Kalina koralowa może mieć kwiaty jak kule śniegu. Poznaj „zwykłą” kalinę i jej piękną odmianę Roseum. Jak uprawiać i kiedy przycinać kalinę?

Katarzyna Józefowicz
Zobacz, jak wygląda kalina koralowa i jej odmiana Roseum. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Zobacz, jak wygląda kalina koralowa i jej odmiana Roseum. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Kalina koralowa to piękny krzew, który wiosną ozdobi ogród kwiatami, a jesienią – owocami. Jednak te owoce, które przypominają czerwone korale, wydają tylko „zwykłe” odmiany tego krzewu. Ale jest też kalina Roseum, która owoców nie ma, za to wiosną przepięknie kwitnie. Jej kwiaty mogą kojarzyć się z kulami śniegu i właśnie od nich pochodzi popularna nazwa tej odmiany, czyli buldeneż. Radzimy, jak uprawiać kalinę koralową w ogrodzie, jaką warto wybrać i kiedy przycinać te krzewy, jeśli chcemy doczekać się kwiatów.

Spis treści

Jak wygląda kalina koralowa?

Kalina koralowa to duży, rozłożysty krzew o luźnym pokroju, osiągający ok. 4–5 metrów wysokości. Jego główną ozdobą są okazałe, białe kwiatostany, pojawiające się wiosną na szczytach pędów. Natomiast późnym latem i jesienią kalinę zdobią jaskrawoczerwone, błyszczące owoce. Roślina ma też duże, klapowane, sezonowe liście, pięknie przebarwiające się jesienią na czerwono. U większości odmian kaliny koralowej, kwiatostany mają postać płaskich, dużych baldachów, złożonych z większych kwiatów płonnych i drobniejszych kwiatów płodnych. Jednak jest pewien wyjątek.

Nietypowa odmiana kaliny – Roseum, czyli buldeneż

U najpiękniejszej i najpopularniejszej odmiany kaliny zwanej „Roseum”, kwiatostany przybierają postać dużych, białych pomponów (z czasem lekko różowiejących), złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych. Jest ona nazywana także „buldeneż”, czyli kule śniegu (z francuskiego boule de neige), co dobrze oddaje wygląd jej kwiatów. Kwiaty tej odmiany nie ulegają zapyleniu i nie zawiązują ozdobnych owoców, ale ich niezwykła uroda przyciąga wzrok już z daleka.

Owoce kaliny koralowej. Nie jedz surowych, ale możesz je wykorzystać

Oprócz kaliny „Roseum”, w ogrodzie warto mieć też jednak inne odmiany, gdyż tylko wtedy będzie można podziwiać ich piękne, czerwone owoce. Jagody nie są zbyt chętnie zjadane przez ptaki, dlatego zdobią nasze ogrody niemal przez całą zimę, pięknie prezentując się na tle białego śniegu.

Warto jednak pamiętać, że za sprawą niebezpiecznych saponin, owoce jedzone na surowo mogą powodować zatrucia (szczególnie u dzieci). Zagrażają głównie dzieciom i niektórym zwierzętom, dlatego w ogrodzie powinny rosnąć w miejscach trudno dostępnych. Można z nich też całkiem zrezygnować, zaraz po kwitnieniu ścinając kwiatostany lub uprawiając odmianę nieowocującą.

Jednak pod wpływem obróbki termicznej – zarówno mrożenia, jak i gotowania – saponiny przestają być groźne. Dzięki temu z owoców kaliny koralowej można robić przetwory. Różne części tej rośliny były też wykorzystywane z ziołolecznictwie. Kora kaliny koralowej ma właściwości lecznicze, ale przygotowanie z nich preparatów ziołowych wymaga dużej wiedzy.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości lecznicze ma kalina i jak ją stosować

Uprawa kaliny koralowej

Aby jednak kalina koralowa stała się prawdziwą ozdobą ogrodu, należy o nią odpowiednio zadbać i zapewnić jej właściwe warunki uprawowe. Kalina będzie obficie kwitła i bujnie się rozrastała wyłącznie na stanowisku słonecznym lub półcienistym oraz na żyznej, próchniczej, stale wilgotnej, a nawet mokrej glebie. Zniesie wprawdzie przejściową suszę i większy cień, ale wtedy będzie bardziej podatna na atak szkodników (głównie mszyc oraz szarynki kalinówki) i zawiąże mniej pąków kwiatowych.

Mimo wysokich wymagań uprawowych kalina jest dość odporna na mróz i nie wymaga zimowego okrycia. Może też rosnąć w miastach, gdyż nie jest szczególnie wrażliwa na zanieczyszczone powietrze.

Jak i kiedy przycinać kalinę koralową?

Kalina koralowa znosi również cięcie (bez zabiegu mocno się rozrasta, traci ładny pokrój i ogałaca się od dołu). Krzewu nie powinniśmy jednak przycinać całkiem dowolnie. Zabieg wykonany w niewłaściwym terminie może pozbawić kalinę większości kwiatów, a jesienią także owoców. Kalina koralowa zawiązuje pąki kwiatowe na końcach ubiegłorocznych pędów latem – w lipcu-sierpniu. Jeśli więc chcemy zachować ładny pokrój krzewu, a jednocześnie cieszyć się jego pięknymi kwiatami, kalinę powinniśmy przyciąć tuż po kwitnieniu. Jeśli kalinę przytniemy wiosną, zetniemy pędy z pąkami kwiatowymi i w danym sezonie nie doczekamy się kwiatów. Podobny skutek będzie miało wiosenne cięcie końców pędów, mające na celu oczyszczenie krzewu z resztek ubiegłorocznych owoców.

Dlatego zabieg należy naprawdę dobrze przemyśleć i zaplanować (u odmian owocujących, może wpłynąć na ilość owoców, gdyż ścięte kwiatostany nie zawiążą owoców).

Polecamy też: Kalina wonna zakwita już zimą! Sprawdź, jak uprawiać ten piękny krzew

Kalina koralowa również na żywopłot

Kaliny możemy wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby. Znakomicie prezentują się w wielogatunkowych grupach lub jako element kompozycji rabatowych. Mogą też być wykorzystywane do obsadzania zbiorników wodnych lub sadzone jako soliter na tle trawnika. Kaliny nadają się także do tworzenia nieformowanych lub formowanych żywopłotów.

Odmiany ozdobne kaliny koralowej

Oprócz czystego gatunku, w ogrodzie możemy uprawiać też liczne odmiany ozdobne, wśród których na uwagę zasługują m.in.:

  • Roseum – o pięknych, kulistych, białych, płonnych kwiatostanach, dorastająca do ok. 4-5 m wys.,
  • Xanthocarpum – o żółtych owocach,
  • Park Harvest – o żółtozielonych liściach, dorastająca do ok. 1,5-2 m,
  • Nanum – odmiana karłowa, dorastająca do ok. 60-90 cm,
  • Compactum – odmiana o gęstym, szerokim, rozłożystym pokroju, dorastająca do ok. 1,5 m wys.,
  • Anny's Magic Gold – odmiana o czerwonawych pędach i żółtych liściach, dorastająca do ok. 2-3 m wys.
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl