Jaskier azjatycki ma kwiaty jak kolorowe pompony. Wiosną zachwyci na balkonie i w ogrodzie. Sprawdź, jak o niego zadbać, żeby długo kwitł

Katarzyna Józefowicz
Jaskry azjatyckie najwygodniej uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach, ale można je także sadzić w ogrodach.
Jaskry azjatyckie najwygodniej uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach, ale można je także sadzić w ogrodach. Katarzyna Laszczak
Piękne i kolorowe jaskry azjatyckie to kwiaty, które zachwycają urodą. Można je kupić już kwitnące wiosną, a posadzić i na balkonie, i w ogrodzie. Jednak jeśli chcemy, żeby były trwałe, musimy nieco o nie zadbać. Sprawdź, co lubią jaskry azjatyckie, czy są wieloletnie, jak o nie dbać i co trzeba zrobić, gdy przekwitną.

Jaskry azjatyckie – kwiaty jak kolorowe pompony

Jaskry azjatyckie mają duże, często pełne kwiaty, które przypominają wspaniałe róże i w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, bordowe lub dwukolorowe. Ich urodę podkreślają oryginalne, zielone, pierzaste liście, podobne nieco do liści pietruszki. Do uprawy w mieszkaniu rośliny raczej się nie nadają, gdyż lubią chłód i świeże powietrze, ale z powodzeniem mogą stać się wiosenną ozdobą balkonu, tarasu lub ogrodu.

Wprawdzie kwiaty jaskrów azjatyckich (Ranunculus asiaticus) czystego gatunku nie są szczególnie okazałe i atrakcyjne (przypominają kwiaty zwykłych pełników europejskich), ale rośliny oferowane przez handlowców to przede wszystkim odmiany ozdobne.

Czego jaskry nie lubią?

Niestety, bajecznie kolorowe jaskry są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale też dość wymagające i trudne w uprawie. Postawione w zbyt ciepłym lub niedoświetlonym miejscu, szybko zaczynają żółknąć, zasuszać pąki kwiatowe i tracić urodę. Równie gwałtownie reagują na przesuszone lub zbyt mokre podłoże, dlatego jeśli chcemy przez dłuższy czas cieszyć się ich urodą, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Jak uprawiać jaskry azjatyckie na balkonie lub tarasie?

Jaskry azjatyckie najczęściej uprawia się w doniczkach na balkonach i tarasach, ale można je również sadzić w ogrodzie. Na rynku pojawiają się bardzo wcześnie, bo od lutego do kwietnia (w doniczkach), ale uprawiane w ogrodzie kwitną znacznie później (maj-czerwiec). Jeśli zdecydujemy się na zakup roślin doniczkowych, powinniśmy zapewnić im widne, niezbyt ciepłe stanowisko, najlepiej na balkonie lub tarasie.

Ponieważ jednak jaskry nie tolerują mrozów, musimy kontrolować temperaturę na zewnątrz i przed zapowiadanymi przymrozkami, przenieść rośliny na chłodną werandę lub korytarz, gdzie będą mogły bezpiecznie przeczekać niekorzystną pogodę.

Ważne podlewanie jaskrów azjatyckich

Oprócz odpowiedniego stanowiska jaskry wymagają też właściwej wilgotności podłoża, gdyż nie tolerują ani suszy, ani zalania. Ziemia w doniczce zawsze powinna być lekko wilgotna, ale nigdy mokra. W przypadku roślin uprawianych w doniczkach, utrzymanie stałego poziomu wilgotności podłoża może być dość trudne, gdyż dostępne w sprzedaży jaskry posadzone są zwykle w lekkim substracie torfowym, który błyskawicznie wysycha. Należy więc codziennie sprawdzać jego wilgotność, umiarkowanie podlewając rośliny w razie potrzeby. Korzystnie jest też przesadzić do balkonowej skrzynki.

Kiedy i jak sadzić jaskry azjatyckie w ogrodzie?

Nieco inaczej wygląda uprawa jaskrów w ogrodzie. Są to rośliny wieloletnie, ale nie tolerują mrozów, nie mogą być pozostawione przez cały rok w gruncie. Ich pazurkowane, niewielkie bulwy po wcześniejszym, kilkugodzinnym namaczaniu w letniej wodzie należy wysadzić do ziemi wiosną (w kwietniu), wybierając dla nich ciepłe, zaciszne, słoneczne stanowisko oraz żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Jak zadbać o jaskry azjatyckie w ogrodzie?

Jeśli wiosna jest wyjątkowo sucha, bulwy należy dodatkowo nawaniać, gorzej, jeśli w tym czasie często padają deszcze, gdyż wtedy nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia bulw lub pojawienia się na roślinach chorób grzybowych (np. mączniaka, szarej pleśni).

Jaskry posadzone w ogrodzie, powinny zakwitnąć pod koniec maja lub w czerwcu, zdobiąc ogród swoimi kwiatami do początku lata. Nadają się na rabaty, ale mogą być też wykorzystywane na kwiat cięty.

Co zrobić z jaskrami, gdy przekwitną?

Po przekwitnieniu rośliny powinny pozostać w gruncie, aby przez resztę sezonu móc zgromadzić zapas substancji odżywczych. Wczesną jesienią (we wrześniu) bulwy należy wykopać, oczyścić z ziemi i zaschniętych liści, umieścić w ażurowych skrzynkach w suchym torfie lub trocinach i do wiosny przechować w chłodnym pomieszczeniu o temp. 8-10°C.

Mimo naszych starań, przechowywanie bulw nie zawsze jednak kończy się powodzeniem, dlatego rośliny często traktowane są jako kwiaty jednoroczne.

Rozmnażamy jaskry azjatyckie

Jaskry azjatyckie można kupić już niemal kwitnące w doniczkach. Ponieważ w takiej postaci są sprzedawane wczesną wiosną, w praktyce najczęściej są przeznaczone na przeznaczone na balkony i tarasy.

Możemy także kupić bulwy, przeznaczone do uprawy rabatowej i posadzić w sposób opisany powyżej.

Jaskry azjatyckie można też uzyskać z nasion, wysiewanych wczesną wiosną w dobrą, lekko wilgotną ziemię i przechowywanych w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Po wykiełkowaniu nasion i wytworzeniu przez siewki 2-3 liści właściwych, rośliny należy przepikować, a po 15 maja posadzić do gruntu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl