorową wyspę kwiatową). Nadaje się też do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, gdyż dobrze wygląda w towarzystwie aksamitek, heliotropów, werben, żeniszków czy szałwii.

Jak uprawiać tytoń oskrzydlony i Sandera

Uprawa obu gatunków jest podobna i niezbyt trudna, ale jeśli rośliny mają ładnie się prezentować przez cały sezon, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Oba tytonie wymagają przede wszystkim dużo słońca, ciepła i wilgoci. W cieniu kwitną słabo, wyciągają się i tworzą więcej liści niż kwiatów, a podczas suszy niemal natychmiast więdną.

Rośliny mają też dość duże wymagania pokarmowe, gdyż intensywne i długie kwitnienie mocno je wyczerpuje. Z tego względu pod ich uprawę należy przeznaczyć żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże oraz ciepłe, słoneczne stanowisko.

W sezonie należy też systematycznie zasilać tytonie nawozami dla roślin kwitnących, a w okresach bezdeszczowych koniecznie nawadniać. Wysokie odmiany tytoniu oskrzydlonego mogą też potrzebować podwiązywania, aby zachować wzniesiony pokrój.

Jak rozmnażać tytonie ozdobne

Tytonie ozdobne dość łatwo się rozmnaża. Ich nasiona należy wysiać w inspekcie na przełomie marca i kwietnia, siewki przepikować, a młode rośliny wysadzić do gruntu w połowie maja. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego rozmnażania tytoniu, wiosną możemy kupić jego sadzonki na targu lub w centrum ogrodniczym.

Tytonie dają też obfity samosiew, dlatego raz posadzone w ogrodzie, pozostaną w nim na długo.

Oprócz dwóch najpopularniejszych gatunków, w ogrodach można też czasem spotkać inne tytonie, które jednak mogą mieć też nieco inny wygląd i wymagania (np. tytoń leśny).

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie