Kalafiory z ogrodu. Uprawa, wymagania, pielęgnacja

Michał Laszczak
Kalafiory są bardzo smaczne (a przy tym zdrowe). Ich uprawa jest wprawdzie dość wymagająca, ale warto jej spróbować.
Kalafiory są bardzo smaczne (a przy tym zdrowe). Ich uprawa jest wprawdzie dość wymagająca, ale warto jej spróbować. CarlosLopez - pixabay.com
Kalafiory są bardzo popularne. Najczęściej je kupujemy, ale można je mieć również z własnego ogródka. Podpowiadamy, jak uprawiać te smaczne warzywa.

Kalafior, czyli smaczna róża

Kalafior należy do sporej i popularnej w naszej kuchni rodziny kapustowatych. Jednak w przeciwieństwie do większości z nich, nie jest ceniony ze względu na liście, lecz tzw. różę. Wbrew powszechnej opinii nie jest to kwiat, lecz silnie skrócone pędy kwiatowe. Tworzą one zwarte skupisko i to one jest właśnie naszą jarzyną. Smaczną, ale i zdrową.

Kalafiory zawierają sporo minerałów i witamin (w tym C, K oraz z grupy B), przypisuje im się także właściwości antynowotworowe, są zalecana także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także chorobie wrzodowej (natomiast trzeba uważać przy problemach z tarczycą). Mają też niski indeks glikemiczny, no i niewiele kalorii, więc spokojnie mogą sięgać po nie osoby dbające o linię, czy mające problemy z poziomem cukru. Kalafiory warto więc jeść, najlepiej takie z własnego ogródka. Niestety to rośliny dość wymagające.

Kiedy siać i sadzić kalafiory

Można oczywiście kupić gotowe sadzonki kalafiorów, ale można je także przygotować samodzielnie. Trzeba wiedzieć, że kalafiory dzieli się na odmiany wczesne, średnie i późne i od tego zależą terminy wysiewu nasion na rozsady oraz wysadzania do gruntu. I tak:

  • kalafiory odmian wczesnych – wysiewa się na rozsady w połowie lutego, do gruntu sadzi się je w połowie kwietnia;
  • kalafiory odmian średnich (letnie) – wysiewa się w marcu/kwietniu, a sadzi – w połowie maja;
  • kalafiory odmian późnych (jesienne) – wysiew na rozsadę robi się na przełomie maja i czerwca, a sadzonki powinny trafić na grządki na przełomie czerwca i lipca.

Gotowe rozsady powinny mieć 5-6 liści. Przed posadzeniem sadzonki (szczególnie wczesne) dobrze jest zahartować, np. wynosząc je na dzień na zewnątrz. Odpowiednio zahartowane, zniosą nawet niewielkie przymrozki. Sadzi się je w rozstawie ok. 40-50 cm. Uważajmy przy tym, żeby nie uszkodzić korzeni, które są delikatne.

Ze względów pogodowych najlepiej udają się kalafiory jesienne (w okresie ich wzrostu panują korzystne dla nich warunki), lecz oczywiście możemy spróbować uprawy również wczesnych i letnich.

Kalafior to wymagające warzywo. Warunki uprawy

Niestety kalafiory są wymagające i jeśli chcemy, żeby ich uprawa się udała, musimy zapewnić im naprawdę dobre warunki. Przede wszystkim muszą mieć ziemię o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym (pH 6,0-7,0). Lepiej to zawczasu sprawdzić, bo nie udają się na glebach kwaśnych, ani bardzo wapiennych. Nie ma co ich sadzić również na glebach piaszczystych, ani podmokłych, choć lubią wilgoć. Ziemia pod uprawę kalafiorów powinna być żyzna, bogata w próchnicę i dobrze magazynująca wodę. Miejsce dla kalafiorów powinno być słoneczne i w miarę możliwości – osłonięte od wiatru.

Nawożenie i podlewanie kalafiorów

Kalafiory dobrze udają się w następnym roku po zastosowaniu obornika lub kompostu. Ale w czasie ich wzrostu trzeba zadbać o nawożenie, bo mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Przede wszystkim trzeba dostarczyć im azotu, ale także mikroelementów – molibdenu i boru.

Kalafiory trzeba także regularnie podlewać (preferowana wilgotność gleby to ok. 80%). Mają one duże zapotrzebowanie na wodę (szczególnie w okresie, kiedy zawiązują róże), a przy tym płytki system korzeniowy. Zapewnienie im regularnych dostaw wody jest naprawdę ważne.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć, jeśli chcemy mieć kalafiory z ogródka

Z innych zabiegów pielęgnacyjnych musimy przede wszystkim zadbać o regularne odchwaszczanie grządek, szczególnie w pierwszych tygodniach po posadzeniu. Kalafiory mają na tyle duże wymagania pokarmowe, że bardzo źle znoszą jakąkolwiek konkurencję. Warto też delikatnie spulchniać glebę.

Ważne jest też, żeby kalafiorów nie sadzić w miejscu, gdzie w poprzednim roku rosły inne warzywa kapustne. Najlepiej sadzić go na grządkach po roślinach o małych wymaganiach pokarmowych, liściowych lub głęboko korzeniących się.

Bielenie kalafiorów

Warto wiedzieć, że kalafiory mogą mieć róże w różnych kolorach – żółte, pomarańczowe, czy fioletowe, a także zielonkawe (typ romanesco). Jeśli jednak zdecydujemy się na najbardziej popularne, czyli białe, musimy liczyć się z tym, że będzie nas czekało jeszcze trochę pracy. Żeby róże kalafiorów rzeczywiście były białe, trzeba je chronić przed słońcem. Obecnie wprawdzie większość odmian, szczególnie jesiennych jest „samookrywająca się” (ich liście rosną tak, że zasłaniają róże), warto na to zwrócić uwagę. Jeśli liście same nie okryją róży, powinniśmy to zrobić my. Można wykorzystać zerwane liście kalafiora (lecz trzeba je co kilka dni zmieniać). Lepszą metodą jest ich lekkie nadłamanie lub wygięcie i związanie np. sznurkiem, czy spięcie spinaczem do bielizny.

Dowiedz się więcej o: Kalafiorach, ich odmianach i właściwościach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl