Lilia i liliowiec. Sprawdź, jak odróżnić te kwiaty i jak je uprawiać. Zobacz, na co zwrócić uwagę, a już się nie pomylisz

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zdarza się, że mylimy lilie i liliowce. Obydwie rośliny są bardzo ładne i podobne do siebie, jednak mają różne wymagania uprawowe.
Zdarza się, że mylimy lilie i liliowce. Obydwie rośliny są bardzo ładne i podobne do siebie, jednak mają różne wymagania uprawowe. Katarzyna Laszczak
I lilie, i liliowce pięknie kwitną. Często je mylimy, bo na pierwszy rzut oka mają podobne kwiaty. Jednak warto je rozróżniać, bo te rośliny mają różne wymagania i „zachowują się”. Jeśli chcesz mieć je w ogrodzie, te różnice musisz znać. Podpowiadam, jak odróżnić lilię i liliowiec oraz co trzeba wiedzieć o ich uprawie.

Spis treści

Jak wyglądają lilie i liliowce?

Lilie i liliowce to piękne kwiaty, które kwitną latem. Często zdarza się, że je mylimy, ale wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, żeby je odróżnić. Zacznijmy „od dołu”.

Lilia i liliowiec. Cebula kontra kłącze

Dość podstawowa różnica między liliami i liliowcami jest ukryta pod ziemią, ale zetkniemy się z nią podczas sadzenia roślin. Lilie wyrastają z cebul, natomiast liliowce mają kłącza.

Liście w kępie czy na łodydze? Tak odróżnisz liliowiec od lilii

Kolejna różnica to liście. Liliowce wytwarzają kępy dość długich i wąskich liści, które rosną niezależnie od tego, czy roślina akurat kwitnie, czy nie. Liście są łukowato wygięte i rozkładają się na boki. Spomiędzy nich wyrastają pędy kwiatowe – łodygi są liści pozbawione.

Inaczej prezentują się lilie – z cebuli wyrasta pęd kwiatowy, pokryty na całej długości stosunkowo niewielkimi liśćmi. Mają one lancetowaty lub owalny kształt, a ich wielkość może być zróżnicowana (zależy od gatunku i wielkości lilii). Ale poza łodygą lilia nie wytwarza liści.

I po tej cesze najłatwiej odróżnić liliowce i lilie – jeśli liście są na łodydze i tylko na niej – mamy do czynienia z lilią, jeśli widzimy kępę liści i nagą łodygę kwiatową – z liliowcem.

U lilii pęd kwiatowy jest pokryty liśćmi. Liliowce natomiast wytwarzają kępy liści, z których wyrastają nagie pędy kwiatowe.
U lilii pęd kwiatowy jest pokryty liśćmi. Liliowce natomiast wytwarzają kępy liści, z których wyrastają nagie pędy kwiatowe. Katarzyna Laszczak

Kwiaty lilii i liliowca – spójrz do środka

Kwiaty na pierwszy rzut oka mogą być bardzo podobne, tym bardziej, że i lilie i liliowce mają tysiące (tak!) odmian, różniących się kolorystyką i wielkością. Kwiaty obu roślin są duże, mają kielichowaty kształt i wyrastają po kilka (nawet kilkanaście) na jednym pędzie. U podstawowych gatunków obu roślin kwiaty mają po 6 płatków (mniej lub bardziej widocznie podzielonych i o zróżnicowanym kształcie).

Jednak w kwiatach lilii są znacznie wydatniejsze pręciki (z wyraźnymi pylnikami) skupione wokół centralnego słupka z trójdzielnym znamieniem na końcu. U liliowców pręciki, choć długie, nie są takie okazałe, podobnie jak słupek, który czasem w ogóle trudno wypatrzeć.

Kolor i kształt kwiatu lilii i liliowca może być bardzo podobny. Ale lilie mają znacznie bardziej widoczny centralny słupek i pręciki (z dużymi pylnikami
Kolor i kształt kwiatu lilii i liliowca może być bardzo podobny. Ale lilie mają znacznie bardziej widoczny centralny słupek i pręciki (z dużymi pylnikami na końcach). U liliowców są one znacznie delikatniejsze. Katarzyna Laszczak

Kwiaty na jeden dzień czy dłużej? To wazonu wybierz lilie

Warto też wiedzieć, że kwiaty liliowca są otwarte tylko jeden dzień (stąd jego botaniczna nazwa Hemerocallis, czyli „piękność dnia”), jednak ponieważ na pędzie jest ich więcej – co dzień rozwija się nowy. Dlatego w ogrodzie wyglądają pięknie przez dlugi czas. Natomiast kwiaty lilii są rozwinięte znacznie dłużej. To ważna różnica, jeśli chcielibyśmy wykorzystać je jako kwiaty cięte – do wazonu znacznie lepiej nadają się lilie.

Uprawa lilii i liliowców. Ważne różnice

I lilie, i liliowce są wieloletnie. Mają jednak zróżnicowane wymagania uprawowe. O ile liliowce uchodzą za jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin, to lilie są znacznie bardziej wymagające.

Jakie wymagania mają liliowce?

Liliowce potrzebują słońca (wprawdzie w cieniu też będą rosły, ale im mniej słońca, tym słabiej kwitną, a w cieniu w ogóle mogą nie wytwarzać kwiatów). Nie mają dużych wymagań co do gleby – wprawdzie najbardziej im odpowiada przepuszczalna i wilgotna, ale radzą sobie niemal w każdej ziemi.

Warto też wiedzieć, że choć liliowce lubią wilgoć (niektóre odmiany mogą wręcz rosnąć nad oczkami wodnymi), to dobrze znoszą przejściową suszę (wytwarzają długie korzenie, dzięki którym mogą czerpać wilgoć ze sporej głębokości).

Nie przepadają za nawożeniem mineralnym, a już szczególnie – nawozami azotowymi. Docenią za to kompost. I praktyce liliowiec wystarczy posadzić w słonecznym miejscu i… cieszyć się nim przez kolejne kilkadziesiąt lat (to bardzo długowieczne rośliny, szczególnie starsze odmiany).

Sprawdź: Dlaczego liliowce nie kwitną i jak je do tego zachęcić. To łatwe

Jakie wymagania mają lilie?

Z liliami już tak łatwo nie jest. Wprawdzie łączy je z liliowcami zamiłowanie do słońca, ale zbyt ostre i mocne słońce to dla nich za wiele (lepiej ich nie sadzić od południa). Ponadto miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru.
Ziemię lilie muszą mieć żyzną i przepuszczalną, ani na bardzo piaszczystej, ani na gliniastej nie będą dobrze rosły. No i musi być stale wilgotna – jednak nie może być mokra! Przesuszenie lilii również jest bardzo złym pomysłem.

Nie musimy ich nawozić w sezonie, ale wiosną powinniśmy pamiętać o podsypaniu kompostu – to właśnie nawozy organiczne lilie lubią najbardziej. W przypadku wyjątkowo intensywnie rosnących i kwitnących lilii drzewiastych warto sięgnąć po nawozy mineralne (najlepiej do roślin kwitnących).

Pamiętajmy też, że co kilka lat cebule lilii trzeba wykopać i „dać im odpocząć” (robi się to po sezonie, kiedy roślina gorzej kwitła i rosła niż wcześniej).

Polecamy: 10 rzeczy, o które musisz zadbać, żeby lilie pięknie kwitły. Sprawdź

Czy lilie i liliowce są odporne na mróz?

Co do mrozoodporności lilii i liliowców bardzo wiele zależy od ich gatunku i wieku roślin. Generalnie liliowce starszych odmian (oraz starsze rośliny) na mróz są odporne. Ale zdarzają się gatunki, które potrzebują okrycia na zimę. Podobnie jest z liliami. Sprawdźmy więc wymagania konkretnego gatunku.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl