Serduszka okazała to roślina na lata! Ma wyjątkowe kwiaty, a w tym roku kwitnie o miesiąc wcześniej niż zwykle. Sprawdź, jak o nią zadbać

Katarzyna Józefowicz
Serduszka okazałe to wyjątkowa roślina. W jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
Serduszka okazałe to wyjątkowa roślina. W jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. RitaE - pixabay.com
Serduszka okazała to piękna roślina ogrodowa. Jest bardzo trwała, bo w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. Nie jest też trudna w uprawie, choć trzeba spełnić jej podstawowe wymagania. Największą ozdobą serduszek są ich kwiaty, które wyglądają tak, jak roślina się nazywa. Przypominają wisiorki o kształcie serduszek, zawieszone na pędach. Sprawdź, co robić, by serduszka okazała pięknie kwitła.

Spis treści

Serduszka nie są bardzo wymagające, dobrze rosną w cieniu, a w jednym miejscu mogą pozostawać przez naprawdę wiele lat. Poza najbardziej popularnymi i najbardziej spektakularnymi serduszkami okazałymi (Lamprocapnos spectabilis dawniej Dicentra spectabilis), możemy także spotkać inne gatunki. W okresie kwitnienia roślina wygląda niezwykle atrakcyjnie i może być wspaniałą ozdobą każdej wiosennej, ocienionej rabaty. Posiada też kilka ciekawych odmian, różniących się od gatunku barwą kwiatów lub liści (np. „Alba”, „Gold Heart”).

Jak wyglądają serduszka okazałe

W ogrodach najczęściej uprawiane są serduszka okazałe (poprawna nazwa to również serduszka okazała), których ozdobą jest gęsty pokrój (wys. ok. 60-80 cm). Mają pierzaste, niebieskozielone liście, przypominające liście lubczyku lub paproci oraz bardzo urokliwe kwiaty. Nie są one wprawdzie szczególnie duże, ale zebrane w jednostronne grono wzdłuż długiego, sztywnego, lekko przewieszającego się w górnej części pędu tworzą okazały kwiatostan (mogą dorastać do wysokości ok. 1 m). Każdy pojedynczy kwiat jest też wyjątkowo oryginalny, gdyż jego spłaszczony, różowy kielich ma kształt serca, z którego wyrastają wąskie, białe płatki mające postać wydłużonej, wypływającej z wnętrza kwiatu kropli.

Kiedy kwitną serduszka?

Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, choć bywają lata, jak 2024 r., kiedy w wielu miejscach Polski kwitły już na początku kwietnia

Kwiaty jak z dawnych lat możesz mieć w ogrodzie. Zdobiły rabaty w PRL-u i wcześniej

Kwiaty jak z dawnych lat możesz mieć w ogrodzie. Zdobiły rabaty w PRL-u i wcześniej

Ogrody, które pamiętamy z dzieciństwa są pełne kwiatów, zapachów i kolorów. I rzeczywiście, kiedyś ogródek pełen kwiatów był niemal obowiązkowy przed domem. Przypominamy kwiaty ogrodowe, które były po...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Miejsce i ziemia dla serduszek

Jeśli jednak chcemy przez lata cieszyć się urodą rośliny, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy, bo tylko wtedy będzie ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć. Serduszka okazałe najlepiej czują się w półcieniu, a nawet w cieniu, dlatego idealnie nadają się do ozdoby niedoświetlonych rabat. Jeśli mają bujnie rosnąć i obficie kwitnąć, należy zapewnić im żyzną, przepuszczalną, próchniczą, stale lekko wilgotną glebę.

Serduszka okazała: nawożenie i podlewanie

Wiosną, w czasie kwitnienia rośliny dobrze jest je zasilać, wybierając wieloskładnikowe nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu oraz mniejszą ilością azotu (mogą być to nawozy dla roślin kwitnących). Na ich rozwój dobrze też wpłynie dodany do podłoża kompost. Jeśli wiosna jest sucha, a opady deszczu sporadyczne, rośliny należy podlewać, gdyż źle znoszą suszę. W utrzymaniu wilgoci pomoże też ściółkowanie podłoża. Serduszek nie trzeba natomiast okrywać na zimę, gdyż są dostatecznie mrozoodporne.

Ten krzew przepięknie kwitnie i jest banalnie łatwy w uprawie. Poznajcie tawułę szarą

Ten krzew przepięknie kwitnie i jest banalnie łatwy w uprawie. Poznajcie tawułę szarą

Tawuła szara, znana tez jako tawuła norweska to krzew, który ma mnóstwo zalet. Jest wyjątkowo łatwy w uprawie i dobrze znosi trudne warunki: mróz, suszę i miejskie zanieczyszczenia. To idealny krzew n...

Jak rozmnożyć serduszka?

Równie mało kłopotliwe jak uprawa roślin jest też ich rozmnażanie. Sadzonki najłatwiej pozyskać dzieląc rozrośnięte kępy wczesną wiosną lub w sierpniu (kłącza sadzi się tuż pod powierzchnią ziemi). Można też pobrać wiosną z rośliny sadzonki pędowe z piętką i ukorzenić je w wilgotnym podłożu torfowym.

Młode serduszka można też uzyskać za pomocą siewu nasion (chętnie dają też samosiew, rozrzucając dojrzałe nasiona na spore odległości), jednak rośliny pozyskane tą drogą mogą nie być zbyt efektowne i mogą nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej.

Nie martw się, gdy serduszka zniknie z rabaty

Niestety, mimo najbardziej troskliwej opieki, urodą serduszki długo się nie nacieszymy, gdyż po przekwitnieniu (zwykle w lipcu), jej liście stopniowo zaczynają zamierać, całkowicie znikając z rabaty i pojawiając się ponownie dopiero wiosną następnego roku. Miejsce, w którym rosną serduszka warto też oznaczyć, np. patyczkami, aby przy okazji pielenia lub innych prac pielęgnacyjnych, nie uszkodzić śpiących pod ziemią roślin.

Dowiedz się więcej: Co robić, gdy serduszka zacznie schnąć? Tak o nią zadbaj

Z czym sadzić serduszka, żeby ładnie wyglądały

Mając tą szczególną cechę rośliny na uwadze, musimy tak zaplanować rabaty, aby pozostałe po serduszkach miejsce nie było puste przez resztę sezonu. W tym celu rośliny najlepiej sadzić jako solitery na trawniku lub na rabacie w towarzystwie późno rozwijających się bylin o dużych liściach, np. funkii, zawilców japońskich, przywrotników. Serduszka można też sadzić z paprociami, ale wybierzmy mniej ekspansywne gatunki (np. wietlica japońska, adiantum stopowate), gdyż mocno rozrastające się paprocie (np. pióropusznik strusi) zagłuszą serduszka i już więcej ich nie zobaczmy. Roślinom mogą też towarzyszyć orliki, które podobnie jak serduszka, po kwitnieniu znikają z rabat.

Ta roślina wygląda pięknie i uda się każdemu. Poznaj tajniki uprawy rogownicy

Ta roślina wygląda pięknie i uda się każdemu. Poznaj tajniki uprawy rogownicy

Rogownica kutnerowata oraz bardzo do niej podobna rogownica Bibersteina to ładne rośliny, które są bardzo łatwe w uprawie i wytrzymałe na trudne warunki. Świetnie nadają się na skalniaki, murki oraz r...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Inne gatunki serduszek

Oprócz najpopularniejszej i najbardziej efektownej serduszki okazałej, w ogrodach uprawiane są też inne gatunki rośliny. Choć nie są tak duże jak serduszka okazałe i kwitną mniej spektakularnie, wyróżniają się znacznie dłuższym okresem kwitnienia. Są to:

  • serduszka piękne (Dicentra formosa) – dorastają do ok. 30-40 cm wys., kwitną od maja do sierpnia/września, mają kilka ciekawych odmian,
  • serduszka wspaniałe (Dicentra eximia) – dorastają do wys. ok. 20-30 cm, kwiaty małe, rozwijające się w maju-czerwcu, liście pozostają na rabacie przez cały sezon.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl